(SOUP) v Medzeve a Strednú poľnohospodársku školu v Moldave nad Bodvou. Dôvody sú prosté - vysoké náklady a nízky počet študentov.
Hoci tento zámer, ktorý nám potvrdil aj Ladislav Leco z odboru školstva KSK, dostane prípadné reálné kontúry až po septembrovom seminári riaditeľov a odborníkov školskej komisie, šéf medzevského učilišťa už teraz robí kroky, aby k takémuto zlúčeniu v žiadnom prípade nedošlo.
"Takýto zámer tu je a všetko bude závisieť od podkladov, ktoré dostaneme. Na základe toho zvážime, či k zlúčeniu dôjde alebo nie. Ale sme prístupní diskusii," povedal na margo veci L. Leco, ktorý zdôrazňuje, že medzevskú školu, napriek nízkym normatívom, chcú zachovať, inovovali by len koncepciu. "Uvažuje sa o združenej škole, pričom teoretická časť by sa vyučovala v Moldave nad Bodvou a odborné pracoviská, ktoré sú na dobrej úrovni, by ostali v Medzeve."
O tejto alternatíve však v Medzeve nechcú ani počuť. "Nedáme sa. Nechceme, aby učilište, ktoré tu má bohatú 55-ročnú tradíciu, odtiaľto zmizlo. Máme dobré meno, zo svojich financií sme vybavili odborné učebne najmodernejšou technikou a teraz sa máme nechať zlúčiť?" kladie si otázku Ján Kassai, riaditeľ SOUP.
Ten si však zároveň uvedomuje, že musí bojovať s normatívami - kým jeho škola má kapacitu 300 žiakov, do školských lavíc u nich tento rok zasadne sotva 200.
"Hľadáme rôzne cesty riešenia. Jednou z nich je, že chceme otvoriť učňovskú školu, dvojročné učebné odbory najmä pre Rómov, ktoré budú nenáročné na teóriu a sústredené na odborný výcvik v odbore pomocné práce v autoservise." Riaditeľ chce žiakov zo sociálne slabších a rómskych rodín dostať aj na internát. "Pripravujeme projekt na grant z Európskej únie. Chceme získať financie na ubytovanie a stravovanie pre týchto žiakov."
V rámci zníženia prevádzkových nákladov prijal riaditeľ aj 14 opatrení, medzi ktorými nechýbalo ani prepúšťanie. To sa dotklo 7 pracovníkov - upratovačiek, vrátnikov, kuchárky, ale aj dvoch učiteľov.
Škola si na svoju činnosť zarába aj podnikateľkou činnosťou - vodičské, zváračské kurzy, emisné kontroly, opravy áut... Tie do kasy prinesú ročne okolo 2,5 milióna korún. "Aj to je však málo. Preto si veľa sľubujeme najmä od plánovaného otvorenia dvojročných učebných odborov, ktoré by sa však mohlo zrealizovať najskôr od školského roka 2005/2006. To by nám však mohlo priniesť žiakov," dodáva riaditeľ.
Autor: ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári