Košice - Šaca. "Odvolaný som bol protizákonne," protestuje Šablatúra.
Jeníková zdôvodňuje: "30. júna prevzal menovací dekrét (do funkcie riaditeľa SOU hutníckeho v Šaci - pozn. aut.) najprv u jedného zamestnávateľa od Košického samosprávneho kraja (zriaďovateľ SOU) a o niekoľko hodín neskôr aj druhý na KŠÚ (zriaďovateľ gymnázia)."
KŠÚ zhodnotil konanie Šablatúru, víťaza výberových konaní na riaditeľa na oboch školách sídliacich v jednej budove, ako protizákonné podľa paragrafu 9 odstavca 1 zákona o výkone práce vo verejnom záujme a 12. júla ho odvolal.
Podľa tohto ustanovenia vedúci zamestnanec, ktorý vykonáva funkciu štatutárneho orgánu štátnej školy, nesmie vykonávať inú zárobkovú činnosť (to neplatí, ak ju vykonáva so súhlasom zamestnávateľa). "Riaditeľ môže byť spoločný len na škole, ktorá má štatút združenej, resp. spojenej, a v takom prípade je aj spoločný zriaďovateľ. Tu však ide o dva samostatné právne subjekty a dvoch rôznych zamestnávateľov," zdôrazňuje Jeníková.
Šablatúra uplynulých 13 rokov riaditeľoval súčasne na SOU hutníckom v Šaci aj na Gymnáziu v Šaci. "A väčšinu tohto obdobia mali tieto školy rôznych zriaďovateľov," vraví Šablatúra. Ako riaditeľ dvoch škôl na 60-percentný úväzok na SOU a 40-percentný na gymnáziu poberal v minulosti iba jeden plat, 60 percent od KSK a 40 od KŠÚ. Po odvolaní z funkcie riaditeľa gymnázia s ním KSK uzavrel nový pracovnoprávny vzťah na plný úväzok.
Podľa iného ustanovenia, paragrafu 9 odstavca 4 rovnakého zákona sa však obmedzenie pre štatutára nevzťahuje na pedagogickú činnosť.
Šablatúra, ktorý už požiadal ministerstvo školstva o výklad zákona, sa odvoláva na stanovisko osobného úradu ministerstva zverejnené na jeho internetovej stránke. Podľa neho je riaditeľ školy v zmysle školského zákona pedagogickým zamestnancom, ktorý má nariadením vlády 162/2002 určený základný úväzok, ktorý plní vyučovaním, t. j. pedagogickou činnosťou, preto riaditeľ školy môže vykonávať funkciu štatutárneho zástupcu aj na viacerých školách. Pod týmto stanoviskom z 20. 3. 2003 je podpísaná Ing. Belešová.
Eva Reiselová z tlačového oddelenia ministerstva školstva nás však informovala, že usmernenie Ing. Belešovej už neplatí, lebo sa týka zákona o verejnej službe, ktorý bol zrušený zákonom o výkone práce vo verejnom záujme, účinným od júla 2004. Podala nám nové stanovisko ministerstva: "Riaditeľ jednej školy môže síce na druhej škole učiť, ale nesmie byť na nej zároveň aj riaditeľom."
Rovnako ako KŠÚ mohol z rovnakého dôvodu (vykonávanie inej zárobkovej činnosti), ale v opačnom garde, Šablatúru ako prvý odvolať KSK. Prečo tak neurobil? "Lebo podľa nášho názoru sa na tento prípad obmedzenie nevzťahuje, lebo ide o pedagogickú činnosť," povedala nám Ing. Mária Kokardová, poverená vedením odboru školstva KSK, ktorá tiež požiadala o výklad zákona, ale ani ona ho ešte k dispozícii nemá.
"Posledné dva roky som ako riaditeľ svoju povinnú pedagogickú činnosť vykonával len na SOU," upresňuje Šablatúra. Svoje odvolanie naďalej považuje za neopodstatnené a neplatné, od KŠÚ očakáva pracovnú zmluvu a požaduje pridelenie práce, inak zváži uplatnenie svojho práva súdnou cestou.
Prednostka KŠÚ sa pre Korzár vyjadrila: "KŠÚ odvolanie realizoval v súlade s právnymi normami. Na riešenie pracovnoprávnych sporov sú príslušné jednoznačne len súdy."
Jeníková poverila vedením gymnázia doterajšiu zástupkyňu RNDr. Alenu Bobákovú, druhú v poradí vo výberovom konaní na riaditeľa a požiadala radu školy o návrh na (iného) kandidáta na riaditeľa (namiesto Šablatúru). Rada však kandidáta nenavrhla, a tak prednostka vypíše nové výberové konanie.
Podľa Šablatúru nebolo zo strany KŠÚ dodržané ani ustanovenie zákona o výkone práce vo verejnom záujme, ktoré určuje 30-dňovú lehotu pre vedúceho zamestnanca na ukončenie inej zárobkovej činnosti. A prednostka podľa jeho slov porušila aj zákon o štátnej správe v školstve a školskej samospráve, ktorý stanovuje, že ak zriaďovateľ odvoláva riaditeľa, vyžaduje sa vyjadrenie rady školy a tá má na to 15 dní. "Rada školy dostala žiadosť o vyjadrenie v ten istý deň ako ja odvolanie," tvrdí.
Jeníková zas vidí možnosť spochybniť výberové konanie: "Do termínu otvárania prihlášok ani v deň výberového konania Ing. Šablatúra nepredložil ako neodpustiteľnú podmienku možnosti zúčastniť sa konania doklad o pedagogickej spôsobilosti, absolvovanie doplnkového pedagogického štúdia, resp. jeho náhrady, 1. kvalifikačnej skúšky. Osvedčenie o jej vykonaní bolo KŠÚ doručené 7 dní po uskutočnení konania." Člen rady školy JUDr. Marián Melichárek reaguje: "Pán Šablatúra nám predložil doklad z ministerstva školstva, ktorý bol akceptovateľný pre účasť vo výberovom konaní na riaditeľa."
Nezhody medzi Šablatúrom a Jeníkovou spočívajú aj v tom, že exriaditeľ je proti sťahovaniu gymnázia zo Šace do centra Košíc. Podľa prednostky je už rozhodnutie o presťahovaní školy do objektu bývalej ZŠ Park mládeže definitívne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári