opevnenia Košíc zo 17. storočia. V rokoch 1802-1836 tu bola umiestnená mestská manufaktúra na kameninový riad, o čom svedčí nápis i nekompletný erb mesta na severovýchodnej strane objektu. V 19. storočí bola v budove továreň na spracovanie kože. Po roku 1945 zriadilo mesto v objekte ateliéry pre maliarov, neskôr slúžila na bývanie. Tesne pred dokončením rekonštrukcie tejto historickej pamiatky v roku 1990 vyhorela a dodnes Mlynská bašta čaká na svojho záchrancu.
Vyzerá to, že márne a keď sa aj nájdu peniaze, už možno nebude čo zachraňovať. Za zhrdzaveným plechovým plotom, keď sa to tak ešte dá nazvať, pretože prístup k tejto pamiatke je z každej strany, je raj bezdomovcov, narkomanov, opilcov a miesto, kde si chodia okoloidúci uľaviť, prípadne tam môžte stretnúť milenecké dvojice. Denne okolo zdevastovanej nehnuteľnosti prejdú stovky ľudí. O tom čo sa deje za múrmi a v burinovej džungli možno ani netušia. Vedia však o tom svoje tí, ktorí bývajú hneď vedľa na Štefánikovej a z okien sa prizerajú ako ďalej chátra. Žijú v strachu, pretože do ich bytov si chodia zlodeji ako na hodiny klavíru. Majú totiž dokonalý výhľad a prehľad o tom, kto je doma a hradný múr zdolávajú bez problémov.
Do neuzavretého objektu je prístup z každej strany a priamo volá, aby sa v ňom zdržiavali a prebývali rôzne živly. Húština a plot ich ukrývajú pred rušnou ulicou. Dobre ich maskuje aj prebujnelá zeleň. Špina a odpadky sú pre ňu ako hnojivo. Len pneumatiky, ktoré tam ktosi len pred niekoľkými dňami priviezol, nevie stráviť. Je tam skládka všetkého, na čo si len pomyslíte. Šíriaci sa zápach z výkalov cítiť najmä v horúcich dňoch. Potkany, myši a hmyz majú ideálne podmienky na množenie. A to všetko v centre mesta. Pred očami nás všetkých.
Všetky doterajšie snahy obyvateľov domu, ktorí chcú dosiahnuť, aby sa tento stav zmenil, boli márne. Kompetentné úrady o ich problémoch vedia, ale nič sa neudialo. Stále je to rovnaké. "Akurát sa zbúrali garáže. Mesto ich vyvlastnilo s tým, že s plochou pred baštou má iný zámer. Dostali sme po 5-tisíc korún. Nasťahovali sa do nich bezdomovci. Nažívali s nami v zhode, vlastne nám chránili náš majetok. Keď varili na otvorenom ohni, zakričali nám, aby sme si zatvorili okná. Vodu si prinášali vo fľašiach, povyzliekali si handry a umývali sa. Keď pili, tak hlučno bolo do noci. Potom im garáže zbúrali. Jedni odišli, druhí prišli," povedala nám jedna z obyvateliek domu Lýdia Repiská, ktorá tam býva 40 rokov a užila si toho už dosť.
Častokrát museli volať požiarnikov, záchranku, či policajtov. Z okien bašty neraz niekto vypadol a dolámal sa. Enormné úsilie o zjednanie nápravy zatiaľ nebolo nikde vyslyšané. "Viem, že mesto nemá peniaze na to, aby sa pustilo do rekonštrukcie tejto pamiatky. Ale keby sa našli peniaze aspoň na uzatvorenie budovy, zamurovanie vchodov a okenných otvorov, všetko by bolo o inom. Keby sa zbúral plot, priestranstvo vyčistilo a zostalo ako parčík, nevytvárali by sa podmienky pre asociálov, nezhromažďovali by sa tam a pokojnejšie by sa žilo. Plocha by sa mohla dať niekomu do prenájmu a postaviť by sa mohlo napríklad golfové ihrisko. Nestačí prísť sa pozrieť, skonštatovať, že je to hrozné a tým skončiť," dodala L. Repiská.
V jej byte si zlodeji podávajú kľučky. Býva na prízemí a cez terasu k nej prišli tento rok už trikrát. Jedného prichytila priamo v izbe. Odišiel s peňaženkou i dokladmi. Stratil sa v húštine. Manžela má imobilného, takže nechať ho pri otvorených dverách vo dvore, je vždy riziko, hoci si odbehne len do obchodu alebo je napríklad v kuchyni.
Staré mesto malo s nehnuteľnosťou svoje plány. Chcelo vytvoriť dom pre živnostníkov a remeselníkov. Bašta prešla v roku 1993 pod mesto a situácia je taká, aká je. Prší do nej, je zničená, rozobrali z nej všetko, čo sa dalo. Korešpondencia medzi obyvateľmi domu a úradmi pokračuje. Neuspokoja sa s tým, že celú záležitosť bude niekto sledovať. Z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva a Obvodného úradu životného prostredia sa odpovede nedočkali. So svojou situáciou i návrhom riešenia sa chcú obrátiť na primátora, ktorému posielajú list. Chápu finančnú situáciu mesta, ale chcú byť tiež pochopení, že stačí urobiť aspoň opatrenia, keď nie obnovu pamiatky, aby sa ďalej neničila.
"V októbri 2003 bola nehnuteľnosť aj s pozemkom s výmerou 7857 m2 ponúknutá na predaj vo verejnej obchodnej súťaži. Neprejavil o ňu nikto záujem. Komisia na predaj a prenájom majetku dostala znovu návrh, aby sa predala. Vyžiadala si k tomu stanovisko ÚHA a odborný posudok pamiatkárov, ktoré už má k dispozícii. Na najbližšom zasadnutí sa stanoví cena a ponúkne sa na predaj formou súťaže už v októbri," uviedla hovorkyňa magistrátu Zuzana Bobríková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári