ležiacu pri hlavnej ceste smerom do Šebastoviec. Pomoc prišli hľadať na miestny úrad. Chceli zmierniť jej trápenie. Pravdepodobne ju zrazilo auto. Nechceli ani pomyslieť na to, že skončí v nejakom guľáši. Nevedela sa postaviť na nohy. Hľadať niekoho, kto by ju zachránil a poskytol jej pomoc, nebolo vôbec ľahké. Na koho sa obrátiť v takú chvíľu málokto vie.
"Bolo už po pol štvrtej. Nikto nedvíhal telefón. Život srnčaťa bol v ohrození a dovolať sa niekoho kompetentného bolo ako hľadanie ihly v kope sena. Obvolala som asi všetkých, čo mi v tej chvíli zišli na myseľ. Inštitúcie boli hluché. Vedela som, že musím urobiť aj nemožné. Zviera bolo vysilené. Zranenie nebolo zrejme čerstvé. Poslednou nádejou boli poľovníci z revíru v Geči. Prišli a odviezli ho. Boli jediní, čo zareagovali. Našťastie tí praví," povedala nám starostka Monika Puzderová, ktorá pred víkendom riešila nevšednú záležitosť.
Žiaľ, to nie je ojedinelý prípad. Kolízie s voľne žijúcou zverou na cestách sa niekedy končia aj tragicky. Srnčia zver je nebezpečná. Stretnutie s ňou je vždy veľkým rizikom pre obidve strany. Vodič častokrát nestihne tak rýchlo zareagovať. Nečakane sa ocitne v situácii, ktorej musí čeliť. Havárie zapríčinené lesnou zverou sa pri veľkom šťastí pre motoristov končia len s pokrčenými plechmi. Nedávno auto s posádkou sa kvôli srnke ponorilo do Ružína. Rýchla jazda nebezpečenstvo zdvojnásobňuje.
Citlivému človeku osud zraneného zvieraťa nie je ľahostajný. Donedávna slúžilo ako nemocnica Účelové zariadenie Univerzity veterinárskeho lekárstva v Rozhanovciach. Z finančných dôvodov je to už minulosť. Zoologická záhrada v Košiciach nesmie prijať ani zákonom chránených jedincov. Ako nám potvrdil riaditeľ Karol Seman, častokrát by aj pomôcť vedeli, ale nemôžu. "Je nám to veľmi ľúto aj preto, že sami sa staráme o zvieratá. Nie je to neochota z našej strany. Poľovná zver je majetkom poľovníckych združení a ich povinnosťou je postarať sa o ňu. My s tým nevieme nič urobiť. Snažili sme sa pomôcť pri záchrane zariadenia v Rozhanovciach, ktorému chýbalo možno 100 až 200-tisíc korún, aby malo na prevádzku. Úsilie bolo zbytočné," skonštatoval riaditeľ. A tak sa stáva aj to, že zranenú labuť odviezli z Košíc do Prešova a odtiaľ späť na jazierko do Barce.
Viac úspešní sme boli v inštitúcii s názvom Štátna ochrana prírody. Riaditeľ regionálnej správy v Prešove Mgr. Marián Buday nám iba potvrdil, že v takom prípade, aký riešili v Šebastovciach, je potrebné obrátiť sa na Slovenský poľovnícky zväz, pretože poľovná zver nie je zákonom chránená. V prípade dravcov, či inej chránenej zveri je najmúdrejšie kontaktovať sa priamo s nimi. Vysunuté pracovisko s dočasnou voliérou majú aj v Košiciach na Tajovského ulici. Najistejšie je zavolať na tel. číslo 051/773 27 13. Je to síce odruky a počas víkendov takmer nemožné, ale aspoň aká-taká nádej na záchranu je.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári