prezentovala ich projekt protipovodňovej prevencie. Nie je tomu inak ani v tomto období. Predseda MVO Michal Kravčík opäť prezentoval to, čo už niekoľkokrát predstavil verejnosti a to revitalizáciu povodní. V praxi to znamená, že voda sa má uchovávať v krajine a nie vysušovať stavaním hrádzi. Ich najnovší projekt protipovodňovej ochrany, znova vychádza z týchto princípov a členovia Ľudia a voda aj so svojimi partnermi chcú z vlastnej iniciatívy odštartovať proces prípravy protipovodňového plánu.
"Každoročne celková bilancia zrážok klesá. Krajina sa vysušuje, ale paradoxne práve v horskom masíve viac prší. Postavili sme tobogány (betónové korytá - pozn. red.) za 200 miliónov korún, ktoré nič neriešia. Tie peniaze sa mohli radšej použiť na revtalizáciu územia, neboli by také problémy s povodniami. Náklady na protipovodňový program pre povodia rieky Hornád, Bodrog a Poprad by činili 10 miliard 891 miliónov korún. Na jeden hektár to vychádza na 6 233 Sk. Program je štrukturovaný na obdobie piatich rokov a jeho realizácia je závislá na finančných zdrojoch. Program je integrovaný a zadrží každým rokom minimálne 300 miliónov metrov kubických dažďovej vody v krajine. Počas 10 rokoch sa vráti do hydrologického cyklu viac ako 3 miliardy metrov kubických vôd. Minimálne prietoky na koncových profiloch riek Hornádu, Bodrogu a Popradu sa posilnia o viac ako 47 metrov kubických za sekundu, povodňové prietoky poklesnú sumárne o 430 metrov kubických na týchto riekach. Vytvorí sa 13 500 pracovných príležitosti počas štyroch rokov, bude dostatok vodných zdrojov, významnou mierou sa posilní ekologická kvalita a biodiverzita prírodného prostredia. Zvýši sa estetická hodnota krajiny, posilní sa prírodný produkčný potenciál krajiny. Vyznamnou mierou sa rozvinie lokálna ekonomika a zmiernia sa riziká výskytu živelných pohrôm a výskytu ťažkých prívalových dažďov."
Tento program chcú financovať 20 percentami zo štátneho rozpočtu, 30 percentami z kohézneho fondu, 30 percentami z Programu Norskej vlády pre nových členov EÚ a 20 percentami zo Svetovej banky.
Iste je to ušľachtilý cieľ a napohľad logicky vyzerajúci program. Lenže vodohospodársky odborník, bývalý hydrológ Ing. Milan Kupčo CSc. si myslí pravý opak: "Systém revitalizácie, čiže zadržiavanie vody v krajine je neúčinný. Les ani malé priehradky, ktoré obhajuje M. Kravčík nemajú zadržiavaciu schopnosť pri extrémnych zrážkach. Sú málo objemové a veľká voda ich zoberie a ešte zvýši prietok. pri prívalových dažďoch sa nedá nič robiť. Nie je tiež pravdou čo tvrdí M. Kravčík, že prívalové dažde sú pliagou posledných rokov. Ja ich monitorujem od 70-tich rokov a vždy boli a budú, len sa tak nemedializovali. Nikdy sa nestotožním z jeho názorom, že sú čoraz častejšie. Sú náhodné a je to prirodzený jav súvisiaci s atmosferickým prúdením. Betónové korytá, ktoré tak odsudzuje sú vybudované len v obciach a už dokázali svoju opodstatnenosť. Keď príde prívalová vlna, nezaplaví dedinu, ale vyleje sa za ňou. Absolútnou chimérou je tvrdiť, že povodňové prietoky poklesnú a minimálne prietoky sa posilnia. Nemá to nijak dokázané a zdokumentované."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári