Československa vôbec nevyskytuje. Znázorňuje burgundského rytiera Pierra Roussela ležiaceho na katafalku, s vankúšom pod hlavou, pri nohách s malým psíkom. Známy košický umelec Zbigniew Nišponský už desať rokov pracuje na soche rytiera (a zároveň pátra po jeho koreňoch), ktorého, podľa jedného z košických kronikárov, pochovali k hlavnému oltáru Dómu sv. Alžbety 25. mája 1557. Tejto cti sa nedostalo len tak hocikomu. Preto chce Z. Nišponský vyrobiť sochu P. Roussela, darovať ju mestu a umiestniť pred vchod do Slovenského technického múzea Košice. Pred niekoľkými dňami vyšla z dielne Z. Nišponského socha, ktorá takmer spĺňa jeho predstavy.
"Tá, ktorú by som chcel darovať mestu, nebude mať v rukách meč, ale čašu vína s dobrým burgundským vínom," povedal nám umelec, inak pôvodným povolaním hutnícky inžinier. "Na tvári bude mať prekvapený výraz, ako sa mesto zmenilo od čias jeho pôsobenia ako kapitána hradu Szendrö. Celkovo sa rytierom zaoberám už asi päťdesiat rokov, ak mi to čas dovolí, každé ráno ho idem pozdraviť ku kaplnke."
Vyrobiť meter vysokú predlohu kuriozite, ktorú určite ocenia najmä turisti, nebolo jednoduché. Podľa Z. Nišponského, najväčším problémom bola kostra. Nepomáhalo absolútne nič, model sa stále zosypal. Až pomohla náhoda.
"Inšpirovala ma vnútorná, špirálová štruktúra osieho hniezda. Použil som hmyzí nápad a vyšlo to. Posledný Pierr Roussel, vyhotovený špeciálnou novou tehnológiou, by sa mal v uliciach mesta objaviť už onedlho. Kedy presne, zatiaľ neprezradím," dodal umelec.
Socha rytiera by mala mať po dokončení úctyhodnú výšku 2,8 až 3,0 metra. Takú istú ako na epitafe, ktorý dal vyrobiť vnuk P. Roussela Claudius, kapitán Tokajského hradu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári