hubárske legendy. V tomto mesiaci očakávajú hubári štedrý výskyt húb i preto, že júl 2004 patrí medzi neveľmi časté obdobia, keď zaznamenáme v jedinom mesiaci spln Mesiaca dvakrát. Prvý spln bol 2. júla, ďalší nám prinesie posledný júlový deň.
"Aj ja patrím k tým, ktorí si myslia, že spln Mesiaca má, popri vplyvoch na iné úkazy v prírode, dopad aj na rast húb," povedal Ing. Ján Pardovič z Košíc, jeden z najuznávanejších praktických hubárov a mykologických odborníkov na Slovensku. "Na rast húb vplýva, samozrejme viacero faktorov, medzi najdôležitejšie patrí dostatok vlahy ale i slnka, teplejšie noci a možno aj mesačný svit. Mycélium (podhubie) však na vonkajšie vplyvy nereaguje tak rýchlo ako si niektorí myslia - trvá mu to i 60 dní, s čím treba pri praktickom hubárčení rátať. Zo skúseností vieme, že na Slovensku obyčajne rastú huby v troch vlnách - prvá je v máji, ďalšia prichádza po meninách Petra a Pavla a tretia, tá, ktorú mám osobne najradšej, nás potešuje od konca augusta prakticky po celú jeseň," uviedol inžinier Pardovič.
I on už v tomto roku v jarných mesiacoch a v prvých letných dňoch našiel aj také druhy húb, u ktorých sa za tradičné obdobie výskytu považuje jeseň. "V Slovenskom krase som napríklad našiel aj takú typicky jesennú hubu, akou je strmuľka inoväťová a tiež pôvabnice fialové. Sú jednoducho z neznámych príčin i roky, kedy jesenné huby rastú aj inokedy. Spomínam si napríklad na jar roku 1974 - vtedy som pri Ťahanovciach v lokalite Dubiny našiel veľké množstvo pôvabníc fialových. Osobne sa však viac ako jesenným hubám na jar a v lete teším v tomto roku zo svojho nálezu zriedkavej huby, chriapača tmavého, pretože ide o deviaty nález na Slovensku -podaril sa mi v okolí Turne nad Bodvou."
V týchto dňoch síce z celého východného Slovenska aj naďalej prichádzajú správy o raste húb, pričom, podľa hubárov, v košíkoch sú najčastejšie kuriatka, kozáky, plávky, suchobríby, ale už aj hríby. Pokiaľ ide o kozáky, rastú aj mimoriadne veľké exempláre. Vo Volovských vrchoch sa autorke tohto príspevku podarilo nájsť trištvrtekilogramový kozák žltooranžový. Hubári sa však takmer napospol ponosujú, že v tomto čase sú už i veľmi mladé plodnice napadnuté červíkmi, pričom ich zarmucuje, že "bobáčne" sú aj inak veľmi pekné hríby.
Tendencia z posledných jarných dní, že rastie pozoruhodne veľký sortiment jarných, letných i jesenných húb pokračuje, pretože z nejednej z lokalít prichádzajú informácie aj o značnom výskyte ďalších jesenných druhov húb, napríklad niekoľkých druhov bedlí.
Na hubárskych internetových stránkach sú správy aj o výskyte niektorých mimoriadne cenených druhov húb. Tak napríklad v okoí Stropkova, pri obci Soľník, potešil hubárov nález niekoľkých utešených exemplárov kučierky veľkej, ktorú východniari poznajú viac pod rozšírenejším názvom barania hlava. Huba patrí medzi legendárne druhy - traduje sa, že dlhé roky ju možno nájsť na tej istej lokalite. Niektoré rodiny preto náleziská baraních hláv považujú za svoje najstráženejšie tajomstvá. Je to i kvôli popularite baranej hlavy v kuchyni, keď sa z nej dá prihotoviť veľa chutných jedál, napríklad guláš alebo falošná ovarová polievka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári