zastupiteľstve schválili úpravu rozpočtu, pretože mesto muselo po ukončení súdneho sporu uhradiť 12 miliónov 854-tisíc policajnému zboru.
V decembri 1995 uzatvorilo mesto Košice s ministerstvom vnútra kúpnu zmluvu, na základe ktorej odpredalo policajtom bytový dom na ulici Povstania českého ľudu 7 v mestskej časti Furča. Mesto sa zaviazalo vysťahovať tamojších nájomcov bytov do náhradných bytov na vlastné náklady a vyprázdnený dom zrekonštruovať. Do bytov sa nasťahovali policajti.
Kúpna cena bola dohodnutá na 20 miliónov korún s tým, že pozostávala z hodnoty domu podľa znaleckého posudku v čiastke cca 7,5 milióna korún a hodnoty nákladov na rekonštrukciu v čiastke 12,5 milióna korún.
Zabezpečením rekonštrukcie domu a vysťahovaním nájomcov bol poverený Bytový podnik mesta Košice. Obytný dom odovzdalo mesto policajtom v novembri 1996.
"V marci 2002 bola doručená mestu žaloba, ktorou sa Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Košiciach ako právny nástupca ministerstva vnútra v predmetnej veci domáhalo zaplatenia sumy 6 milióna 830-tisíc korún. Svoj nárok odôvodnilo tým, že podľa kúpnej zmluvy malo mesto investovať do rekonštrukcie 32 bytov sumu 12 miliónov 563-tisíc, ale investovalo iba 5 miliónov 733-tisíc korún," vysvetlil nám riaditeľ magistrátu Ing. Ondrej Bernát (na snímke).
Žalobca, t. j. policajti ďalej uviedli, že Bytový podnik mesta Košice na základe listu vtedajšieho námestníka primátora Štefana Andrejka z novembra 1996 fakturoval mestu aj náklady na opravu minimálne ďalších 60 bytov, ktoré sa vôbec nenachádzali v dome na Povstaní českého ľudu 7. Mesto totiž predalo dom, v ktorom normálne žili ľudia s platnými nájomnými zmluvami. Vysťahovanie podmieňovali pridelením náhradného bytu, ktoré mesto muselo na svoje náklady aj rekonštruovať.
"Okresný súd Košice II žalobu v celom rozsahu zamietol. Voči rozsudku sa policajný zbor odvolal a Krajský súd rozsudok zrušil a vec vrátil na ďalšie konanie. Prvostupňový súd viazaný právnym názorom súdu vyššieho stupňa následne vydal rozsudok, v ktorom zaviazal mesto zaplatiť sumu 6,8 milióna korún, úroky z omeškania vo výške 5,8 milióna a trovy konania vo výške 200-tisíc korún. V máji sme uhradili 6,8 milióna a trovy konania, úroky z omeškania zatiaľ nie. Pevne však veríme, že tieto peniaze sa nám vrátia," hovorí riaditeľ Bernát s tým, že mesto už podalo dovolanie na súd, pretože jednoznačne tvrdí, že kúpna cena nemá byť podmieňovaná väzbou na rekonštrukciu. "Peniaze sme zaplatili, aby zbytočne nenarastali úroky."
Transakcia s policajným zborom sa vďaka vtedajším košickým radným zapíše do histórie najnevýhodnejších obchodov mesta, na ktoré doplatila len mestská pokladňa. Policajti síce zaplatili 20 miliónov, ale mesto sa zaviazalo 12 miliónov vraziť do rekonštrukcie a prideliť 32 náhradných bytov. Ak vezmeme do úvahy priemernú cenu bytu v tom období cca 500-tisíc korún, od kúpnej ceny treba odrátať ďalších cca 16 miliónov korún. Pre koho mal obchod za mínus 8 miliónov korún aj pozitíva? Pre mestskú pokladňu určite nie...
Kontrola prideľovania bytov, ktorú v roku 2000 urobil vtedajší hlavný kontrolór - dnes riaditeľ magistrátu Ondrej Bernát, odhalila veľké prešľapy, ktorých sa dopustili kompetentní - vtedajší námestník Štefan Andrejko, ktorý bol mestským zastupiteľstvom odvolaný z funkcie práve za spôsoby pri prideľovaní bytov.
Hoci bolo v dome 32 bytov, náhradných bytov pod rúškom riešenia domu pre policajtov bolo pridelených až 87!!!
Byty však dostal celý rad ľudí, ktorí v predmetnom dome nikdy nebývali. Mesto tak prišlo o 22 obecných bytov, ktorých vtedajšia tržná cena presiahla 11 miliónov korún.
Kontrolór dokonca zaregistroval aj také nehoráznosti, keď občan uvoľnil svoj obecný byt pre riešenie vysťahovania nájomníka z predaného domu a následne mu boli pridelené dva i viac obecných bytov!!!
Všetky nájomné zmluvy súvisiace s riešením domu na ulici Povstania českého ľudu 7 boli podpisované za mesto Košice exnámestníkom Štefanom Andrejkom a exriaditeľom BPMK Jánom Jankurom.
Vtedajší hlavný kontrolór výsledky previerky odstúpil orgánom činným v trestnom konaní.
"Vypovedal som vtedy aj na polícii," hovorí dnes už riaditeľ magistrátu Ondrej Bernát. "Výsledky šetrenia polície mi dodnes nie sú známe, neviem, ako to skončilo."
Na otázku, ako vníma celú "výhodnú" transakciu ako súčasný riaditeľ magistrátu, odpovedal:
"Všeobecne som za dobrú spoluprácu so štátnou správou i policajným zborom. Obchod mohol byť pre obe strany užitočný, negatívne hodnotím spôsob realizácie zo strany vtedajších kompetentných mesta."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári