Košice II zodpovedal 39-ročný Gabriel K. V máji 2001 ešte pracovník Výpočtového strediska OZ VAKÚP Bratislava na Triede SNP v Košiciach sa ho mal dopustiť zásahom do programového vybavenia počítača.
Podľa obžaloby prokurátora zámerne modifikoval súbor s názvom 1805VAKP.KPC a 1805VAKU.PRU v operačnom systéme UNIX v adresári Ui/ Novell/ MP/ Medium. A to takým spôsobom, že účtovanú sumu 41 373 728 80 zvýšil o 300-tisíc korún. Navýšený rozdiel sa pokúsil previesť na 14 netermínovaných vkladných knižiek na doručiteľa, ktoré boli otvorené v pobočke Všeobecnej Úverovej banky a. s. Bratislava (VÚB) na triede L. Svobodu v Košiciach. K prevodu 300 000 korún však nedošlo, pretože v dôsledku zásahu do uvedených súborov, bolo zrušené právo na ich kopírovanie.
Na to, že niečo nie je v poriadku, upozornila operátorka. Tá totiž ráno pred odoslaním do VÚB kontrolovala dvojicu súborov vytvorených tri dni predtým a zistila, že sa nezhodujú. Keďže "nesedela" výsledná suma, ktorú mala pošta poukázať na účet banky, inkriminované súbory neodoslala. Následne, na pokyn nadriadeného, vytvorila a odoslala ich pôvodnú verziu.
"Problému, ktorý vznikol, som sa začal venovať popoludní a zistil som, že pozmenený súbor bol nakopírovaný do príslušného adresára v ten deň, teda 21. mája o 7.15 hod. Mohol byť nakopírovaný z ktoréhokoľvek počítača zapojeného do rovnakej počítačovej siete, ale dodnes neviem, z čieho," uviedol nadriadený operátorky. Svedok zdôraznil, že k vytvoreniu inkriminovaného súboru došlo v tom istom čase, ako bolo zaznamenané spojenie medzi týmto serverom a IP adresou pridelenou k počítaču obžalovaného. To bol dôvod, prečo sa hlavným podozrivým, ktorý zasiahol do počítačového súboru, stal Gabriel K.
"Jednoznačne sa však nedá povedať, že tento súbor zmenil obžalovaný. Vôbec nie je isté, že ten, čo sa v inkriminovanom čase pripojil na server bol on, istá je len jeho IP adresa. V prípade, že v kritickom čase nemal zapnutý počítač, mohol sa na tento server pripojiť niekto iný, ak sa prihlásil IP adresou obžalovaného," dodal svedok.
"IP adresa ešte nič nedokazuje, svedčí len o tom, že sa pod ňou niekto prihlásil, pričom mohlo dôjsť k zneužitiu IP adresy obžalovaného," potvrdil ďalší svedok, ktorým bol správca systému.
Gabriel K. spáchanie uvedeného činu od začiatku vyšetrovania a takisto na súde, kategoricky poprel. Na svoju obranu uviedol, že jeho pracovnou náplňou bola analýza a vývoj programov pre spracovanie poštových poukážok a údržba databáz. Ďalej uviedol, že poznal heslo k systému Unix, aj k prístupové heslo konta "prev"… Nepoprel ani to, že v inkriminovanom čase bol na pracovisku. "Nesedel som vo svojej kancelárii na treťom poschodí, ale šiel som na ôsme ku priateľke, ktorá je už mojou manželkou, na kávu… Na to, či som mal v tom čase zapnutý počítač si nepamätám," uviedol obžalovaný.
Pred súdom defilovalo veľa svedkov z jeho pracoviska, ale z ich výpovedí nevyplynul žiadny zásadný dôkaz svedčiaci o vine Gabriela K. Na druhej strane sú tu vkladné knižky, na ktoré sa niekto pokúšal previesť 300-tisíc korún.
Z výpovede pracovníčky VÚB vyplynulo, že 14 netermínovaných vkladných knižiek na doručiteľa založila 9. decembra 1998 mladá dievčina. Mali to byť darčeky pre spolužiakov na stužkovú slávnosť.
Odborné stanovisko k neoprávnenému zásahu do obsahu súborov, ktorým mohlo dôjsť k neoprávnenému obohateniu na úkor pošty, predniesol na pojednávaní expert Kriminalistického a expertízneho ústavu PZ Bratislava. Ing. Dušan M. potvrdil, že počítač obžalovaného bol identifikovaný len na základe IP adresy, ktorá mu bola pridelená. Zdôraznil však, že na základe toho ešte nemožno jednoznačne tvrdiť, že skutok, pre ktorý je žalovaný, spáchal on a to na svojom počítači.
"Jednoznačne je identifikovaný iba čas pripojenia užívateľa ´prev.´ s IP adresou počítača obžalovaného k serveru, na ktorom sa nachádzali inkriminované súbory v čase ich modifikácie. Čo bolo predmetom spojenia, aké súbory boli prenášané, však nevieme… Obžalovaného nemožno jednoznačne stotožniť ako páchateľa uvedeného skutku, možno len povedať, že súbory boli modifikované užívateľom ´prev.´ Z vyjadrení svedkov, ktorí pracujú vo výpočtovom stredisku však vyplynulo, že nastaviť IP adresu obžalovaného bolo možné na veľkom počte počítačov. Ak by bol však v inkriminovanom čase pripojený on, nikto ďalší by už s jeho IP adresou už pracovať na tom istom segmente siete nemohol," uviedol expert.
Dôkaz o tom, že Gabriel K. mal zapnutý počítač, resp. na ňom pracoval, však nie je a on sám spáchanie žalovaného činu kategoricky popiera. Na základe uvedených skutočností okresný prokurátor vyhlásil: "Ustupujem od obvinenia, pretože v priebehu vykonaného dokazovania nebol produkovaný žiadny dôkaz o tom, že uvedeného skutku sa dopustil obžalovaný."
S týmto záverom sa stotožnil nielen obhajca Gabriela K., ale aj samosudca, ktorý rozhodol, že ho v zmysle paragrafu 226 písm. c Trestného poriadku spod obžaloby prokurátora oslobodzuje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári