rovnováhu. Pád na zem bol nepríjemný dôsledkom bol jeden vyrazený a druhý zlomený zub, zlomené nosové kosti, odreniny tváre a pier, rôzne tržno-zmliaždené rany a podliatiny. Sanitka previezla pacienta do Fakultnej nemocnice L. Pasteura, kde skončil na Klinike stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie. Jej pracovníci majú kvôli podobným prípadom plné ruky práce. V týchto dňoch zaznamenávajú zvýšený počet úrazov tváre a čeľustnej oblasti, ktoré sprevádzajú nástup letnej sezóny.
"V lete sa prirodzene zvyšuje frekvencia detských úrazov, ale aj nepríjemných zranení cyklistov či motorkárov. Žiaľ, dôsledky takýchto úrazov, ktoré sa nejavia byť na prvý pohľad závažné, sú neraz podceňované. Pritom zanedbanie môže mať vážne dôsledky," hovorí prednosta Kliniky stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie Doc. MUDr. Andrej Jenča, CSc.
Podľa neho je vždy potrebné dôkladné vyšetrenie pacienta, pretože zlomeniny v tvárovej oblasti nemusia byť na prvý pohľad badateľné, no po zmiznutí opuchu a modrín sa môžu objaviť na tvári rôzne defekty. Neraz sa tak stane až po niekoľkých týždňoch od zranenia, nuž a liečba komplikácií býva obyčajne zložitejšia a nákladnejšia, ako ošetrenie bezprostredne po úraze. Preto netreba žiadne zranenie podceniť, ideálne je čo najrýchlejšie vyhľadať odbornú pomoc.
"Sezónny charakter mávajú aj úrazy tváre a čeľuste v dôsledku bitky, ktoré sa takisto objavujú v lete vo zvýšenej miere. Nedávno sme tu mali napríklad pacienta, ktorý po bitke spadol na zem, pričom si vážne poranil sánku. Zlomeninu sme mu museli zadrôtovať. Podobné prípady sa vyskytnú takmer v každej službe, ktoré máme od júna posilnené kvôli tomu, že sme začali prevádzkovať Lekársku službu prvej pomoci," poznamenáva prednosta.
Ako hovorí, pacienti si na LSPP v nemocnici postupne zvykajú - pomaly sa dostáva do povedomia nielen Košičanov. Jej výhodou je to, že pacient dostane na jednom pracovisku v prípade potreby celú škálu služieb. Ak nestačí bežné ošetrenie bolesti, ale je potrebný stomatochirurgický zákrok, urobia mu ho hneď vo vedľajšej miestnosti a v prípade potreby je hneď i hospitalizovaný.
"Čím je kratší čas od primárneho ošetrenia po chirurgický zákrok, tým lepšie. Znižuje sa tým napríklad riziko infekcie a vznik rôznych komplikácií," zdôrazňuje A. Jenča.
Ako sme sa dozvedeli, sprevádzkovaním LSPP sa síce na klinike mierne zvýšil počet hospitalizácií, pretože pacienti sú po ošetrení v prípade potreby ihneď hospitalizovaní, ale zároveň sa skracuje dĺžka ich pobytu v nemocnici. Vďaka rýchlemu ošetreniu a okamžitej hospitalizácii sa u nich neobjavujú vážnejšie komplikácie a tým sa v konečnom dôsledku znižujú náklady na zdravotnú starostlivosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári