košických ciest, poteší hlavne motoristov. Pravda len v prípade, že sa ho podarí úspešne zrealizovať a to v čo najkratšom čase. Celý projekt je však ešte len na úplnom začiatku. Spolupráca verejného a súkromného sektoru v našich podmienkach zatiaľ nemá tradíciu a ak predsa, vždy sa to zatiaľ skončilo nevýhodne pre mesto Košice a veľmi výhodne pre investora. Spoločné projekty mesta s investormi v oblasti odpadov, či verejného osvetlenia dnes mnoho poslancov tvrdo kritizuje.
Aj preto je nevyhnutné, aby pred naštartovaním takejto novej formy spolupráce súkromných firiem a samosprávy, boli do detailu a verejne vydiskutované podmienky, aby mesto opäť neťahalo za kratší koniec.
Verejné a súkromné partnerstvo, nazývané public-private partnership (PPP projekt), žne veľké úspechy vo Veľkej Británii. Tam sa už úspešne zrealizovalo mnoho investícií, od výstavby nemocníc až po diaľnice. Angličania tvrdia, že výhodou PPP je skutočnosť, že štát je mizerný manažér. Projekty v spolupráci so súkromným sektorom sa realizujú načas, zvyčajne sa nepredražia a zvyčajne z nich nezmiznú peniaze na neznáme účty. Schválne hovoríme, že zvyčajne, pretože na Slovensku to môže byť inak.
V Košiciach skutočne niet núdze o negatívne prípady, i keď nešlo o PPP projekty, ale de facto o privatizáciu. Načim si dať veľký pozor, aby cesty boli opravené za rozumných podmienok, ktoré v budúcnosti nepošlú mesto do kolien. Toto je teraz hlavná úloha radných i poslancov. Na kritizovanie po debakli už občania nie sú zvedaví.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári