v čínskych veľkoskladoch na Južnej triede, keď zaistili colníci tovar za vyše 54 miliónov korún.
"Polícia zadržala dvojicu čínskych obchodníkov pri podplácaní riaditeľa colného úradu. Minulý piatok predpoludním zavolal riaditeľovi Colného úradu v Košiciach neznámy muž. Pozval ho na večeru do čínskej reštaurácie, pričom sa s ním chcel porozprávať o colnom konaní voči spoločnosti Zlatý dážď s. r. o. Riaditeľ ponuku o stretnutie v reštaurácii odmietol," hovorí pracovníčka tlačového oddelenia Ministerstva vnútra SR Jana Pôbišová.
Košický šéf colníkov mužovi na druhej strane telefónnej linky povedal, že ak chce niečo prerokovať, môže ho navštíviť v kancelárii úradu.
"Samozrejme, že colný riaditeľ vedel o priebežných výsledkoch kontroly v spoločnosti Zlatý dážď. Spomínanej spoločnosti totiž hrozí eventuálny colný dlh vo výške 3,3 milióna korún. Keďže sa mu zdal postup telefonujúceho podozrivý, skutočnosť oznámil Úradu boja proti korupcii."
Polícia okamžite začala konať, pretože bolo jasné, že sa čínsky podnikateľ opäť ozve. Aj sa tak onedlho stalo. Colný riaditeľ však už v spolupráci s políciou súhlasil so stretnutím. To bolo naplánované na utorok, keď o 18. hodine prišli do kancelárie colného riaditeľa dvaja čínski obchodníci.
"Prišiel Fuzhi Z., konateľ spoločnosti Zlatý dážď s. r. o., ktorý však nevie dobre po slovensky. Preto s ním na stretnutie prišiel aj tlmočník a sprostredkovateľ Guozheng D."
V obálke dali riaditeľovi colníkov úplatok 300-tisíc korún za to, aby ovplyvnil výsledky colnej kontroly v prospech spoločnosti.
"Taktiež ho žiadali o urýchlené skončenie kontroly, pretože sklad spoločnosti je už 70 dní zatvorený," vysvetlila J. Pôbišová.
Priamo po odovzdaní úplatku Fuzhiho Z. a Guozhenga D. polícia zadržala. Obaja obchodníci sa k podplácaniu priznali.
Podľa vyjadrenia hovorkyne Colného riaditeľstva SR Silvie Balázsikovej postupoval riaditeľ colného úradu tak, ako by sa mali správať všetci.
"Plnil si svoje povinnosti a robil to dobre. Žiaľ, prípady, keď sa ľudia pokúšajú colníkov podplácať, sa stále vyskytujú. Posledný sme zaznamenali v máji tohto roku. Pri kontrole na košickom Blšáku chcel jeden z majiteľov stánkov podplatiť colníka," informovala hovorkyňa a dodala, že toto je prvý prípad, keď si páchatelia trúfli aj na riaditeľa colného úradu. "Väčšinou sa pokúšajú podplácať radových colníkov, nadriadených na vyšších postoch doteraz obchádzali."
Na Colnom úrade Košice nechcú záležitosť komentovať.
"Riaditeľ má dnes dovolenku. Prípad je ešte stále vo vyšetrovaní a bolo by nevhodné prezrádzať skutočnosti, ktoré sú predmetom tajomstva," dozvedeli sme sa od pracovníkov.
Vyšetrovateľ úradu boja proti korupcii obvinil Fuzhiho Z. a Guozhenga D. z trestného činu podplácania. Zadržaní čínski obchodníci sú v cele policajného zaistenia. Vyšetrovateľ spracoval návrh na ich vzatie do vyšetrovacej väzby. Hrozí im trest odňatia slobody na šesť mesiacov až tri roky.
Prácu polície ocenil aj minister vnútra Vladimír Palko.
"Úspešne bojuje proti korupcii, čo sa jej darí i vďaka občanom. Aj v tomto prípade polícia konala na základe oznámenia. Vzájomná pomoc občanov a polície je preto pri odhaľovaní korupcie neoceniteľná," povedal Vladimír Palko.
Samotná kauza košických veľkoskladov čínskych podnikateľov, kvôli ktorej došlo k podplácaniu, ešte uzavretá nie je. Zhabaný tovar bolo nutné kontrolovať niekoľko týždňov. Pri preverovaní legálnosti tovaru bolo predložené zo strany jeho majiteľov len minimum dokladov. "Po skontrolovaní obrovského množstva prevažne textilného tovaru sa zistilo, že má hodnotu 54 miliónov korún. Únik na cle a daniach v tomto prípade predstavuje pätnásť miliónov korún," dodala S. Balázsiková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári