plnoletého a dvoch maloletých chlapcov z rómskej osady na okraji mesta. Tí pred dvoma týždňami ukradli z miestnej požiarnej zbrojnice hliníkové prúdnice a rozdeľovače (predali ich do šrotu), čím paralyzovali zásahuschopnosť jediného tamojšieho hasičského zboru.
"Bolo začaté trestné konanie vo veci pre trestný čin krádeže, v ktorom budú maloletí chlapci vystupovať ako svedkovia," informovala nás krajská policajná hovorkyňa Jana Demjanovičová. "Plnoletému Medzevčanovi ešte obvinenie vznesené nebolo, je totiž podozrivý z viacerých trestných činov, ktoré sa budú posudzovať v rámci spoločného konania."
Primátor zvolal na minulý týždeň mimoriadne zasadnutie mestského zastupiteľstva s hlavným bodom programu "Vyhostenie občana mesta Medzev". Aby bolo zastupiteľstvo uznášaniaschopné, bolo treba šesť poslancov, prišli však len piati, a tak sa o ničom nerozhodlo.
"Ja v tejto veci nepopustím a dám to aj do programu riadneho rokovania 14. augusta!" vyhlasuje primátor. Medzev je známy početnou rómskou komunitou a častými krádežami a poškodeniami verejného majetku (letia najmä kúsky speňažiteľné v zberných surovinách). "Ja už na to nemám nervy!" tvrdí Richter. Prekáža mu, že sa rómske deti a mládež potulujú po meste po zotmení po desiatej večer namiesto, aby ich doma v osade mali pod dohľadom rodičia. Reakcií na svoju iniciatívu sa neobáva: "Maximálne ma môžu zabiť, nič viac!"
Za úplný nezmysel považuje primátorov návrh vyhostiť obyvateľov jeho zástupca Jozef Hulič: "Vymýšľa nové paragrafy, neviem, na základe akého zákona to chce urobiť, možno ani on sám nevie. Navyše tí chlapci majú 11, 14 a 19 rokov, takže trestne zodpovedný je len jeden," vyjadril sa zástupca, jeden z piatich prítomných členov zastupiteľstva na mimoriadnom zasadnutí.
Na rokovanie prišli aj mladí zlodeji s rodičmi. "Povedali, že deti už doma dostali bitku," tlmočil ich vyjadrenie Hulič.
Za absolútnu blbosť označil Richterovu iniciatívu aj poslanec Ján Imling, preto na zasadnutie ani nešiel. Na margo primátorovho nápadu si Imling zažartoval: "Jediný, koho treba z Medzeva vyhostiť, je primátor, ha ha..."
Primátor však trvá na svojom: "Išlo o totálne verejné ohrozenie celého mesta, lebo keby v priebehu tých pár dní bolo niekde horelo, hasiči by neboli schopní zasiahnuť!" Podľa našich informácií vypísal za dolapenie páchateľov finančnú odmenu: "Poviem vám len toľko, že ja osobne som sa postaral, aby sme ich dostali a aj mi ich doniesli. A ten 19-ročný je v Medzeve už známa firma."
Richter uviedol, že právnu stránku svojho návrhu vyhostiť obyvateľov z mesta konzultoval s "vysokopostavenými právnikmi, ktorí robili aj na ústavnom súde". Na našu otázku, či vyhostiť nemožno len cudzinca, odpovedal: "Vlastne nie vyhostiť, možno som sa zle vyjadril. Ja im dám zákaz vstupu do mesta." Keď sme sa opýtali, v ktorom právnom predpise je zákaz vstupu do mesta upravený, reagoval: "Neviem presne, ale my sme to v zákonoch našli, tak to skúste nájsť aj vy." A nakoniec zasmečoval: "Nie je to síce v rámci zákona prípustné, ale pokiaľ sa neodvolajú na najvyšší súd a národná rada uznesenie nezneguje, tak som vyhral ja!"
"To je hlúposť," reagoval na toto Richterovo vyjadrenie ústavný právnik Peter Kresák, zástupca SR v konaní pred Európskym súdom pre ľudské práva v Štrasburgu. "Vyhodnotenie trestného skutku, či išlo o krádež alebo zároveň aj všeobecné ohrozenie, je na orgánoch činných v trestnom konaní." Podľa neho starosta ani zastupiteľstvo nie sú oprávnení rozhodovať o skutkovej podstate trestného činu. "Existuje judikatúra ústavného súdu, že takýto zákaz vstupu alebo vyhostenie nie sú v súlade s ústavou ani s európskym dohovorom ľudských práv, čiže išlo by o rozhodnutie v rozpore s právnym poriadkom SR." Ako dodáva, zákon o obecnom zriadení termíny ako vyhostenie či zákaz vstupu nepozná. Podľa ústavy možno vyhostiť len cudzinca z územia republiky a za určitých okolností a sloboda pohybu je zaručená.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári