zákona o hlásení pobytu občanov SR a registri obyvateľov SR. Bezdomovci sa už budú môcť len na základe preukazu totožnosti prihlásiť na trvalý pobyt v ohlasovni (na obecnom úrade) v mieste, kde sa reálne zdržiavajú.
"Ako miesto ich trvalého pobytu sa potom v ich dokladoch uvedie iba názov obce pobytu, čo bude v prípade Košíc mestská časť ako napríklad Staré Mesto alebo Sever atď.," vysvetľuje prednosta miestneho úradu MČ Sever Peter Bajus. Obec pritom nebude musieť poskytovať ani zabezpečiť prihlásenému občanovi ubytovanie.
Keď si totiž chce bezdomovec prihlásiť (alebo zmeniť neexistujúci) trvalý pobyt na nejakú adresu, potrebuje súhlas vlastníka budovy, domu alebo bytu s touto adresou, čo je prakticky nemožné. Podľa nového zákona nezakladá trvalý pobyt prihlásenému občanovi k takejto budove nijaké právo a má len evidenčný charakter.
"Adresa sídla obecného (miestneho) úradu tejto obce (MČ) bude potom adresou takéhoto občana na účely doručovania písomností od orgánov verejnej správy a iných štátnych orgánov a na účely zápisu do zoznamu voličov."
Obec bude povinná spôsobom v mieste obvyklým, najmä oznámením na úradnej tabuli, upozorniť prihláseného občana, že mu bola alebo má byť doručená písomnosť. "Vyvesíme to do úradných tabúľ v MČ a poštu budeme evidovať a uskladňovať na úrade a občanovi ju vydáme proti podpisu, ak si ju príde vyzdvihnúť," vraví P. Bajus.
Bezdomovci budú môcť ľahšie získať sociálne dávky (a štátom hradené zdravotné poistenie), keďže ľahšie dostanú trvalý pobyt a občiansky preukaz a budú sa môcť zaevidovať na úrade práce v mieste reálneho pobytu.
"Samozrejme, pôjde najmä o to, či a koľko bezdomovcov možnosť prihlásiť si trvalý pobyt v obci vôbec využije," povedal nám prednosta Bajus, podľa ktorého sa bezdomovci na Severe vyskytujú, ešte viac ich však zrejme "býva" v Starom Meste.
Autor: jav
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári