poľnohospodárstva v Nitre. Po škole pôsobil v rôznych médiách, naposledy v televízii TA3. Pred niekoľkými týždňami sa vrátil zo študijného pobytu v Amerike, kde sa naučil anglicky a nastúpil naspäť do TA3. Teraz robí vedúceho vydania. Okrem anglického jazyka hovorí ešte maďarsky a rusky.
Kedy ste dostali ponuku robiť hovorcu?
"Potom, čo som sa vrátil z USA, som nastúpil do TA3. Zazvonil mi telefón, že kancelária prezidenta, pani Schmitová, chcem hovoriť s Trubačom a že mi odovzdá k telefónu pána prezidenta. Myslel som si, že si kolega zo mňa robí žart, ale keď som počul ten hlas, tak som uveril. Bol som vo výbere štyroch ľudí. Prekvapilo ma, že si na mňa po roku a pol niekto spomenul a zhodou okolností nový prezident. Voľby som sledoval iba cez internet."
Prečo si spomenul práve na vás? V parlamente sa šepkalo, že pani Gašparovičová je kamarátka s vašou mamou.
"Nie je to pravda. Moja mama ju videla iba v televízii. Prvýkrát som pani Gašparovičovú videl v prezidentskom paláci. Počul som, že práve prezidentova manželka sa začala zaujímať o to, kto by mohol byť hovorca a spýtala sa, kde je ten Trubač z TA3."
Prečo ste ponuku prijali?
"Ponuku od prezidenta nedostane človek každý deň. Jeden deň som bol presvedčený, že to nechcem robiť, na druhý deň som si povedal, že takú ponuku už nedostanem."
Finančne si pohoršíte, budete mať viac práce.
"Plat budem mať nižší ako v TA3. Beriem to, lebo prezident mi dal svoju dôveru. Niekto si môže myslieť, že som mladý, ale vládu dnes v Čechách zostavuje Gross, ktorý má 35 rokov. Moja práca bude profesionálna, budem tlmočiť názory iného človeka a niekedy úplne vypnúť svoju hlavu. Láka ma všetko nepoznané, nová skúsenosť."
Hovorca Ján Füle bol dobrý aj v tom, že nechodil s každou jednoduchou otázkou za prezidentom a vedel promptne zareagovať.
"Ján Füle je aj môj veľmi dobrý priateľ. On sám povedal, že preto tú prácu vtedy zobral, lebo sa nemohol pozerať na to, ako kancelária prezidenta komunikuje s novinármi. Sme dohodnutí, že mi na začiatku pomôže. Tiež si treba uvedomiť, že nový prezident je právnik."
A vy máte "hnojarinu".
"Áno, mám hnojarinu, ale niektorí nemajú vysokú školu a boli podpredsedami parlamentu, alebo majú skončenú školu, ale diplom si kúpili za klobásky alebo za peniaze. Keď niekomu hnojarina smrdí, nech nekupuje chlieb, ale je len syntetickú potravu."
Koľko ste mali rokov v roku 1989?
"Šestnásť. Štrngal som kľúčikmi vonku, bral som to ako niečo úžasne emocionálne, spieval som s Karlom Krylom všetky jeho piesne."
Vaši rodičia boli v strane?
"Otec bol tak ako mnohí ďalší. Z titulu riaditeľa podniku si musel urobiť večernú univerzitu marxizmu a leninizmu. Ja som bol rok v SZM."
Ako ste vnímali Mečiara?
"Vnímal som ho ako veľkého slovenského politika. Bol osobnosťou československej federácie. Čím som bol starší, tým viac som začal chápať súvislosti a môj vzťah k Mečiarovi sa stával negatívnym. Ja som bol zástancom samostatného Slovenska, som národne založený človek a na druhej strane milujem národné kuchyne. Naše vzťahy s Českou republikou sú teraz oveľa lepšie."
Za Mečiarovej vlády sa rozkradla republika. Súčasťou tej vlády bol aj Ivan Gašparovič. Neprekáža vám to?
"Prekáža mi, že mladí ľudia nemajú kde bývať, že nemajú sociálne istoty a starí ľudia majú akurát strechu nad hlavou a nemajú z čoho žiť. Budem hovorcom prezidenta, ktorého si zvolili občania, možno aj čitatelia denníka SME. Takisto by sa ma novinári pýtali na minulosť, keby bol prezidentom Kukan alebo Mečiar. Každý má nejakú minulosť, treba sa z nej poučiť. Keby bol prezidentom hocikto, novinári by vždy niečo našli."
Keby tam bol slušný človek a niekto, kto nemá problém so svojou minulosťou, tak by novinári budúcemu hovorcovi takéto otázky nekládli.
"Ja si myslím, že prezident je slušný človek, bol by som rád, keby ním aj zostal."
Cez prezidentské voľby ste boli v Amerike, volili by ste v prvom kole Gašparoviča?
"To, koho by som volil, si nechám pre seba."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári