splatné pohľadávky vo výške 354-tisíc korún, krajský súd v máji tohto roku. Spis sa nachádza od 6. júla na Najvyššom súde SR, pretože dlžník podal proti uzneseniu odvolanie. Pred dvoma rokmi evidovala táto spoločnosť 8000 klientov, ktorých vklady dosahovali približne 580 miliónov korún.
Lehota na prihlásenie finančných nárokov veriteľov už uplynula, ale až do prieskumného pojednávania, ktorého termín súd zatiaľ nestanovil, tak môžu robiť ďalej. Prieskumné pojednávanie by sa malo uskutočniť podľa zákona do 90 dní od vyhlásenia konkurzu. Podľa správcu konkurznej podstaty JUDr. Jána Pirča doteraz sa zaevidovalo na súde viac ako 500 veriteľov. Ešte pred vyhlásením konkurzu boli na súd doručené prihlášky 36 veriteľov s pohľadávkami za vyše dva milióny korún. Keďže to zákon o konkurze neumožňuje, uplatniť svoje nároky musia znovu, rovnako ako klienti, ktorí podali návrh na jeho vyhlásenie. Známy ešte nie je ani termín schôdze veriteľov, na ktorej sa bude okrem iného schvaľovať plán speňažovania majetku. Čaká sa na rozhodnutie NS SR.
"Do konkurznej podstaty budú zahrnuté dve nehnuteľnosti, a to areál Poľnonákupu v Michalovciach a jedna stotina pozemku na Rozvojovej ulici. Zatiaľ sme zistili šesť dcérskych spoločností s ručením obmedzeným a jednu dcérsku akciovú spoločnosť Corvinus (budova Elektromontu), v ktorej mal Sporoinvest 100-percentný majetkový podiel v akciách. Budova bola vložená ako nepeňažný vklad do spoločnosti Corvinus, čiže je jej vlastníctvom. Do konkurznej podstaty budú teda pojaté len akcie," uviedol správca.
Sporoinvest sa dostal do problémov v čase, keď krachovali aj ostatné nebankové inštitúcie. Začiatkom marca 2002 ho od spoločnosti Fintech kúpil za 1 milión korún hudobník a bývalý bubeník skupiny Elán Ľubomír Horňák, ktorý predložil klientom návrh na vysporiadanie sa. Požiadal o súhlas s 30-mesačným odkladom splátok. Peniaze mal získať z realizácie projektov výstavby podnikateľského centra v Košiciach, využitia štrkopieskového ložiska pri Kechneci a prestavby dvoch síl Poľnonákupu Michalovce, ktoré vlastnil Sporoinvest a mal zámer zrekonštruovať ich na byty. Nič z toho sa nepodarilo.
"V čase, keď sa predsedom predstavenstva Sporoinvestu stal Ľubomír Horňák, došlo k neoprávnenému predaju majetku. Odpredaný areál v obci Gbelce v okrese Nové Zámky budeme preto odporovať, aby sa dostal do konkurznej podstaty. Niekoľko desiatok miliónov korún sa podarilo zachrániť iba zablokovaním účtov spoločnosti vo februári 2003 na podnet prokuratúry. Dnes by už pravdepodobne neboli k dispozícii," dodal J. Pirč.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári