dvojnásobný. Aj z toho dôvodu pristúpil Bytový podnik mesta Košice ako správca bytov v spolupráci s miestnym úradom k previerke. Jej cieľom je zistiť, či osoby žijúce v bytoch majú v tejto mestskej časti trvalý pobyt, koľko ich je v jednej domácnosti a či má nájomník platnú nájomnú zmluvu.
"Už tretí týždeň sme v teréne spolu s miestnymi poslancami. Zistený stav porovnávame s evidenciou. Doterajšie výsledky nie sú veľmi priaznivé. Doteraz sme preverili obyvateľov z Krčméryho ulice, kde je situácia v porovnaní s Hrebendovou ulicou či Podjavorinskej najlepšia. Je to časť sídliska, kde bývajú najprispôsobivejší občania. O kontrole už všetci vedia, vychádzajú nám v ústrety a spolupracujú. Sme však len v polovici a čakajú nás tie najhoršie bloky," uviedla ekonomická námestníčka BPMK Božena Stanková.
Problémy s narastaním dlhov na nájomnom a za služby súvisiace s užívaním bytov, ktoré už presiahli 100 miliónov korún, je najvyšší čas riešiť. K eliminácii tohto stavu by mal prispieť projekt revitalizácie bytov, ktorý na Luniku IX začínajú realizovať a mal by priniesť postupne efekt.
"Prvým krokom je zistiť adresnosť bytov, kto v nich býva a vystaviť nový právoplatný výmer a nájomnú zmluvu nájomníkom, ktorí ich z rôznych dôvodov nemajú. Napríklad aj kvôli dlhom. Následne sa s nájomníkmi dohodne splátkový kalendár. Všetko by malo smerovať k tomu, že po vyrovnaní dlžôb si bude môcť byt od mesta odkúpiť za symbolickú korunu za meter štvorcový," povedala nám asistentka prednostu Miestneho úradu MČ Lunik IX Alena Straková.
Predpokladá sa, že vzťah k vlastníctvu bude iný ako doteraz a zamedzí sa aj nežiaducej migrácii obyvateľov, ale tiež čiernemu predaju bytov, ktorý na tomto sídlisku prerástol do nebývalých rozmerov. "Ten, kto svoj byt svojvoľne predal a odišiel do zahraničia, si na neho po návrate nebude môcť nárokovať a vyhodiť niekoho len preto, že on má nájomnú zmluvu. V prípade, že predajom ho získa do vlastníctva nový majiteľ, mu tento nárok zanikne," objasnila filozofiu projektu A. Straková.
Mnohým sa môže zdať, že príliš lacno prídu obyvatelia Lunika IX k vlastníctvu. Druhá strana mince je o niečom inom. Všetky dlžoby dnes ležia na pleciach BPMK, ich vymožiteľnosť je takmer nemožná a mínusová čiastka každý mesiac narastá. Pritom nezamestnanosť je takmer stopercentná. Odpredajom bytov sa tejto ťarchy môže mesto zbaviť a nebude sa zvyšovať. Podľa asistentky prednostu zámerom mestskej časti je napojiť sídlisko na vlastný zdroj vody zo studní a obnoviť jestvujúcu kotolňu na biomasu, ktorá kedysi zásobovala byty teplom.
Ako zrealizovať predaj bytov ešte celkom jasné nie je. Určite to nejaký čas potrvá. Pravdepodobne sa pripraví jedna sekcia na odkúpenie a postupne sa dostanú na rad ďalšie. Bude to dlhodobý proces. Doteraz sa nič nerobilo a všetko sa končilo len pri konštatovaní, že situácia je kritická. To je jedna z ciest ako ju začať riešiť. Bloky sú vo veľmi kritickom technickom stave. V pivniciach bývajú neoprávnene ľudia, ktorí nie sú z tejto mestskej časti. Doslova dom rozoberajú od základov. Kradnú z múrov kovové výstuže. Budú musieť odísť tam, odkiaľ prišli.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári