verejnom záujme. Vodovod i kanalizácia k nim nesporne patria. U nás je možné aj to, že časť potrubia je v súkromných rukách. A tak si vlastník môže diktovať podmienky. Napríklad nemusí dovoliť, aby sa na jeho rúru napojili ďalší susedia. V myslavskej lokalite Nižné Chmeľníky to tak skutočne je.
Jedenásť rodín si postavilo pred ôsmimi rokmi domy v tejto mestskej časti bez toho, aby bola vyriešená prístupová komunikácia. Keďže obec nemala peniaze a neprevzala na seba úlohu stavebníka, žiadne prostriedky zo štátnych fondov na inžinierske siete získať nemohli. Preto si cestu a prípojky vody a kanalizácie vybudovali sami. Na vlastných pozemkoch a za vlastné peniaze.
Vtedy sa začali problémy s pôvodnými obyvateľmi, ktorým zakazovali chodiť po ich ceste k obydliam, kde dávno predtým už bývali. Výstavbou nových domov a cesty sa im znemožnil prístup a inú možnosť nemali. A tak sa začal boj kto z koho, na komunikáciu sa kládli betónové zábrany. Hrany týchto sporov sa časom obrúsili, ale neskončili sa. Desiati rezignovali a chcú nažívať v pokoji. Jeden si stále bráni svoje. Keďže mu celá cesta nepatrí, ale iba jedna jedenástina, kompromisom je jednosmerka.
MČ chce umožniť starousadlíkom napojenie na siete i dobudovanie cesty, ale to nie je ľahko zrealizovateľné. Háčik je v tom, že ten istý vlastník s tým nesúhlasí. Je síce ochotný dohodnúť sa, ale žiada patričnú finančnú náhradu. Kým ostatní darovacou listinou previedli vodu a kanál na obec, on tak neurobil. Na súd podal žalobu. Žiada 200-tisíc za médiá a za pozemok a teleso cesty ďalších 350-tisíc. Žalobu mienil stiahnuť v prípade, že mu MČ peniaze vyplatí, hoci aj v splátkach.
Poslanci boli postavení pred dilemu. Pristúpiť na podmienky, ktoré si kladie, alebo zabudnúť na to, že dovolí napojenie a pokračovanie vo výstavbe komunikácie. V ponuke bola aj zámena pozemkov pod komunikáciou za iné po dohode s mestom a ostatnými vlastníkmi. Keďže poslanci na takúto hru nepristúpili, pretože čiastka, ktorú požaduje, je príliš vysoká a s cestou by sa museli vysporiadať so všetkými, je po snahe dohodnúť sa a problém konečne vyriešiť. Možno keby išlo o nižšiu sumu, bola by to cesta schodnejšia. Za prvou žalobou bude vraj nasledovať aj druhá.
"V žalobe si môže nárokovať každý, koľko chce. Súd je ten, kto vynesie rozsudok. Vlastníci mali dať vodovod i kanál do užívania a vlastníctva VVaK. Správca porušil zákon tým, že im namontovali vodomery súkromne, ale mal byť aj spoločný. Snáď tento neporiadok napraví nový zákon. Je nemysliteľné, aby takýmto spôsobom jeden z 11 vlastníkov bránil napojeniu na verejný vodovod a kanalizáciu. Súkromník nemôže prevádzkovať svoju časť, nemá na to oprávnenie. Na základe novopripravovaného zákona ho bude musieť odovzdať správcovi a ten rozhodne o napojení," vysvetlil poslancom starosta Michal Müller.
Zastupiteľstvo zvolilo vyčkávaciu taktiku. Nech je teda súd. Existujú aj iné možnosti. Vodu vedia potiahnuť aj do kopca a napojiť sa inde. Horšie to bude s kanálom, ktorý je vyspádovaný práve do sporného miesta. Potiahnuť sa dá aj z opačného konca. A bude aj cesta. Iba tak sa asi skončia problémy. Rozdiel je aj v sume, ktorú by mali vyplatiť žiadateľovi. Za právne služby bude neporovnateľne nižšia. V rukách má MČ aj ďalšie tromfy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári