kritiku riaditeľovi Slovenskému vodohospodárskemu podniku, odštepnému závodu Košice Vladimírovi Kundrátovi. Vyjadril sa, že vodné nádrže Ružín, Zemplínska šírava ani Domaša neboli pripravené na zachytenie veľkých vôd. Navyše si myslí, že medzihrádzové priestory ako aj kanály sú značne zarastené.
"Mám pocit, že v súvislosti s Ružínom nebolo všetko v poriadku. Veď načo nám je vodná nádrž, ktorá nedokáže uchrániť ľudí od povodní. Podľa môjho názoru sa už v prvých dňoch mohol Ružín vypúšťať vo väčšom objeme. Viem, že to nie je v súvislosti s energetikmi populárne, ale možno by sa situácia tak nevyhrotila. Dávam teda do pozornosti, že aj v tejto oblasti sa mohlo urobiť viac," uviedol prednosta KÚ.
Na jeho tvrdenia V. Kundrát zareagoval slovami: "Nesúhlasím s tým, čo ste povedali. My sa riadime predpismi. Navrhujem, aby sme sa touto záležitosťou zaoberali neskôr a zvážili, či došlo k chybe, ak vôbec nejaka nastala."
Včerajšej povodňovej komisie sa zúčastnil aj minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ľudovít Kaník.
"Ľuďom a starostom odkazujem, že ministerstvo neposkytne obyvateľom či obciam postihnutým povodňami nijaké peňažné prostriedky. Sú tu však tisícky rúk, ktoré by sa mali zapojiť do práce v rámci aktivačných prác. Tu vidím veľké rezervy. Máme dostatok prostriedkov, aby sme vyplácali aktivačný príspevok," uviedol minister.
Ako dodal, obce môžu zamestnať ľudí aj z vedľajších dedín.
"Ak starosta povie, že potrebuje tristo ľudí, dostane peniaze na tristo ľudí. Nezamestnaní môžu pomáhať nielen pri odstraňovaní škôd na obecnom, ale aj súkromnom majetku, či na tokoch. Mám pocit, že keby obce viac využívali túto možnosť a ľudia sa starali o čistenie korýt, ciest, či kosenie lúk, možno by škody nemusli byť také veľké."
Stav na slovenských riekach, či v oblastiach postihnutých povodňami sa pomaly stabilizuje. V oblasti Spišskej Novej Vsi Hornád aj Hnilec klesajú. Tretí stupeň povodňovej aktivity naďalej trvá v jedenástich obciach tejto oblasti - Veľký Folkmár, Krompachy, Gelnica, Matejovce n/Hornádom, Kojšov, Slovinky, Spišské Tomášovce, Žehra, Margecany, Rudňany, Spišský Hrušov a Hrišovce.
Najkomplikovanejšia situácia je v Slovinkách, kde dochádza k zosuvom pôdy, pričom bolo zasiahnuté aj vodovodné potrubie. V Hričovciach sú zosuvom ohrozené dva domy. Vzhľadom na to, že je tam v blízkosti elektrické napätie, sú ohrozené životy. Vo viacerých obciach je obyvateľstvo naďalej zásobované pitnou vodou z cisterien.
V michalovskom okrese všetko závisí od prác na roztrhnutej hrádzi na Ondave. Trebišov hlási pokojnú situáciu, dokonca odvolali tretí stupeň povodňovej aktivity okrem Ondavy. Regiónu pomohlo roztrhnutie hrádze, voda sa začala liať opačným smerom.
Podobne je situácia stabilizovaná aj v okrese Košice -okolie. "Olšava i Svinka sa umúdrili, Hornád a Torysa sú už vo svojich brehoch, tam platí druhý stupeň ohrozenia. V okrese postihli povodne 1000 hektárov poľnohospodárskej pôdy, 25 obcí, 158 ľudí bolo evakuovaných. Škody vraj budú vysoké, pretože len majiteľ záhradníctva v Nižnej Myšli vyčíslil škodu na dva milióny," vyjadril sa prednosta Obvodného úradu Košice-okolie Mikuláš Mešter.
Povodňovú komisiu informovala o prognózah počasia aj pracovníčka Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ). Prednosta J. Dolný uviedol, že práve predpoveď počasia nebola vždy najpresnejšia. "Na Slovensko prišli nejakí americkí šamani, tak som rozmýšľal, či nebude múdrejšie zamestnať ich," poznamenal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári