stúpajúci trend. Ide o pouličných vreckových zlodejov. Obete vyhľadávajú v obchodných domoch, cukrárňach, najčastejšie však "operujú" na trhoviskách, pričom využívajú návaly ľudí, bažiacich po zelenine, ovocí či kvetoch. Prvou reakciou okradnutých je otázka, čo robia košickí mestskí policajti. Podľa všeobecného názoru postihnutých občanov, strážcovia zákona by sa menej mali venovať snoreniu po vodičoch, ktorí zle zaparkovali, za čo potom zlíznu od "mestských" mastnú pokutu a viac sa zamerať na vreckárov. Tí síce, keď sa na trhovisku zjaví uniforma, okamžite vypracú pôsobisko svojej nekalej činnosti, ale keď policajti odídu (a údajne sa zas objavia až o niekoľko hodín, alebo vôbec), s bohorovným pokojom okrádajú nič netušiacich jedincov ďalej. Preto sme sa rozhodli zmapovať situáciu na najvychytenejšom trhovisku v meste, na Dominikánskom námestí.
"Jáááj, ona ma zbije," so slzami v očiach kričalo na trhovisku pri kláštore dominikánov asi dvanásťročné dievča, pri pohľade na zdatnú mestskú policajtku, ktorú privolal jeden z jej kolegov. Ten držal dievča pevne za ruku, pričom polohlasne vysvetľoval, že komusi ukradlo peniaze a má na intímnom mieste ukrytých 15 000 korún. Ako vysvitlo, maloletá zlodejka nekradla na trhovisku, ale v cukrárni Aida na Hlavnej.
"Čo sa týka vreckárov, tu v Košiciach je to doslova horor," povedala nám dcéra okradnutého, Košičanka Katarína B., žijúca v Holandsku. "Videla, že sme jednému zákazníkovi rozmenili päťtisíckorunáčku a až predavač nás upozornil na to, že uteká s našimi peniazmi. Nechytili ju policajti, ale môj otec. Som z toho hotová." Privolaní policajti delikventku odviedli a viac sa na trhovisku neukázali.
Pretože mestskí policajti tvrdia, že majú vytypované podozrivé indivíduá, "nakupujúce" za päť prstov a jednu dlaň, skúsili sme to aj my. A nebolo to až tak ťažké. Prvú skupinku sme objavili pri historickej studni. Asi šesť či sedem mladších i starších jedincov práve odovzdávalo počernej šéfke peniaze. Bolo ich neúrekom a pretože ani jeden z "bankárov" nemal na trhovisku žiadny tovar, asi nešlo o výhru v lotérii. Druhá skupinka operovala asi o tridsať metrov ďalej, pri takzvanej suchej fontáne. Sedeli na drevenom obložení múrika fontány a bedlivo pozorovali okoloidúcich. Sem - tam jeden zo skupinky išiel akože na nákup zeleniny.
"Na tomto trhovisku máme vreckárov hrozne veľa," posťažoval sa nám dôchodca, ktorý si však neželal byť, tak ako všetci, ktorých sme oslovili, menovaný. Všetci totiž majú strach, aby sa im vreckári nepomstili. "Tu treba iba policajtov a tí by mali vreckárov biť. Nič iné nepomôže." Staršia pani jeho slová doplnila s tým, že jej nedávno ukradli tisíc korún a nebolo nikoho, kto by pomohol.
"Videl som, ako jedna pani upozornila druhú, že jej počerná žena, mimochodom sedí tamto na fontáne, siaha do tašky. Naokolo nebolo jediného policajta. Štátneho, ani mestského. Vzápätí na pomoc zlodejke pribehli ďalší a tú pani, ktorá na krádež upozornila, zbili do krvi," pridal ďalší zážitok s vreckármi chlapík, stojaci pri stánku s kvetmi.
Polícia, či už štátna alebo mestská, nemá zatiaľ ohľadne vreckových krádeží urobenú za tento rok štatistiku. Je však isté, že ich počet vzrastá a zlodeji sú čoraz trúfalejší. Preto sme sa opýtali náčelníka Mestskej polície v Košiciach Jozefa Bertu, čo s tým chcú urobiť.
"V súvislosti s vreckármi ide o dlhodobý problém, s ktorým si nevedia niekedy poradiť ani štátni policajti," reagoval na otázku J. Berta. "Kradnú všade. My sme sa zamerali na trhoviská, predovšetkým na Dominikánskom námestí a všešportovom areáli. Naši ľudia pracujú v uniformách i v civile. Práve na Dominikánskom námestí sa nám darí, vytlačili me vreckárov odtiaľ preč. Už tretí týždeň tam chodíme pravidelne, máme vypracované určité systémy pátrania. Viem, že ak takýmto spôsobom budeme vreckárov znervózňovať, prestanú so sojou činnosťou, alebo odídu do iných miest."
My sme však na trhovisku zažili aj hluché miesta bez asistencie polície. Podľa J. Bertu vraj vykonáva každý deň nočné, denné a víkendové služby 160 mestských policajtov. Možno by sa kompetetntní mohli zamyslieť nad tým, ako vreckárov eliminujú v iných krajinách. Na trhoviská posielajú takzvané volavky s veľkými finančnými obnosmi vo vreckách, sledované kriminalistami v civile. Vreckár sa ulakomí a skončí v policajnej cele. Tieto akcie sa robia v nepravidelných intervaloch a údajne v USA takýmto spôsobom pouličných zlodejov takmer "vykynožili".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári