Ako zvládnuť ťažké životné situácie a vyhnúť sa stresom
Prečítali sme si na internete
Jogín a astrológ Peter Mišík nazbieral množstvo múdrych informácií, ktoré napriek svojej dlhovekosti, alebo práve preto, vedia pomôcť uponáhlanému, upachtenému a často nervóznemu človeku súčasnej doby. Dnes otvárame seriál ´Zázrak dychu´ a reč bude o práne. Vďaka práne sa totiž vieme vyhnúť nielen pracovným stresom, ale vieme si pomôcť v rôznych ťažkých životných situáciách, ba keď si vieme pomôcť sebe, vieme pomôcť aj druhým ľuďom. Ak sa s ňou naučíme pracovať, získame pokoj, harmóniu. Napojíme sa na svoju vlastnú podstatu, s ktorou dokážeme preplávať cez rozbúrený oceán života bez zranení a získame vždy dostatok energie a nebudeme tak ako doposiaľ cítiť únavu. P. Mišík tvrdí, že pomocou nej vieme okamžite mobilizovať svoje skryté sily k danej činnosti. Najprv však trocha pojmov a významov.
- Naše fyzické telo je veľmi hrubohmotné, je očami viditeľné a hmatateľné. Je obalom nás. Odborne sa tomu hovorí ´Anna maja kóša´. Skladá sa z piatich prvkov, ktoré sa dostávajú do tela pomocou jedla. Sú to éter, vzduch, oheň, voda a zem. Zem sa mení na svalstvo, voda sa mení na krv, oheň sa mení na tuk, kostný morok, miechu a nervy. Vzduch a éter sú neviditeľné prvky, ktoré sa dostávajú do tela nielen potravou ale aj dýchaním. Menia sa na pránu a sú potrebné k výžive obalu už aj nehmotného tela. Dych je vlastne to, čím my riadime pránu a viažeme sa na ňu. Jemné telo sa odborne volá Prána maja kóša. Pozostáva z vitálneho dychu a prány. Len pre úplnosť okrem toho máme ešte ďalšie tri jemné obaly. V jemnom tele máme mnoho nádí - to sú doslova kanáliky, ďalej čakry, nervové vlákna. Cez nádí prúdi prána. Počet nádí sa uvádza rôzny. Od 300 tisíc až k 72 tisíc. Z nich je najdôležitejších 72, ale v praxi sa používa 10 až 28. Nádí vyúsťujú do pravej a ľavej nozdry, do očí, uší, pohlavných orgánov, úst, temena hlavy, konečníka, ale aj do mnohých ďalších miest na tele. Z nádí sú najdôležitejšie ida, pingala a šušumna.
Prána v sanskrite znamená kozmickú energiu a jej najvnímateľnejšia forma je v dýchaní. Je to forma energie, životnej sily a jej poznanie, vnímanie prebieha pomocou vidja. Teda Pranájamavidja je spoznávanie pochodov prány a jej účinkov v našom tele. Robenie Pranajámividje spočíva predovšetkým v prebudení prány a následne jej vedomé vedenie do rôznych častí organizmu. Podľa jogínov sú vedomie a prána dve sily univerzálnej podstaty, ktorí sa manifestujú v ľudskej bytosti.
Vyzerá to pomerne jednoducho, ale pozrime sa hlbšie na podstatu.
- Aby sme mohli narábať s pránou, musíme si očistiť priechodné cesty, kanáliky. To sa robí pomocou očistnej techniky krije. Jedna z nich je napríklad néti, ďalej džala néti, sútra néti, alebo darda néti. Néti znamená očistu nozdier a nosohltanu napríklad pomocou vlažnej slanej alebo vody, hadičky, alebo gázy, alebo tuhého predmetu. Nie je na škodu, ak zvládneme aj iné očistné techniky, trebárs očistu žalúdka, konečníka, očista celého organizmu. Toto všetko sa dá robiť ale iba pod vedením a odborným dohľadom jogína.
Pre začiatok nám bude stačiť uvedomiť si pránu ako vchádza cez nozdry pri prirodzenom nádychu. Je dobré, ak sa naučíme mierne rozšíriť nozdry a chytiť nimi pránu.
Ďalšie stavy dychu sú vdychovanie, vchádzanie dychu a jeho zadržanie. Pozorujeme ho vzhľadom na miesto, čas, a počet. Dbáme aby sa stal dlhším a jemnejším. Miestom rozumieme vzduch mimo tela nameraný presne od nosných otvorov buď 5 až 15 cm alebo 30 cm - to je sila dýchania. Čas sa vzťahuje ku rýchlosti a počet sa vzťahuje k relatívnej dĺžke času pri výdychu, zádrži alebo nádychu a zádrži po nádychu. Jemnosť k tomu, že dýchanie nemá byť hlučné a prudké, ale má byť tiché a plynulé a má mať prirodzený priebeh.
Ľudia sú v súčasnosti stále unavení, akoby vyšťavení. Čím je to?
- Prána uniká z tela zlým dýchaním, stravovaním sa, nevhodným obliekaním sa do syntetických materiálov, ale napríklad aj zlým umývaním sa.
???
- Vysvetlím. Používame často neprirodzené chemikálie zakomponované do mydiel a šampónov. Ďalej napríklad teplá voda sa má užívať len krátko, skutočne iba na nutné umytie špiny a očista sa má vždy ukončiť studenou vodou. Studená voda totiž vplýva na jemnohmotné telo a robí ho pevným, nepreniknuteľným. Práve to nás chráni pred negatívnymi vplyvmi okolia.
Ako je to s technikou, ktorú denne používame a sme aj vystavení jej vplyvu?
- Pránu jednoznačne oslabuje, doslova pohlcuje nová elektronika, časté pozeranie televízie, počítače. Lenže rovnako negatívne je dlhé vysedávanie, teda nedostatok pohybu, ale aj zlé dýchanie.
Z duchovnej numerológie som sa dozvedela, že sú vraj ľudia, ktorí ľahšie čerpajú kozmickú energiu a sú zasa ďalší, ktorým to robí naozaj veľké ťažkosti. Je to tak?
- Áno, niekto od narodenia dokáže prijímať veľmi kozmickej energie, ale keby použil ďalšie zlepšenia, získa je až o 300 percent viac. Väčšina ľudí by preto mala ovládať tieto cvičenia, aby ju prijala v dostatočnom množstve. Výhodou cvičení je, že energiu môže čerpať vlastne v rámci bežných aktivít.
Takže o čom bude seriál zázrak dychu?
- V kocke - budeme hovoriť o cvičeniach, ktoré nás povedú k návratu k prírode bez toho, aby sme si odopierali výdobytky techniky. Neskôr sa naučíme využívať aj energiu z počítača či mobilného telefónu v náš prospech.
Autor: Zázračné bylinky: šalvia
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári