fiaskom.
"Magistrát prijímal návrhy na uzavretie kúpno-predajnej zmluvy do 8. júla, no o Alžbetinu 44 neprejavil nikto záujem," informovala nás hovorkyňa magistrátu Zuzana Bobriková o výsledkoch súťaže.
Nehnuteľnosť sa dostala do majetku mesta v roku 1996 za primátorovania Rudolfa Schustera vskutku kurióznym spôsobom - vedenie mesta vtedy podviedlo poslancov mestského zastupiteľstva, keď im zámerne neposkytlo komplexné informácie.
Poslanci dostali návrh na kúpu nehnuteľnosti za 7 164 600 Sk, nikto ich však neinformoval, že nekupujú nehnuteľnosť celú. Až neskôr vyšlo najavo, že v kúpnopredajnej zmluve, ktorú podpísal vtedajší primátor Schuster, sa už hovorilo o kúpe 80 percent nehnuteľnosti s tým, že reštituentka si v dome ponechala dva byty a jeden nebytový priestor.
Pikantnosťou bolo zistenie, že reštituentku zastupovala magistrátska právnička Helena Burešová. Poslanci vtedy navrhovali, aby sa na súde dosiahlo zrušenie zmluvy a aby boli mestu vrátené milióny.
Dnes je nehnuteľnosť na Alžbetinej 44 vo výlučnom vlastníctve mesta. V súvislosti so spomínaným problémom bola uzavretá dohoda o vysporiadaní podielového spoluvlastníctva, nehnuteľnosť sa na základe dohody v celosti dostala do vlastníctva mesta. Takto znie oficiálne stanovisko magistrátu, no to, či mesto muselo za dohodu zaplatiť ďalšie milióny, sme sa doposiaľ nedozvedeli.
Navyše mesto túto "lukratívnu" nehnuteľnosť kúpilo od reštituentky potom, čo sa päť rokov márne snažila objektu zbaviť. Vtedajší námestník primátora Ernest Buday poslancov presviedčal o výhodnosti kúpy slovami: "Keby som ja mal taký balík peňazí, taký lukratívny obchod by som si nenechal ujsť."
Ešte pred rokom 1997 bol vypracovaný zámer rekonštrukcie, ktorá si v tom čase vyžadovala minimálne 70 miliónov, v roku 2004 už exriaditeľ BPMK M. Varga odhadol náklady na 70 miliónov. V havarijnom stave je najmä deravá strecha. Keďže hrozí, že sa z nej môže kedykoľvek uvoľniť škridľa, boli na chodníku pri budove inštalované zábrany, ktoré chránia chodcov pred nehodou.
Obyvateľmi domov sú rómske rodiny, z ktorých iba 5 má riadne nájomné zmluvy. Objekt však protiprávne obývajú široko rozvetvené rodiny, ktorých je odhadom dvadsať. Dlžoba na nájomnom narastá do státisov, jej vymáhanie súdnou cestou je zatiaľ bez väčšieho efektu. Podľa znaleckého posudku by nový majiteľ mal mestu za Alžbetinu zaplatiť 7 miliónov 385 tisíc. Budova by sa mohla využívať ako penzión, podnikateľské alebo administratívne centrum.
"Ďalšiu verejno-obchodnú súťaž mesto vyhlási v septembri,"informovala Bobriková.
V dražobnom menu budú okrem Alžbetinej 44 figurovať aj ďalšie nehnuteľnosti, o ktoré v prvom kole neprejavil nikto záujem. Na predaj budú ponúknuté tenisové kurty a budova na Herlianskej ulici v Košickej Novej Vsi, stanica osobnej hygieny vrátane hnuteľného majetku v Ťahanovciach, pozemok na Karlovarskej ulici v MČ Západ, budova na Mäsiarskej 46 a autobusy značky Karosa.
Mesto opäť ponúkne na prenájom pozemok v areáli VŠA, garáže na Krivej ulici a budovu na Kostolianskej ceste.
"Záujem bol len o pozemok na Táborskej ulici a pozemok na rozhraní Moldavskej a Idanskej ulici,"doplnila Bobriková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári