Alberta Pariška (SDKÚ), vedúceho Strediska verejnoprospešných prác (VPP) pri miestnom úrade. Parišek mal pred poldruha mesiacom zohnať firmu, ktorá bezodplatne zlikviduje panely zbúraného objektu medzi hotelom Centrum a Domovom dôchodcov. Od pracovníka firmy, ktorý podľa slov samotného Pariška o bezodplatnosti transakcie nevedel, však z vlastnej iniciatívy "vybavil" 20-tisícový dar pre košickú Arcidiecéznu charitu. Parišek peniaze od pracovníka prevzal a osobne daroval charite. Podnet na preskúmanie prípadu podal kontrolórovi mestskej časti (MČ) Patrikovi Gécimu (Smer) miestny poslanec Ladislav Vlček (Smer).
Kontrolór šetrenie uzavrel s konštatovaním, že síce nejde o korupciu, ale: "Týmto neštandardným a neobvyklým postupom sa vedúci Strediska VPP dopustil porušenia zákona o výkone práce vo verejnom záujme," uviedol Géci.
Podľa tohto zákona je zamestnanec povinný konať a rozhodovať nestranne a zdržať sa pri výkone práce vo verejnom záujme všetkého, čo by mohlo ohroziť dôveru v nestrannosť a objektívnosť konania a rozhodovania. Zamestnanec tiež nesmie požadovať alebo prijímať dary alebo iné výhody, alebo navádzať iného na poskytovanie darov alebo iných výhod v súvislosti a pri výkone práce vo verejnom záujme.
"Konanie pána Pariška naplnilo znaky porušenia pracovnej disciplíny a poškodenia dobrého mena MČ," prezentuje v závere protokolu kontrolór, ktorý odporučil starostovi vyvodiť voči vedúcemu Strediska VPP pracovnoprávne dôsledky.
Hlinka ich ešte nevyvodil. "Je to v štádiu dokladovania a dokazovania, nie je to ešte uzavretý prípad," povedal nám starosta.
Parišek (SDKÚ) so závermi Géciho (Smer) nesúhlasí. "Je to súčasť boja Smeru proti SDKÚ," tvrdí vedúci Strediska VPP. "MČ na mňa môže byť hrdá, lebo evidentne som odmietol možno úplatok, lebo tam to zrejme smerovalo." Ako dodal, bude žalovať Vlčeka (Smer) o 20-tisíc korún: "A tieto peniaze dám zase na charitu."
Vlček sa vyjadril: "Pokojne ma môže žalovať. Uvidím, ako to starosta uzavrie a potom to možno ja dám na prokuratúru."
Pred mesiacom Parišek stretnutie s pracovníkmi firmy opísal takto: "Stretli sme sa na mieste a pracovník sa ma opýtal, koľko za to chceme. Ja som sa spýtal: Koľko by ste dali? On vraví: 25-tisíc. Ja hovorím: Stačí 20-tisíc, ale dáte to na charitu. Ale on žiadnu nepoznal, tak ma poprosil, keď poznám, nech odnesiem ja."
Ján Dečo, riaditeľ charity, ktorá 20-tisíc zinkasovala, zdôraznil, že dar im bol ponúknutý a nežiadali oň. "Medzitým nás navštívili zástupcovia tej firmy, ani nenaznačili, že by chceli peniaze späť, len nás požiadali o zmenu pokladničného dokladu z neznámeho darcu na firmu, aby ho mohli zaúčtovať, takže z našej strany je všetko v poriadku," uviedol Dečo.
Zástupca súkromnej firmy, ktorá v prípade vystupuje, poznamenal, že keby bol Parišek konal korektne, boli by ušetrili 20-tisíc. "Zamestnancovi, ktorý pánovi Pariškovi 20-tisíc vyplatil z vlastných, to bolo preplatené a od charity sme to už nechceli pýtať späť." Na margo Pariškovho obvinenia firmy z úplatku sa vyjadril: "To je nezmysel. Veď my sme vôbec nevedeli, že to má byť zadarmo. Keby sme to totiž boli vedeli, tak by sme predsa neboli za nejaké hlúpe panely ponúkali 20-tisíc a boli by sme ich odviezli zadarmo, už aj bez toho sme s tým mali náklady..."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári