naďalej vo vyšetrovacej väzbe, František Matik je stále na úteku. Pri podvodných operáciách prišlo ich zásluhou o 11 miliárd korún až 43-tisíc veriteľov. Takúto čiastku si uplatnili v konkurznom konaní. Prieskumné pojednávanie sa pripravuje v septembri, kde sa dozvedia, či ich pohľadávka bola uznaná a v akej výške. Takmer 9 000 pohľadávok bude musieť správca konkurznej podstaty odoprieť z dôvodu nesprávneho vypočítania úroku z omeškania. Niektorí veritelia si započítali aj sľúbené úroky alebo z obdobia po vyhlásení konkurzu.
Speňažovanie majetku skrachovanej nebankovej inštitúcie pokračuje úspešne. Z celkovo ponúkaných 25 majetkových súborov sa doteraz podarilo predať v doterajších štyroch kolách 20. V ponuke boli nehnuteľnosti, umelecké predmety, nábytok, počítačové systémy, tlačiarenske zariadenia, ale aj akcie spoločnosti Fytopharma v znaleckej hodnote vyše 30 miliónov korún. Horizont bol ich stopercentným vlastníkom.
"Vo štvrtom kole sa podarilo predať šesť z jedenástich súborov. Pri zrealizovaní najvyššej ponuky dosiahne celková získaná hodnota 54 miliónov korún. Do tridsiatich dní musí kupujúci poukázať na účet doplatok k zálohe, ktorú zložil pri predložení ponuky. V prípade, že tak neurobí, nasleduje druhá najvyššia," uviedol správca konkurznej podstaty JUDr. Vladimír Bajtoš.
Posledné kolo považuje za úspešné. Záujem o odkúpenie súborov bol veľký. Predali sa domy na Ulici Davida Feju, Trnkovej v Košiciach, ale aj nehnuteľnosti v Prešove, Banskej Bystrici, akcie Fytopharmy a tlačiarenske stroje a zariadenia v Bratislave. Nepodarilo sa predať obchodný dom na Námestí osloboditeľov (snímka na titulnej strane). Ponúkaný bol za sumu minimálne 41 miliónov korún. Ako uviedol správca, o tento objekt neprejavil záujem nikto. Zostáva teda do ďalšieho kola spolu s nehnuteľnosťami na Komenského ulici v Košiciach, v Banskej Štiavnici a rekreačným zariadením Lubiná.
Celkový výsledok speňažovania a uspokojovania veriteľov sa bude odvíjať od vymáhania a speňažovania pohľadávok Horizontu voči dlžníkom. Ich hodnota predstavuje približne 1,3 miliardy korún. V tomto balíku sú aj ťažko vymožiteľné a problematické. Nie je ešte rozhodnuté, či sa budú na jeseň ponúkať na predaj ako celok alebo sa rozdelia tak, aby boli predajné.
Konkurz na Horizont bol vyhlásený koncom mája roku 2002. Jeho ukončenie podmieňuje nielen speňaženie celého majetku, ale predĺžiť ho môžu incidenčné žaloby. Tie sa môžu podávať až po prieskumnom pojednávaní. Nároky veriteľov sa budú uspokojovať až na konci konkurzu. Ich výška závisí od toho, koľko prostriedkov sa podarí získať speňažením majetku. Od tejto sumy sa odrátajú všetky náklady spojené s konkurzom a zvyšok sa rozdelí medzi veriteľov. Prednostne budú uspokojení bývalí zamestnanci, ktorým Horizont zostal dlžný ešte 17 miliónov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári