na Kanárskych ostrovoch, kde si chce oddýchnuť pred perným septembrom, keď bude parlament rozhodovať o šestici ním predložených zákonov. Opýtali sme sa ho, či si vie predstaviť situáciu, že by Národnou radou SR neprešli.
- Áno a veľmi živo. Často dostávam otázku, čo urobím, ak neprejdú. Odpovedám v štýle Bélu Bugára o tom potom. Ak by neprešli zákony v parlamente, musíme najprv poznať dôvody, prečo. Potom sa rozhodnem, či ostanem a budem sa snažiť s tým čosi spraviť v ďalších kolách, alebo odídem. Vždy som verejne deklaroval, že môj zadok nie je prirastený k bavoráku. Nemám problém ísť svojou cestou mám čo robiť, aj z čoho žiť.
Brali by ste to osobne?
- To nie je o mojej osobe, aj keď mám vysokú osobnú ambíciu, aby tieto zákony boli prijaté. Sporných vecí nie je až tak veľa, sú iba dookola opakované. Samozrejme, ak nová legislatíva neprejde, niektoré veci sa dajú vsunúť aj do starých zákonov. Nechcem sa teraz vyhrážať, že ak mi neschválite zákony, odstúpim. Viem, že každý je nahraditeľný. Pri školskej reforme chýbali iba dva hlasy, ale tie rozhodli. Ak by sa stalo čosi podobné, potom začnem zvažovať, čo ďalej či to skúsiť znovu, reparovať, alebo implantovať do starého. Niekde v kostiach však cítim, že to prejde a dokonca relatívne slušnou väčšinou. A nebude to kupčením hlasov.
Prečo ste si tým taký istý?
- V parlamente v situácii, v ktorej sa nachádza, si človek nemôže byť ničím istý. Často rozhoduje okamih. Ale myslím, že opozícia si už svoje povedala.
Vašu reformu nedávno tu v Košiciach tvrdo kritizovali zástupcovia Slovenskej lekárskej komory a únie špecialistov. Kde je problém nechápu zmysel reformy, je pre nich naozaj taká zlá?
- Čo sa týka únie špecialistov, je to situačný fenomén, pretože jej šéf Andrej Janco mi stále robí poradcu, aj keď mi veľmi neradí a zároveň je mojím tvrdým oponentom. Ale musíme mať zmysel pre recesiu... Je zaujímavé, že Janco hovorí za tristo členov únie, otázne však je, či má na to mandát, pretože tí sú zväčša zároveň členmi Asociácie súkromných lekárov, ktorá reformu naopak podporuje. Zložitejšia záležitosť je postoj lekárskej komory, ktorá si nevie nájsť regulárne miesto v slovenskom zdravotníctve. Navyše vyšla so svojou vlastnou reformou, ktorej posolstvo je jednoduché dajte nám viac peňazí a my to nejako urobíme.
Veľmi intenzívne teraz spolupracujeme so Slovenskou lekárskou spoločnosťou, ktorá spolupracovala na tvorbe katalógov, výkonov či kategorizácie. Nechceme vyhrocovať naše vzťahy so Slovenskou lekárskou komorou. Otázne je, či naozaj hovorí za dvadsaťtisíc lekárov, ktorí sú povinne jej členmi, alebo ide iba o aktivitu jej prezídia, čo je štrnásť členov. Aj ja som členom lekárskej komory a nehovorím, že preto komora podporuje moje zákony... Pre nás je však teraz dôležité, že sa začínajú ozývať veľké nemocnice, ktorých manažmenty hovoria - my tú reformu potrebujeme a hovoríme v mene tisícok ľudí.
Tiež to však môžeme postaviť do roviny, či hovoria naozaj v mene svojich zamestnancov, a nejde o aktivitu jednotlivcov. Ostatne, väčšina nemocníc spadá pod ministerstvo zdravotníctva.
- Áno, okrem Šace a pár nemocníc ide väčšinou o mojich podriadených. No riaditelia podporujú moju reformu spontánne, nie na príkaz. A myslím si, že hovoria aj v mene svojich zamestnancov, pretože prinajmenšom v ich mene vytvárajú riziko tvorby dlhov. No a nemocnica, ktorá bude robiť dlhy aj budúci rok, už nebude môcť prežiť. Pritom dve košické fakultné nemocnice majú dlhy 2,4 miliardy...
Nezanedbali ste komunikáciu so stavovskými organizáciami a odborníkmi?
- Nemyslím. Otázka je, čo znamená komunikovať. Počúvať donekonečna vyplakávanie, ako to nejde? Teraz je obrovský priestor odborných spoločností pri príprave katalógov, definovaní a kategorizovaní výkonov. Taký priestor nemali nikdy, najprv sme ho však museli pripraviť. Komora tvrdí, že sme neakceptovali jej pripomienky k zákonom. Ja tvrdím, že sme im v mnohom vyhoveli, ale nemohli sme im vyjsť v ústrety vo všetkom. Stavovské organizácie boli zvyknuté, že si dupli nohou a ministri im ustúpili. Ale ja sa s nimi budem naťahovať, a veľmi rád.
Čo hovoríte na posmešky, že Zajacovu reformu robí kindermanažment? (Tím okolo ministra totiž tvoria predovšetkým mladí ľudia, okolo tridsiatky)
- Trošku nás to s ekonómom Petrom Pažitným, s ktorým sme v roku 2001 vydali knihu o reforme, uráža. Koncom augusta predstavíme ďalšiu knihu, v ktorej vydávame odpočet reformy a každý z našich kritikov si ju bude môcť prečítať a posúdiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári