efekt to nemá, pretože cesty potrebujú generálnu opravu takpovediac od podlahy, resp. podložia. Všetko sa však už čoskoro môže zmeniť k lepšiemu...
Na generálne opravy stále zadĺžené mesto síce nemá, komplexnú opravu najhorších ciest chce však zrealizovať podľa modelu verejno-súkromných partnerstiev, ktoré sa osvedčili vo Veľkej Británii.
"Verejno-súkromné partnerstvá, tzv. PPP projekty (Public Private Partnership), sú vlastne spojenia potrieb verejného sektora a schopností súkromných firiem pri realizácii investícií verejného záujmu. V našom košickom prípade by išlo o to, že samospráva, to znamená mesto, nemá dostatok peňazí, aby mohlo generálnu opravu ciest zrealizovať, ale v spolupráci so súkromným sektorom a financujúcimi bankami by sa to mohlo podariť tak, aby každá strana mala z tejto spolupráce výhody," vysvetľuje námestník primátora František Knapík (KDH), no zdôrazňuje, že práve rekonštrukcia ciest nie je ukážkovým modelom PPP projektov zrealizovaných vo svete. "Podstatou návrhu je skutočnosť, že mesto každoročne vynakladá veľké finančné prostriedky, aby vždy po zime dalo cesty do vyhovujúceho stavu. Ide však len o plátanie, ktoré síce zlepší situáciu, ale je málo efektívne. Za to nás kritizuje aj konzorcium bánk. Keby sme mohli jednorázovo zainvestovať do generálnych opráv ciest povedzme 100 až 150 miliónov korún, najbližšie desaťročie by sme výrazne znížili náklady na ich opravy. Tieto peniaze mesto nemá, ale súkromná firma by ich mať mohla, resp. by si mohla vziať dodávateľský úver od banky. Podmienky by sa museli samozrejme doladiť tak, aby banka, firma, ale hlavne mesto boli spokojné," dodáva Knapík.
Mesto by tak mohlo v krátkom čase výrazne zlepšiť kvalitu ciest a postupne v dohodnutom časovom intervale (cca 10 rokov) ročne splácať prevedené investície prakticky vo výške každoročných vysprávok, ale za výrazne lepšieho efektu pre motoristov. Cesty by sa totiž už neplátali, ale boli by komplexne zrekonštruované od podložia.
Správa komunikácií mesta Košice odporúča po predchádzajúcich predjednaniach s potencionálnymi partnermi a financujúcimi bankami odporúča pripraviť pre realizáciu prác súvislými opravami v roku 2005 stavby vo výške cca 100 miliónov korún. Prioritne ide o Národnú triedu, Ipeľskú, Rastislavovu, Toryskú, ulicu Československej armády a Južnú triedu.
Ak by sa projekt podaril a mesto v ňom pokračovalo, na rad by postupne prišli komunikácie, po ktorých premáva Mestská hromadná doprava. Náklady na ich rekonštrukciu by presiahli sumu dvesto miliónov korún. "Či budem tento model presadzovať a presviedčať o jeho správnosti členov mestskej rady? Zatiaľ to treba brať tak, že ide o pilotnú informáciu, ktorú dnes dostane mestská rada na stôl a môže sa k nej vyjadriť. Beriem to teda tak, že sa môže začať diskutovať aj o úskaliách a možných rizikách. Ak sa to osvedčilo v takej krajine, akou je Veľká Británia, nemali by sme to zatracovať dopredu. Treba ustrážiť a zmluvne vylúčiť prípadné riziká, aby sme predišli negatívnym dôsledkom pre mesto v budúcnosti. Aj dobrá myšlienka sa dá spotvoriť, na to je v Košiciach veľa príkladov. Musíme preto urobiť všetko, aby sa tak nestalo, vyrokovať, čo najlepšie podmienky a ošetriť rizikové miesta, aby bol projekt transparentný a verejne obhájiteľný," dodal námestník Knapík.
* * * Tabuľka * * *
Náklad (mil. Sk)Priemerný náklad na opravu za rok v súčasnosti (tis. Sk)
Národná trieda (od OC Beta po Kostoliansku)20,0800
Ipeľská ulica7,0100
Rastislavova (úsek Jantárová - Alejová)23,0800
Toryská ulica20,0600
Ulica Čsl. Armády17,0100
Južná trieda (úsek VSS - Ryba)21,0400
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári