Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO), ktorí sa prednedávnom vrátili z vyše dvojmesačnej "návštevy" košickej Teplárne, ktorá zásobuje teplom zhruba 75-tisíc domácností v meste. Ako sme vás už informovali, v marci požiadala poslankyňa M. Sabolová o preverenie niektorých verejných obstarávaní tovarov v Teplárni v hodnote nad 500 000 Sk. Podľa jej poznatkov, ktoré jej prezentovali občania počas poslaneckých dní, vznikli isté pochybnosti o tom, či verejné obstarávanie ako napríklad pri uhlí, prípadne aj osobného automobilu pre štatutárne orgány spoločnosti boli v súlade s príslušnými zákonmi. Takisto sa mali robiť k už podpísaným zmluvám robiť dodatky, ktorými sa potom zvýšila cena verejného obstarávania. V ďalších prípadoch sa zas kvôli údajnej "časovej tiesni" mali robiť skrátené konania, ktoré sa neriadia až takými prísnymi podmienkami.
"V rámci výkonu kontroly bolo skontrolovaných 41 prípadov verejného obstarávania. V 29 prípadoch nebolo zistené porušenie zákona o verejnom obstarávaní. V 12 prípadoch boli zistené pochybenia obstarávateľa v procese verejného obstarávania. V štyroch vyhlásených verejných súťažiach sa jednalo o pochybenia, ktoré nemali vplyv na výsledok verejného obstarávania. V dvoch z ôsmich prípadov rokovacieho konania bez zverejnenia sa jedná o porušenie zákona o verejnom obstarávaní, pri ktorých Úrad pre verejné obstarávanie preskúma možnosť uloženia pokuty z hľadiska ustanovenia § 90 zákona o verejnom obstarávaní," konštatuje predsedníčka Úradu pre verejné obstarávanie Rozália Molnárová.
Tepláreň sa vzdala písomného vyjadrenia k zisteniam uvedeným v protokole, čím de facto akceptovala výsledky kontroly. Zároveň kompetentní musia do 23. júla prijať opatrenia na odstránenie zistených nedostatkov a do 13. augusta predložiť správu o splnení opatrení na ÚVO.
V prípade preverenia postupov Teplárne pri uzatváraní následných dodatkov k zmluvám však ÚVO konať nemohol. Podľa predsedníčky R. Molnárovej totiž úrad vykonáva kontrolnú činnosť procesu verejného obstarávania iba po uzavretie zmluvy a nemá preto kompetencie na preverovanie plnenia zmluvných záväzkov vrátane uzavierania dodatkov k jednotlivým zmluvám, ktoré boli výsledkom verejného obstarávania.
Poslankyňa M. Sabolová (KDH), ktorá vyššie uvedenú kontrolu iniciovala však s jej výsledkami nie je príliš spokojná. "Tie konštatovania sú príliš všeobecné, nie sú tam skoro žiadne konkrétne veci. Jediné, čo som sa z toho dozvedela je, že v Teplárni boli zistené viaceré porušenia zákona pri verejnom obstarávaní. Úprimne povedané, nechápem, prečo ÚVO nemôže kontrolovať dodatky k uzatvoreným zmluvám! To potom hocikto môže uzavrieť zmluvu a potom sa k tomu uzavrie hoci aj nevýhodný dodatok, avšak ten už nikto kontrolovať nebude! S týmto sa však určite neuspokojím, budem žiadať o vysvetlenie ÚVO a ak ani to nepomôže, tak aj NKÚ," tvrdí M. Sabolová a dodáva, že aj kvôli týmto skutočnostiam príde do Teplárne koncom augusta poslanecký prieskum.
V košickej Teplárni majú jej šéfovia dovolenkové obdobie a tak bolo dosť ťažké získať stanovisko z oficiálnych miest. Nakoniec sa nám to podarilo u podpredsedu Predstavenstva Františka Buchalu. Ten nám potvrdil, že kontrolóri zistili u nich nedostatky, no podľa jeho slov boli skôr formálneho charakteru. Bližšie to však komentovať nechcel. "Kontrola u nás prebehla podľa plánu a jej výsledky sme akceptovali. Do 13. augusta máme lehotu odstrániť zistené nedostatky a preto bude lepšie, aby sme počkali. Až po tomto dátume môžeme poskytnúť médiám oficiálne stanovisko," skonštatoval.
Ako nám ešte povedal, aj poslankyňou M. Sabolovou kritizované dodatky k zmluvám o verejnom obstarávaní podpisovali v súlade s platnou legislatívou. "Ak k nám prídu poslanci v rámci poslaneckého prieskumu, poskytneme im všetky dostupné informácie, ktoré umožňuje naše právo aj vrátane dodatkov k zmluvám o verejnom obstaraní. Teraz to však nebudeme bližšie komentovať."
Mimochodom, chceli sme, aby nám košická Tepláreň ako stopercentná akciovka Fondu národného majetku (FNM) SR na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám poskytla zápisnicu z ich májového Valného zhromaždenia. Ako je známe, päť členov predstavenstva a 9 členov dozornej rady (DR) si rozdelilo dokopy 5 miliónov korún z minuloročného zisku a zároveň si priemerne o 10 000 Sk zvýšili svoju mesačnú odmenu. Chceli sme vedieť, kto konkrétne dostal akú sumu a aká je momentálna mesačná odmena ľudí, medzi ktorými nechýbajú ani stranícki nominovaní zástupcovia ANO a SDKÚ, ktorí v Teplárni zastupujú FNM. "Konzultovali sme túto záležitosť s našimi právnikmi, a tí sa vyjadrili, že vám to nemôžeme poskytnúť," dodal F. Buchala.
Zápisnicu z valného zhromaždenia košickej Teplárne sa vám už v dohľadnom čase pokúsime priniesť z iných zdrojov...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári