nachádza súborné dielo rodu, ktorý zohral v Košiciach na poli výtvarného umenia a kultúrneho života dôležitú úlohu. To je jeden z dôvodov, prečo by ste ju určite nemali obísť. Takýto komplexný pohľad na tvorbu rozvetvenej maliarskej rodiny Klimkovičovcov sa vám totiž už niekoľko ďalších desaťročí naskytnúť nemusí.
Na výstave uvidíte olejomaľby, akvarelové kresby i grafické listy a litografie Vojtecha Klimkoviča, ktorý bol u nás priekopníkom voľnej grafiky.
Na výstave sa podieľalo niekoľko múzeí a galérií, ktoré svoje diela zapožičali, aby mohla vzniknúť táto súborná prezentácia. Zo svojich súkromných zbierok obrazy zapožičali dokonca aj súkromné osoby. Kurátorku Helenu Nemcovú milo prekvapilo, že sa na sem dostali aj dve kresby architektúr Zoltána Klimkoviča, ktorý bol staviteľom.
Okrem toho si môžete pozrieť aj návrhy plastík Floriána a tri kresbičky Gabriela, ktorý bol vojakom.
Prvým z košických Klimkovičovcov bol Ignác. Ten však na rozdiel od svojich synov nemal vzdelanie a tak sú jeho diela naivné, provinčné a trošku amatérske, no na výstave stojí za povšimnutie krásna biedermeierská Váza so záhradnými kvetinami (1830) a tematicky objavná olejomaľba z kvapľovej jaskyne (1843), ktorá zobrazuje návštevu mešťanov v jaskyni.
Ťažisko výstavy tvoria jeho synovia Vojtech a František. František má vystavené portréty, výjavy zo života vojakov, medzi olejmi dominuje monumentálne plátno Vysoké Tatry zo zbierok VSG. Medzi obrazmi od Vojtecha nájdete portréty a rôzne žánrové výjavy, napr. Pri Božej muke, či akvarel Vykladačka kariet.
Autor: ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári