Peter Kerekes už nosí v hlave ďalší dokument, ktorý by chcel točiť v rodných Košiciach
Košice - Režisér Peter Kerekes, ktorý pred rokom premiéroval svoj celovečerný dokument o 66 sezónach Starej plavárne v Košiciach, sa pred pár dňami
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
opäť rozložil na ´čéháčku´. Tentoraz tam však netočí nový dokument, zriadil si tam iba niekoľkodňovú kanceláriu. Pár dní totiž pracovne trávil v Košiciach.
"Nemôžem konkretizovať na čom pracujem, kým to nebude dotočené. Som tam totiž len nájomná sila. Ale nesúvisí to s Košicami," povedal na začiatku rozhovoru sympatický Košičan patriaci k mladšej filmárskej generácii. Je absolventom filmovej fakulty VŠMU a majiteľom niekoľkých významných medzinárodných cien za svoje diela.
V týchto dňoch začína pracovať aj na ďalšom svojom dokumente - o varení. "Po filme o plavárni som chcel natočiť film o mladých dievčatách, ale napokon z toho vzišlo dielo o umieraní. Tak uvidím, čo vznikne z tohto o varení," usmieva sa režisér, ktorý chce aj tento film postaviť na tom, že si nájde zaujímavé osobnosti. "Tie to hádam celé ´potiahnu´ a ja nebudem musieť veľa rozmýšľať (smiech)." Dielo by sa malo volať ´Ako sa varili dejiny´ a bude to pohľad na tzv. veľké dejiny očami vojenských kuchárov. "Mali by to byť recepty o tom, ako sa majú vyhrávať alebo prehrávať bitky." A ako prišiel P. Kerekes práve na túto kulinársku tému? "Videli ste ma už niekedy v plavkách?" odpovedal so smiechom.
Hoci na kuchároch začína režisér ešte iba pracovať, v hlave už má ďalšie projekty. "Ja som veľký ´snílek´ a veľmi by som chcel natočiť ďalší film v Košiciach. Ale obávam sa, že kuchári mi zaberú veľa času, okrem toho mám roztočený film o vzťahu ľudí k veciam. Je to o tom, čo by ste si zobrali so sebou, keby ste navždy museli opustiť svoj domov. Ale to si ide takým svojím životom. A keď toto spravím, rád by som zas točil v Košiciach."
P. Kerekes sa však neživí len réžiou, ale aj producentskou prácou. A hoci sa všetci sťažujú, že zohnať peniaze na film je ´o držku´, on si to nemyslí. "Nemyslím si, že je problém zohnať peniaze na dokument. Práveže 66 sezón bol na svoj žáner megalomanský projekt. Točil som ho tri roky, síce som musel predať auto, lebo som musel vyplatiť dlžoby, ale okrem toho som nemal nejaké finančné problémy. Peniaze sme zohnali a bol som absolútne sám sebe pánom, čo by sa pri hranom filme v živote nestalo. Hraný film živorí zrejme preto, lebo peňazí je málo, každý chce mať kontrolu nad svojím vkladom a človek musí vliezť do strašne mnohých zadkov. A to je veľmi unavujúce. Tým, že dokument si nežiada také veľké rozpočty, je aj tých zadkov menej."
Dokumenty Petra Kerekesa vysiela slovenská i česká verejnoprávna televízia. 66 sezón kúpili aj Fíni, Rakúšania, Španieli, do kín sa to dostalo aj vo Švajčiarsku a USA. "Takže Košičanov si moje filmy nájdu, hoc sú roztrúsení po celom svete. Lebo keď ich zmeškáte v jednej televízii, idú v ďalšej. Až kým to všetci Košičania neuvidia," dodal režisér, ktorý sa najviac teší na to, ako príde s dcérou do Košíc, pôjdu na ´čéháčko´ "a nebudeme robiť nič (smiech)."
Autor: ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári