následne prišiel o život Košiciach mladý muž po skoku hlavičky zo splavu Hornádu a naposledy vytiahli bez známok života 15-ročného chlapca z bazénu na rožňavskom kúpalisku. Ako sa ale pri vode správať, aby ste nerozšírili rady utopencov?
"Ak sa chystáte do vody, mali by ste vedieť plávať. Do hlbokej vody by sa mali odvážiť iba zdatní plavci a ani tí nikdy nie jednotlivo. Vhodné je plávať v skupine, alebo si zabezpečiť sprievod s nafukovačkou, či aspoň z brehu by vás mal niekto sledovať. Treba si totiž uvedomiť, že iba veľmi málo prírodných kúpalísk a nádrží má zabezpečených plavčíkov," radí lekárka Záchrannej služby Košice Beáta Bodnárová. Ako hovorí, v praxi sa stretáva predovšetkým s troma typmi nešťastí súvisiacich s vodou ochrnutím v dôsledku zle skočenej "havičky", zlyhaním srdca a klasickým utopením.
Paradoxné je, že klasické utopenie nebýva také časté, ako ochrnutia po skoku hlavičkou do vody. Dochádza k nim nielen pri náraze do plytkého dna, ale aj pri technicky nezvládnutom skoku - dôsledku nárazu tela na hladinu v zlom uhle hlavy a zvyšku tela. Technicky zvládnutá hlavička pri profesionálnych skokoch takéto následky nemá.
Pri zlom skoku dochádza k poškodeniu krčnej chrbtice a miechy, ktoré má za následok čiastočné alebo úplné ochrnutie tela. Skončiť môže aj utopením, pokiaľ ochrnutému niekto nepomôže dosať sa z vody. Obyčajne však skáču hlavičku muži, aby sa pred niekým predviedli, takže svedkovia si všimnú, že skokan akosi dlho nevyplával na hladinu a zachránia mu život. Avšak následky takéhoto úrazu sú napriek tomu tragické, pretože pacient, pokiaľ prežije, sa už nikdy nezapojí do normálneho života.
K "úrazu" možno prísť aj pri náhlom schladení sa vodou. Ak sa rozhorúčime na slnku, alebo pri športovaní, ochladzovať by sme sa mali pozvoľne. Skok do bazéna alebo jazera nie je dobrý nápad, pretože pri prudkom ochladení organizmu hrozí reflexná zástava srdca. Aby sme tomu predišli, vhodné je sa pred kúpaním schladiť pomaly v sprche, alebo si najprv omočiť členky a ošpliechať sa vodou, až potom začať plávať.
"Zlyhanie srdca hrozí aj ľuďom so srdcovo-cievnymi ochoreniami pri dlhšom kúpaní sa v chladnej vode. Na slnku sa im totiž najprv roztiahnu cievy, ktoré sa vo vode naopak silno zúžia, v dôsledku čoho sa ich srdiečko preťaží. Náhly rozdiel medzi širokými a zúženými cievami môže spôsobiť náhle zlyhanie srdcového svalu," poznamenáva MUDr. Bodnárová.
Jaroslava GAJDOŠOVÁ
Foto k článku: Veronika JANUŠKOVÁ
Spravodajstvo, Bodnárová-kúpanie
Bodnarova2veja - MUDr. Beáta Bodnárová
2veja
2. článok
Utopiť sa môžete aj bez vdýchnutia vody
Ďalšiemu zdravotnému problému, ktorý môže mať fatálne následky, sa hovorí suché topenie - zadusenie. Nastáva pri ponorení tváre do studenej vody - náhly kontakt dobre prekrvenej tvárovej časti s chladnou vodou spôsobí zúženie, až uzavretie hlasiviek a následné zadusenie.
"Človek sa neudusí vodou, ktorá by mu vnikla do pľúc, ale preto, že sa nevie nadýchnuť. Stať sa to môže hlavne pri náhlom ponorení tváre do studenej vody, dokonca aj vtedy, keď sa pred kúpaním ochladíte sprchou. Kto nie je zvyknutý plávať s tvárou ponorenou do vody, nech to neskúša v prírodných vodných nádržiach. Ľudia si neuvedomujú, že ak plávajú ďalej od brehu, voda je tam oveľa chladnejšia," hovorí Beáta Bodnárová.
Klasické utopenia sú podľa nej menej časté, ako ochrnutia pri hlavičke či srdcové zlyhania pri náhlom ochladení organizmu. Zato však mávajú smutnú dohru, pretože ľudia zavolajú lekársku pomoc neskoro. Obyčajne totiž trvá dosť dlho, kým si niekto uvedomí, že plavec zmizol z hladiny. Potom ho začnú hľadať a záchranku ľudia zavolajú až po tom, čo ho vytiahnú z vody. To už je ale na záchranu jeho života neskoro.
"Pri utopení je poskytnutie prvej pomoci otázkou niekoľkých minút. Preto by som chcela poradiť všetkým radšej nás zavolajte hneď, keď sa dozviete, že sa niekto topí, nie, keď už vyťahujú z vody jeho mŕtvolu!" apeluje skúsená záchranárka.
(jg)
3. článok
Ako neprivodiť nešťastie sebe ani iným
- V prvom rade nepreceňujte svoje schopnosti. Hrdinov sú plné cintoríny!
- Neskáčte z bazénu tam, kde sú ľudia, ani nešpliechajte na ostatných.
- K nešťastiu môže dôjsť aj pri nevinnej hre
- Neplávajte sami ďaleko od brehu
- Menšie deti alebo neplavcov vybavte plávacími vestami alebo kolesami
- Nebehajte v blízkosti bazénu, na mokrých obkladačkách sa môžete pošmyknúť a spadnúť
- Malé deti pri hre vo vode nespúšťajte ani na chvíľku z očí. Sú veľmi pohyblivé, preto stačí moment a môžu vdýchnuť vodu
- Buďte obozretní aj pri relaxovaní na nafukovačke. Môžete z nej skĺznuť do vody a utopiť sa, alebo zapríčiní náhle ochladenie zástavu srdca
- Ochladzujte sa postupne a ak nie ste naozaj zdatní plavci, neplávajte ďaleko od brehu. Hrozí, že dostanete kŕč
- Neskáčte do hlbokej prúdiacej vody, kde by vás mohli zachytiť vodné víry a dajte pozor na plytčiny pri skoku hlavičkou!
- Pozorne si vyberte miesto, kde vchádzate do vody, ak sa rekreujete pri vodnej nádrži. Mohli by ste sa poraniť napríklad na rozbitom skle
- Sledujte, čo sa deje vo vašom okolí predovšetkým sa majte na pozore v blízkosti rôznych plavidiel, ktoré by vás mohli poraniť
- Nekúpte sa po ťažkom jedle a predovšetkým dobre najedený neskočte odrazu do vody!
Autor: jg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári