hynúť a dokopy uhynulo asi 200 rodín. Jedna rodina má asi 50-tisíc včiel a cena jednej rodiny je okolo 1 500 korún. Ako nám vtedy povedal jeden z postihnutých včelárov Imrich Bartok, podozrievajú za túto katastrofu miestnych poľnohospodárov z poľnohospodárskeho podniku Agrospol v Ždani, ktorý robili v blízkosti obce postrek repky olejnej.
Ako sme už informovali, na miesto činu vtedy prišiel aj miestny agronóm, ktorý potvrdil, že postrek robili, veterinár z Regionálnej, veterinárnej a poľnohospodárskej správy (RVPS) Košice - okolie MVDR. Gabriel Bányai, tajomník Slovenského zväzu základnej organizácie včelárov Košice Ing. Jaroslav Gasper a starosta Trsteného pri Hornáde František Bartko. Podľa zákona totiž pri zbieraní vzoriek musí byť komisia.
Tá vyzbierala vzorky, čiže asi 500 kusov uhynutých včiel a 200 gramov rastlín. Tie potom analyzovali v laboratóriach na RVPS. Až po niekoľkých týždňoch bol známy laboratórny výsledok, ktorý však včelárov nepotešil: V našom laboratóriu sme vo vzorkách nezistili vyšší obsah nebezpečných látok z postreku. Takže výsledky boli negatívne. Svoje stanovisko sme zaslali, ako poľnohospodárom, tak aj včelárom," informoval nás G. Bányai.
Pre RVPS sa táto vec, laboratórnou analýzou skončila. Keďže nebol nájdený vinník úhynu včiel, tak nemôže byť ani nikto potrestaný. Chápe to aj J. Gasper, ktorý si však aj s včelármi myslí, že pod úhyn včiel sa možno podpísali aj postreky: "Vzorky sme žiaľ zbierali až po daždi. A dážď môže skresliť výsledok. Stále platí, že čím čerstvejšie vzorky, tým presnejší výsledok. Lenže expertíza bola negatívna a to značí, že včelári v tomto prípade prehrali a všetky náklady spôsobené úhynom včiel si musia hradiť sami. Nemôžu od nikoho žiadať kompenzáciu škody."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári