Kvalitný opaľovací krém by mal byť v každej kabelke
Už sa, milé dámy, neviete dočkať voľného dňa, ktorý strávite na kúpalisku či len tak na záhrade a budete ´chytať bronz´? Veď opálená pokožka pôsobí veľmi pekne a priťahuje pohľady mužov... Nepodceňujte však silu slniečka, ktoré vám môže pobyt mimo tieňa znepríjemniť. Opaľovací krém by ste si mali vziať nielen na kúpalisko, ale mal by sa v lete stať súčasťou vašej kabelky.
Všetky si veľmi dobre uvedomujeme, že počas obeda je slniečko nebezpečné a nie je zdravé vystavovať sa vtedy jeho lúčom. "Poznáme UVA a UVB žiarenia, ktoré sú od 10. do 14. hodiny najsilnejšie. Slniečko vyvoláva totiž v koži pigmentózu - tvorbu pigmentu. V druhej z troch vrstiev kože sa vyplavuje pigment podľa toho, ako dlho sme na slnku," vysvetlila nám dermatologička MUDr. Emília Šimuničová. Na žiarenie však nereaguje len pigmentotvorná zložka bunky ale aj okolité tkanivo a preto sa nám pokožka pri opaľovaní môže veľmi rýchlo zapáliť.
Je dôležité poznať svoj typ pokožky, správať sa podľa toho a prispôsobiť tomu aj pobyt na slnku. "Poznáme štyri základné typy pokožky. Ten najsvetlejší, ktorého nositelia sa vyznačujú svetlými vlasmi a modrými očami, vôbec nepigmentuje a pokožka sa iba zapáli. Koža druhého typu sa najskôr zapáli ale neskôr aj pigmentuje, tretí typ pigmentuje rovno a bez zapálenia. Štvrtý typ pokožky majú černosi a mulati, ktorí majú prirodzene tmavú pokožku. Je dôležité poznať svoj typ pokožky a podľa toho pobudnúť na slnku tak, aby nedošlo k poškodeniu kože."
Čím svetlejší ste typ, tým viac si na slniečko dávajte pozor a nepodceňte používanie kvalitných opaľovacích krémov s vhodným faktorom. "Ešte pred niekoľkými rokmi sa slnečnému UVA žiareniu venovalo málo pozornosti a nie všetky opaľovacie krémy majú ochranný faktor aj proti tomuto druhu žiarenia. Energetický potenciál tohto žiarenia je tisíckrát nižší a preto necítime pálenie, chýba nám prirodzený obranný mechanizmus. Lebo keď cítime pálenie na pokožke, snažíme sa odísť z priameho slnka. Pri UVA žiarení je to však iné. Toto žiarenie preniká hlbšie do kože a narúša podkožné štruktúry a spúšťa nezvrátiteľné procesy - starnutie, nádorové bujnenie..."
Netreba to podceňovať, preto neváhajte investovať do kvalitných opaľovacích krémov. "Číselné vyjadrenia ochranných faktorov proti UVB žiareniu pri krémoch sa vyšplhali do astronomických výšok a ich opodstatnenie je často diskutabilné. Nemožno veľmi veriť výrobkom, ktoré uvádzajú faktor 50, 70 či 100." Tieto čísla v nás môžu vyvolať falošný pocit istoty a natreté takýmto krémom môžeme prepadnúť predstave, že keď sme sa ráno natreli ´stovkou´ ani celodenný pobyt na priamom slnku nám neublíži. Chyba. "Platia normy, ktoré povoľujú maximálny faktor 50+. Farmaceutické firmy totiž v uvádzaní výrobkov s vysokými faktormi rozbehli akési preteky." A vôbec nie preto, že myslia na dobro svojich zákazníkov...
Najvyšší ochranný faktor by samozrejme mali používať ľudia so svetlou pokožkou a deti. "Treba si dávať pozor na také partie ako sú ruky, plecia, nos a uši. Často sa nám totiž stáva, že na ambulanciu príde človek so spálenými, mokvajúcimi ušami, pretože túto časť tela si zabúdame natierať."
Ako by mal vyzerať teda náš pobyt na kúpalisku, aby bol čo najbezpečnejší? "Samozrejme, nemôžeme byť na slnku celý deň. Treba sa natrieť ale nejsť rovno na slnko, ale minimálne 20 minút ostať ešte v tieni. Je totiž dôležitá väzba krému na lipidové zložky pokožky. A natierať sa treba často počas slnenia. Môžeme sa počas opaľovania schladiť vo vode, ale okolo 11. hodiny si treba natiahnuť tričko a schovať sa v tieni a nechodiť ani do vody. Po 14. hodine sa však môžeme opaľovať spokojne ďalej."
Ak sa však nebudete držať týchto rád a začnete pociťovať pri opaľovaní štípanie, pálenie a svrbenie pokožky, je zle. Neskôr sa môžu vytvoriť puchieriky, ktoré praskajú a koža sa zlúpe. Treba sa rýchlo schladiť, dať si hypermangánové studené obklady, pomôže i kyslé mlieko či studený harmančekový čaj. "Rovnako i špeciálne krémy zmieria zápalový proces. K nám do ambulancie chodia ľudia s rôznymi stupňami popálenia. Pri prvom stupni, keď ešte nemáte puchieriky, stačí sa ochladiť. Neskôr treba použiť hormonálne kortikoidné preparáty, ktoré sa postarajú o to, aby zápal rýchlo ustúpil a aby sa koža regenerovala."
V najhoršom prípade treba pokožku poškodenú opaľovaním liečiť už počas hospitalizácie v nemocnici. "Keďže takéto poškodenie je doslova popálením, pacienti sa prijímajú na klinike popálenín v Nemocnici s poliklinikou v Šaci. Takéto prípady nie sú zriedkavé i niekoľkokrát ročne," dodala E. Šimuničová.
Takže nepodceňte silu slnka a opaľujte sa s rozumom.
Stranu pripravila Dáša KIRAĽVARGOVÁ
Autor: Sarah Smith - Tajomná voda
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári