Podozrievanie lekárov nie je namieste
Do zriaďovacej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja /KSK/ patria košické polikliniky od 1. januára 2003, a od 1. apríla 2004 sa všetky, s výnimkou polikliník na Sídlisku KVP a Sídlisku Ťahanovce, transformovali do Správy zdravotníckych zariadení /SZZ/ Košického samosprávneho kraja.
Tento zámer podľa vedúceho odboru zdravotníctva KSK MUDr. Igora Jutku ministerstvo zdravotníctva uvítalo. Dokonca sa KSK stal vytvorením spomínaného spoločného zariadenia, ktorého cieľom je efektívnejšie nakladanie s finančnými prostriedkami a hospodárenie s hnuteľným a nehnuteľným majetkom KSK, pre ostatné regióny príkladom. "Boli by sme ale veľkí optimisti, keby sme si mysleli, že tento proces prinesie okamžité výsledky. Prvé sa ukážu až po pol či trištvrte roku. V súčasnosti je snahou dosiahnuť, aby v bývalých poliklinikách fungovali neštátne zdravotnícke zariadenia a rozvíjali sa zdravotnicke služby na lepšej úrovni. Konkurenčné prostredie bude lekárov poháňať dopredu, čím získajú pacienti, aj lekári, pretože budú mať väčší záujem o pacientov." Podľa I. Jutku kvôli účelnému využívaniu priestorov zvláštnosťou nebude sťahovanie lekárov zo schátralých budov do budov polikliník.
"Niektorí lekári novinku s nadšením nevítali, to treba priznať. I preto nie, že nájomné už nebude regulované, ale platiť sa bude viac ako doterajších 250 Sk/m2. Táto suma skutočné náklady na prevádzku polikliniky nepokrývala, čím vznikali straty a dlhy," siahol po číslach riaditeľ SZZ Mgr. Štefan Rychnavský. Hoci sa spočiatku kvôli financiám medzi SZZ a lekármi aj trochu iskrilo, po dohode s Asociáciou neštátnych lekárov a Lekárskou komorou, keďže podozrievanie nie je namieste, môže sa začať podpisovanie nových nájomných zmlúv. "Podstatné bolo presvedčiť lekárov, že ich nikto nechce ožobračovať, dôležitý je prechod na vyrovnané hospodárenie. SZZ je organizácia, ktorá nebude vytvárať zisk, len vykrývať reálne náklady spojené s činnosťou i prevádzkou budov. Kvôli tomu budú bez nároku na odmenu fungovať kontrolné orgány SZZ." Š. Rychnavský tiež uviedol, že hoci budovy niekdajších polikliník v meste, napríklad na Mäsiarskej ulici, sú na lukratívnejšom mieste ako trebárs poliklinika Nad jazerom, z technického a funkčného hľadiska zaostávajú. Svojím vekom, veď niektoré majú až 100 rokov, presluhujú, a preto sa musia modernizovať, aby spĺňali požiadavky na poskytovanie modernej zdravotnej starostlivosti. Problémom sú tiež energetické výdaje. Najprv sa musí urobiť energetický audit, a potom sa preráta, ktorý lekár a ktorá ambulancia akú pomernú časť energie spotrebúva, a to bude podkladom a predmetom ročného vyúčtovania.
"Ďalším negatívom je, že v jednej poliklinike je približne 50 ambulancií, takže denne sa budovou premelie aj niekoľkotisíc pacientov a nejeden, žiaľ, zanechá na zariadení i vzhľade svoju vandalskú stopu... Pokiaľ by sme chceli dostať košické polikliniky na vyššiu úroveň, SZZ by na to potrebovala od 50 do 100 miliónov korún." Jedným z najschodnejších spôsobov ako na to sú podľa Š. Rychnavského štrukturálne fondy EÚ.
"K súčasným bolestiam patrí tiež zadĺženosť niekdajších polikliník. Do roku 2002 záväzky za ne prevzala v plnej miere na seba a. s. Veriteľ. Vysporiadaním dlhov za rok 2003 sa bude musieť zaoberať KSK v spolupráci s ministerstvami zdravotníctva a financií. Spôsob zatiaľ nie je ale jasný." Faktom je podľa I. Jutku len to, že dlhy a straty sa nemôžu dostať na plecia lekárov, pretože nevznikli ich pričinením.
Problémov je teda ešte dosť. Žiaden z nich však podľa vedúceho odboru zdravotníctva KSK MUDr. Igora Jutku nesmie pocítiť pacient. "KSK, keďže v každej z bývalých polikliník sú neštátni lekári, nezasahuje ani do odbornosti či presúvania činnosti a špecializácií, takže chorí by nemali cestovať kvôli lekárovi z jedného konca mesta na druhý," dodal I. Jutka.
Alžbeta LINHARDOVÁ
Autor: Valihora sa nevráti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári