mohlo byť postupne uložených prevádzkovateľom (Meoptis, s. r. o.) až 10 000 ton nebezpečného odpadu - zlievarenských pieskov, sklenej vaty, škváry a popolčekov. Ako sme našich čitateľov informovali, kontrolóri Obvodného úradu životného prostredia (OÚ ŽP) Košice zistili, že v bani došlo k porušeniu hneď niekoľkých zákonov. Za najzávažnejšie považujú to, že prevádzkovateľ nezneškodňoval odpady v súlade s platným súhlasom a zneškodňoval iné ako odsúhlasené. V súvislosti s uložením tisícok ton odpadu sa pracovníci OÚ ŽP chystajú pravdepodobne už v najbližších dňoch preveriť problematickú skládku špeciálnymi sondami.
"Skontaktovali sme sa s istou firmou, kde nám potvrdili, že poskytli na uskladnenie vedeniu bane 9 800 ton materiálu, vtedy označeného ako nebezpečný," povedal nám prednosta OÚ ŽP Mgr. Peter Petrivaldský. "Preto pripravujeme projekt, v rámci ktorého urobíme na problematickej skládke vzorkovacie vrty. Z nich odobraté jadrá petrograficky vyhodnotíme. Pracovníci nášho obvodného úradu to však sami urobiť nemôžu. Banský zákon hovorí, že v tomto smere musí zasiahnuť príslušný banský úrad. Analýza vzoriek odpadov ukáže, koľko, akých a kde ich uskladnili."
P. Petrivaldský nevylúčil možnosť, že v podzemí bane Bankov by sa mohol nachádzať aj nebezpečnejší materiál, ako už spomínané zlievarenské piesky, škvara či popolčeky.
"Vzhľadom na lokalitu bane tam nesmeli v žiadnom prípade byť uložené nebezpečené odpady. Preveríme teda povrchovú skládku sondami, podzemie si musí zobrať na starosť banský úrad. Vstup do bane máme totiž zakázaný," dodal P. Petrivaldský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári