Zabudnite na špekáčiky, ugrilujte si ananás
´Príď v piatok podvečer na párty, budeme grilovať na záhrade.´ Takéto pozvanie by ste nemali odmietnuť! Veď posedenie s priateľmi na čerstvom vzduchu a pojedanie grilovaných lahôdok zapíjaných pivom či vínom je zárukou príjemne stráveného večera. Gril párty sa v posledných rokoch stali módnym hitom a neraz sa stáva, že sa z médii dozvedáme, že tá a tá osobnosť oslavovala narodeniny posedením pri grile, alebo že sa niekoľko mediálne známych tvárí až do rána pokúšalo počas gril párty zbaviť neodbytných komárov...
Aj keď sa predstava ´grilovačky´ u mnohých spája najmä s množstvom mäsa a špekáčikov, na svoje si môžu prísť i vegetariáni a aj tí, ktorí sa snažia stravovať čo najzdravšie. Na grilovaní nie je totiž nič zdraviu škodlivé, ak viete, ako na to.
"Grilovanie je príprava čerstvých potravín bez pridaného tuku a masti. Navyše tieto jedlá sú veľmi ľahko stráviteľné," tvrdí gastroenteorologička MUDr. Emeše Majorová. Griluje sa však na dyme, v ktorom vznikajú isté splodiny, preto je dobré, ak je jedlo od dymu oddelené. Či už zabalené v alobale, alebo sa medzi jedlom a dreveným uhlím nachádza nejaká nepriedyšná platňa. "Nie je dobré grilovať na priamom ohni, ideálne je pripravovať takto jedlá nad infračerveným teplom. Najzdravšie ugrilujeme jedlo, ak ho pripravíme ako živánsku. Tým, že sa mäso i zemiačky zabalia do alobalu, neprichádzajú do kontaktu so škodlivými splodinami. Všetky vône a chute navyše ostávajú akoby uväznené v alobale, všetky živiny ostávajú v pokrme, neuvoľňujú sa do ovzdušia."
Mäso sa musí grilovať istý čas, aby bolo dostatočne pripravené, preto nie je dobré takto pripravovať hovädzie mäso, ktoré je tuhšie a muselo by byť na rošte príliš dlho. "Najvhodnejšie je kuracie mäsko, ryba či bravčové karé ale vykostené. Pri kosti sa totiž mäso môže rýchlo pokaziť. Nie je problém ugrilovať si ovocie i zeleninu. Tie takouto prípravou nestrácajú vitamíny a živiny, pretože sa nevyvárajú. Na grile dosiahne teplota iba istú hranicu, pri nej si zelenina aj ovocie uchovávajú svoje dobré vlastnosti." Nie je ničím nezvyčajným položiť si na gril plátok ananásu alebo šúľok kukurice. Skúste to.
"Samotné grilovanie by som neoznačila za zdraviu škodlivé. No nič netreba preháňať a grilovaná strava by nemala byť na našom dennom jedálničku. Je to však príjemné spestrenie stavovania. Treba si iba dávať pozor na masť, ktorá odkvapkáva z jedál na uhlíky. Vtedy sa totiž prepaľuje, vznikajú karcinogénne látky, formaldehydy a toxíny. Tie stúpajú hore a usádzajú sa na grilovanom jedle," dodala E. Majorová. Stačí sa teda pridržiavať jej rád a grilovanie môže byť nie len príjemnou zábavou, ale v lete aj zdravým spestrením nášho jedálnička.
Vôňa grilovaného mäsa láka
O tom, že grilované jedlá a vôňa dymu a pečeného mäska sú lákadlom, vedia aj v mnohých reštauráciách. Nie je ničím nezvyčajným, ak si prídete posedieť do letnej záhrady a tam na vás ´číhajú´ grilovné dobroty. V Košiciach takýchto reštaurácií i barov je dosť, stačí ich pohľadať. My sme sa v jednej z nich zastavili a vyspovedali Milana, ktorý má na starosti grilovanie.
"Pripravujem tradičné klobásky ale aj kuracie prsia, bravčovú krkovičku na spôsob laci pečene. Mám pripravený špeciálny pác, ktorým mäso ale aj klobásky pred a počas grilovania potieram. Pozostáva z oleja, grilovacieho korenia, horčice, steak korania a ďalších ingrediencií, ktoré však neprezradím, lebo sú mojim tajomstvom," povedal nám Milan s úsmevom.
Ak si u neho objednáte klobásku, do 15 minút bude rozvoniavať na stole pred vami, trošku dlhšie trvá ugrilovanie mäska, do 20 minút však je hotové aj bravčové karé. "Najlepšie sa predáva v piatok a keď je teplo. Vtedy sa veru mám čo obracať. Pamätám si, že počas prvého prázdninového víkendu bolo po dlhej dobe konečne pekné počasie. Mali sme tu plno a každý mal chuť na grilované jedlá."
Samozrejme, keď celá letná záhrada skvele rozvoniava... Vtedy ´okoštujú´ aj tí, ktorí to vôbec nemali v pláne. "Vtedy som ugriloval a predal za večer 40 klobás, štyri kilá bravčového a asi tri kilá kuracieho mäska. Aj napriek tomu, že grilujem každý večer, pokiaľ nie je veľmi zlé počasie, aj sám si vždy ´zobnem´. Mám taký pocit, že toto jedlo sa mi nikdy nepreje. A grilovanie beriem ako relax. Prišiel som z Bratislavy kvôli tomu, aby som tu mohol celé leto grilovať," prezradil Milan.
Na čo by ste teda mali myslieť prv než sa pustíte do grilovania? Ak už máte záhradu, no nemáte na nej gril, treba si nejaký vybrať. A to podľa toho, ako často a pre koľkých ľudí chcete grilovať. Každý gril by mal byť dostatočne stabilný s nastaviteľným roštom na rôznu výšku a nemala by mu chýbať ani ochrana proti vetru.
Nemali by ste tiež zabudnúť kúpiť si drevené uhlie. Nešetrite pri tom. Ľahko sa totiž môže stať, že kúpite vrece z uhlím za dobrú cenu, no dobrých a použiteľných kusov uhlia v ňom nájdete len niekoľko, okrem nich iba niekoľko kíl čierneho prachu... Na podpálenie pripraveného uhlia použite grilový podpaľovač. Kúsky podpaľovača vložte do pyramídky z uhlia a podpáľte. Rýchlo sa rozhoria a od nich sa chytí aj drevené uhlie. Ak ste však leniví aj na to, kúpte si tekutý podpaľovač. Stačí ním pokropiť uhlíky, podpáliť ich a počkať, kým podpaľač prehorí a rozohreje uhlie. Keď je uhlie dostatočne horúce, môžete začať grilovať.
Čo položiť na rošt?
Mnohí z vás si grilovanie určite nevedia predstaviť bez ´starých dobrých´ špekáčikov. Dnes však v každom dobrom obchode dostanete kúpiť takzvané grilovacie balíky, ktoré obsahujú klobásku, špekáčik ale aj iné dobroty. Kuracie nohy či krídelka dostanete kúpiť už rovno okorenené, bravčové mäso marinované. Nebojte sa skúšať všeličo, čo vám napadne, ale ak nepatríte medzi experimentátorov, zájdite do kníhkupectva. Špecializované kuchárske knihy plné receptov na grilovanie nie sú ničím nezvyčajným. Skúste to s rybami ale aj ovocím a zeleninou, plnenými zemiakmi či plneným pečivom. Na rošt rozložte i poriadne vyumývané zemiačiky a po 20 minútach ich rozrežte, dajte na ne maslo, osoľte a jedzte i zo šupkou. Sú naozaj chutné.
Mäso vyždy najprv poriadne rozmrazte a vsaďte na marinády a omáčky, ktoré mu dodajú zaujímavú chuť. Marinovať mäso treba niekoľko hodín pred tým, než ho položíte na rošt. Medzi klasické marinády patrí horčicová. Stačí vám na ňu olej, sójová omáčka, horčica, cesnak a koreniny. Všetko zmiešajte dohromady a v tejto zmesi nechajte mäso odležať, aby do seba navsiaklo všetky dobré chute. Omáčky sú zas vhodným a chutným doplnkom k už ugrilovaným dobrotám. Stačí napríklad jogurt či kyslú smotanu zmiešať s čiernym alebo kari korením či s roztlačeným cesnakom. Ak do pikantného kečupu pridáte cibuľu, feferónku, trochu octu a trochu cukru, získate skvelú diabolskú omáčku. Na barbeque omáčku potrebujete rajčinové pyré, bazalku, čili papričku, olej, roztlačený strúčik cesnaku, soľ a korenie.
Nemali by ste po mäsových hodoch zabudnúť na sladký dezert. Ugrilujte ovocie podľa vlastnej chuti, položte naň kopček zmrzliny a zalejte ho teplou ovocnou zmesou - stačí ak rozmixujete maliny či jahody, pridáte trochu cukru a na panvičke túto sladkú dobrotu zohrejete nad grilom. Po skvelej gril párty vám určite ostane mnoho špinavého riadu a ak aj vaši hostia oddídu a nechajú všetko na vás, nenechávajte čistenie na ďalší deň, lebo starú a uschnutú špinu z grilu a roštu budete dávať dole určite so šťavnatými nadávkami. Nezabudnite uhasiť oheň, odstráňte mastnotu a tešte sa na ďalšiu párty s priateľmi.
Grilovanie s rodinou, známymi či s kolegami si v lete nenechá ujsť ani herečka Štátneho divadla Košice Henrieta Kecerová. V neďalekom Medzeve má chalupu a tá je na večerné posedenie pri grile ako stvorená. "Grilujeme všetko, čo si prinesieme z domu - kuracie krídelká, bravčové mäsko i ryby. Moje marinády volám - a je to, lebo do nich vždy dám to, čo nájdem v chlupe a nepridržiavam sa receptov. Prišla som i na to, že do barbecque omáčky je dobré pridať med," prezradila H. Kecerová. Patrí medzi tých ´opekačov´, ktorí pri sebe potrebujú ďalších asistentov. Sama pripravuje marinády a prestiera stôl, samotné grilovanie necháva zväčša na manžela. "Ešte sa nám našťastie nestalo, aby sme niečo pripiekli alebo nedopiekli. Občas, ak sme na chalupe dva týždne, tak grilujeme každý večer. Potom však takýchto jedál máme plné zuby a liečime si žalúdky aj chuťové poháriky ´babkovskými´ jedlami - pirohami, haluškami," dodala.
Recepty
Pikantný bravčový špíz s ovocím
Suroviny: 600 g vykosteného bravčového karé, 8 sušených vykôstkovaných sliviek, 8 plátkov oravskej slaniny, ananás, 1 čili papričku, 4 lyžice oleja, šťavu a kôru z 1 citróna, soľ a mleté čierne korenie. Príprava: Mäso pokrájame na väčšie kocky, každú slivku obalíme plátkom slaniny, ananás pokrájame na menšie kúsky. Čili papričku zbavíme jadierok a nadrobno pokrájame, pomiešame s olejom, mletým korením, soľou, citrónovou šťavou a postrúhanou kôrou. Mäso, slivky a kúsky ananásu striedavo napichujeme na grilovacie ihly, potrieme čili olejom. Grilujeme zo všetkých strán asi 8 minút. Podávame s chlebom a kari omáčkou.
Pečené pstruhy na grile
Suroviny: 4 pstruhy, soľ, mleté biele korenie, olej, 1 citrón, 2 lyžice strúhanky, 80 g postrúhaného syra a alobal. Príprava: Vyčistené pstruhy umyjeme, očistíme, osolíme a poprášime mletým bielym korením. Pripravíme si 4 primerane veľké pláty alobalu, zľahka ich natrieme olejom a uložíme na ne pstruhy. Pokvapkáme ich olejom a citronovou šťavou, posypeme ich strúhankou zmiešanou s postrúhaným syrom a alobal uzavrieme. Pripravené pstruhy uložíme na rošt a opekáme na rozpálenom drevenom uhlí asi 10 minút. Alobal necháme ešte aspoň 5 minút uzavretý, potom ho otvoríme a pstruhy pred podávaním ozdobíme plátkami citróna.
Špekáčiky na pive
Suroviny: 4 špekáčiky, 2 strúčiky cesnaku, štipku soli, mleté čierné korenie, 1 cibuľu. Príprava: Špekáčiky ozdobne ponakrajujeme, vložíme do misy a zalejeme polovicou piva. Pridáme očistenú pokrájanú cibuľu, roztlačený cesnak, soľ, korenie a marinujeme 2 hodiny. Potom špekáčiky vyberieme, uložíme na rozohriaty gril a grilujeme zo všetkých strán. Počas grilovania ich natierame zvyšným pivom, aby sa vytvorila chrumkavá kôrka. Možno použiť aj tmavé pivo, špekáčiky potom majú zaujimavú, mierne karamelovú príchuť.
Grapfruit s medom
Suroviny: 2 grapefruity, 4 lyžice medu, trocha škorice, 1 lyžičku posekaných mandlí. Príprava: Grapefruit nakrájame na osminky, napicháme ich na špajle, namočíme do medu a obalíme v mandľových lupienkoch. Grilujeme z oboch strán asi 5 minút. Podávame ako dezert.
Dáša KIRALVARGOVÁ
Dáša KIRAĽVARGOVÁ
Autor: Fólie na oknách
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári