vyriešený vďaka vojenským lekárom Leteckej vojenskej nemocnici v Košiciach, ktorí významnou mierou prispeli k vzniku leteckého lekárstva ako nového odboru medicíny na Slovensku. V priebehu desiatich rokov sa oddelenie leteckého lekárstva vypracovalo na takú úroveň, že sa stalo známym aj za hranicami štátu. Pri tejto príležitosti sme sa porozprávali s jeho primárom a súčasne hlavným odborníkom pre letecké lekárstvo Ministerstva obrany SR plukovníkom MUDr. Petrom Daxnerom, PhD.
"Základnou úlohou nášho oddelenia zdravotný výber a priebežná kontrola zdravotného stavu vojenského i civilného leteckého personálu na Slovensku. Ide predovšetkým o pilotov lietadiel a vrtuľníkov, naše oddelenie sa však rozhodujúcou mierou podieľalo aj na výbere prvého slovenského kozmonauta," povedal MUDr. Daxner.
Ďalšou ich činnosťou je vzdelávanie a výchova leteckých lekárov, ktorí pôsobia v rôznych regiónoch Slovenska, spoluúčasť na tvorbe zdravotných noriem pre letecký personál, vedeckovýskumná, prednášková, publikačná a osvetová činnosť a spolupráca so zahraničnými leteckolekárskymi pracoviskami.
"V poslednom čase v našej práci stále väčší význam nadobúda preventívna medicína. Ide o určitý presun priorít teda nielen posúdiť zdravotný stav, ale aktívne ho zlešovať a udržiavať. Prevencia je totiž skutočne najúčinnejšou a pri tom najlacnejšou metódou udržania si dobrého zdravia. Na zdravotný stav pilotov sú na celom svete uplatňované najvyššie kritériá s ohľadom na bezpečnosť leteckej prevádzky," poznamenal primár.
Zdravotné prehliadky letcov sa vykonávajú každoročné a sú prísne. Aj malé zhoršenie zdravotného stavu, ktoré ešte nie je na prekážku, aby takýto človek bol šoférom kamióna či autobusu, nedovoľuje už udržanie si licencie pilota. "Keďže v súčasnosti vyškolenie a výcvik pilota na Slovensku stojí okolo jedného milióna korún, je aj z ekonomickej stránky dôležité, aby pilot bol schopný vykonávať svoju prácu."
Primár Daxner rád spomína na pobyt v Hviezdnom mestečku a priamu účasť pri štarte kozmickej lode z kozmodromu v Bajkonure. "Sú to nezabudnuteľné a pravdepodobne neopakovateľné zážitky a skúsenosti. Práca ruských lekárov vo výberovom centre Hviezdneho mestečka bola excelentným príkladom, ako sa aj v podmienkach relatívne zastaralého prístrojového vybavenia dá robiť špičková medicína. Bola to názorná ukážka známej pravdy, že rozhodujúcim faktorom kvality práce je nakoniec vždy človek, ktorý tú prácu vykonáva. Technické prostriedky sú až na druhom mieste," uviedol MUDr. Daxner.
Autor: František Mrva
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári