Doma sa netreba skrývať, ale ani vylihovať na slnku
Príchod bábätka je v rodine jednou z najšťastnejších udalostí, a preto ju každý túžobne očakáva. Čo však, ak žena prežíva väčšiu časť tehotenstva v lete? Ako sa má správať? Len sa ukrývať doma alebo môže vyjsť i na slnko či si dokonca zaplávať? Odpovede na tieto otázky nám dal MUDr. Jozef Adam, ordinár pre onkogynekológiu II. gynekologicko pôrodníckej kliniky Fakultnej nemocnice L. Pasteura.
"Každá žena svojich deväť mesiacov skutočne prežíva inak. Rozdiely sú aj v tom, či je tehotná v lete alebo v zime. Ročnému obdobiu musí prispôsobiť svoj šatník, obuv, stravovanie, pohyb. Určite by sa ale, pokiaľ nie je jej stav sprevádzaný komplikáciami, nemala pred okolím skrývať. Tehotenstvo je pre každú ženu predsa tým najkrajším obdobím," presvedčený je MUDr. Adam. Zároven dal budúcim mamičkám niekoľko letných rád.
"Tehotná žena by mala nosiť v lete ľahké šaty a podľa možnosti by ich mala mať v šatníku niekoľko. Tým, že ich bude obmieňať, bude stále iná pre okolie a ani sebe sa nebude zdať všedná." Rovnako ľahká a vzdušná má byť obuv. Ak je žena zvyknutá na podpätky, aj počas tehotenstva by mala nosiť obuv s miernym podpätkom. Ale skutočne miernym, žiadne 7 či 9-centimetrové.
"Počas leta je v tehotenstve podstatný pitný režim. Hlavne pri vysokých teplotách by naň žena nemala zabúdať. To, čo platí pre bežných ľudí, že v lete majú prijať denne 2 až 4 litre tekutín, to sa vzťahuje aj na budúce mamy. Aj keď u nich je to zložitejšie, lebo príjmom tekutín im môžu viac puchnúť nohy. Odporúča sa piť obyčajná voda alebo minerálky s nízkym obsahom sodíka. Môžu byť aj slabo bublinkované." Doktor Adam by bol za vody obsahujúce magnezium, ktoré významne organizmu pomáhajú. Nie je ani proti tomu, ak si dá žena pohár piva či dve deci červeného vína.
"A čo strava? Zrejme zopakujem to, čo tehotné ženy už dobre vedia. Treba jesť veľa zeleniny, ovocia a ľahké mäso, napríklad kuracinu. Toto by mal byť predovšetkým ich jedálniček." Strava musí byť vyvážená, potrebné sú všetky zložky, vrátane cukrov, preto si čakajúca mama pokojne môže dať aj maškrtu. Pre istotu ale takú, kde nie je krém, do ktorého sa použili vajíčka. Salmonelóza nie je nič príjemné. Práve preto, aj keď doktor Adam nemá nič proti zmrzlinárom, na ochladenie doporučuje budúcim mamám zlízať radšej mrazený nanuk ako dávkovanú zmrzlinu.
"Čo sa týka kúpania, som proti otvoreným vodným plochám, teda žiadne jazerá, ale ani bazény na kúpaliskách. Ak sa predsa len chce tehotná žena ochladiť, tak by mala do vody vstúpiť len pokiaľ nedosahuje k jej orgánom, cez ktoré sa môže ľahko dostať infekcia z vody do celého tela. Oveľa skôr som za more a do konca šiesteho mesiaca aj pohodové, teda nenáročné plávanie v ňom," radí J. Adam.
Za morom treba ale cestovať. Spôsobov je niekoľko. Autobus by to určite nemal byť, pretože je pre tehotnú ženu nepohodlný, má tam málo priestoru na pohyb. Príjemnejšia je cesta osobným autom, lebo okrem iného ponúka možnosť zastaviť vtedy a tam, kde to budúca mama potrebuje. Určite najvhodnejším prostriedkom je ale lietadlo. Pravda, let môže prísť do úvahy maximálne do šiesteho mesiaca tehotenstva, potom už nie. Vzdušné prúdy, tlak a ďalšie faktory spojené s lietaním môžu mať negatívne dôsledky na tehotenstvo.
"Keď už sme spomenuli more, zrejme by pri výbere mali rozhodovať menej exotické krajiny, kde nie je potrebné očkovanie. Ak by predsa len výber padol na takúto krajinu, tehotná žena sa určite musí poradiť so svojím lekárom i odborníkom z oddelenia cudzokrajných chorôb kliniky infekčných chorôb. Pokiaľ mám byť ale úprimný, nebol by som veľmi za takúto návštevu v exotických trópoch," netají svoj negatívny názor J. Adam.
A čo športy? Rekreačné plávanie sme už spomenuli. Budúce mamy by mali podľa doktora Adama predovšetkým chodiť na prechádzky. Najlepšie podvečer, nie počas páľav. Zásadne je proti akýmkoľvek namáhavým cvičeniam či extrémnym adrenalínovým športom. Dokonca aj bicyklovanie by vylúčil. Nie kvôli námahe, ale žena sa môže nešťastne, napríklad na kormidle, poraniť. Pohybu vo forme prechádzok a dýchacím cvičeniam dáva ale zelenú.
Hoci ženy túžia byť v lete opálené do bronzova, lebo tmavá pokožka je zaujímavejšia, J. Adam im v ústrety nevyjde. I keď chápe túto túžbu a rozumie budúcim mamám, že nechcú vyzerať ako keby práve spadli do múky, aj pri opaľovaní musia byť opatrné a dodržiavať isté pravidlá. Určite sa netreba pohybovať na slnku medzi 11. až 15. hodinou a maximálne sa môže tehotná žena denne vystaviť slnečným lúčom na 15-20 minút, nie viac. Vždy si pritom musí chrániť hlavu klobúčikom alebo šiltovkou, oči okuliarmi a plecia prehodenou šatkou.
"Tehotenstvo je krásne obdobie, lebo je to čas očakávania. Preto by sa žena nemala skrývať doma, medzi štyrmi stenami. Veď môže prakticky všetko, ale s maximálnou mierou a opatrnosťou, aby ona, aj bábätko prežili leto v pohode, bez komplikácií a núteného pobytu v nemocnici," uzavrel letnú poradňu pre budúce mamičky MUDr. Jozef Adam.
Autor: Operácie na tvári (2)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári