reprodukovanej hudby? Koniec koncov, práve hudobné hity robia leto letom. Preto práve v tomto období zintenzívnili inšpektori Slovgramu v regiónoch Slovenska svoju činnosť. Začali kontrolovať prevádzky, v ktorých sa využívajú rozhlasové a televízne vysielania prostredníctvom rádií, televízorov či jukeboxov. Obchádzajú prevádzkovateľov kultúrnych a reštauračných zariadení, ktorí takúto aktivitu neprihlásili a nezaplatili povinný ročný poplatok ochrannej organizácii Slovgram.
"Inšpektor príde do podniku, vysvetlí prevádzkovateľovi jeho povinnosť a nechá mu zmluvu. Ak ju tento odmietne podpísať aj po niekoľkých vyzvaniach, riešia sa tieto prípady súdnou cestou. Mali sme už niekoľko takýchto dohier, posledne to bola podnikateľka, ktorá bez povolenia púšťala vo svojom objekte rádio. Dostala podmienku so skúšobnou dobou jeden rok. Podnikatelia si myslia, že ich povinnosť skončila pri zaplatení koncesionárskych poplatkov. Samostatné pravidlá platia aj v prípade jukeboxov, ktoré by mali byť označené našou identifikačnou známkou," vysvetľuje riaditeľka Slovgramu Eva Bauerová.
"Mnohí prevádzkovatelia žijú v predstave, že od nich budeme žiadať horibilné sumy. Pritom náš cenník je veľmi symbolický. Napríklad predajňa do 50 metrov štvorcových platí ročný paušál tisíc korún, do 200 metrov štvorcových 4000 korún, atakďalej. Podnikateľom, ktorí doteraz neboli prihlásení, ponúkame možnosť prihlásiť sa dodatočne a zaplatiť práva používať zvukové a zvukovoobrazové diela so zľavou. Podľa nového autorského zákona je totiž ignorovanie práv výkonných umelcov a výrobcov obyčajná krádež a vedomé porušovanie duševného vlastníctva je trestné. Ak sa teda stretneme s neochotou, sme nútení postupovať podľa zákona a vinníci obvykle končia pred súdom," dodáva riaditeľka.
Povedzme, že mladá speváčka vydá pieseň, poroznáša ju do rádií a stane sa z nej hit. Alebo našim hokejistom naspievajú pesničku, tá sa uchytí a onedlho už znie z každej diskotéky. Rádiá počuť z kaviarní, pivární, benzínových čerpačiek a kúpalísk. Podobne dídžeji lákajú konzumentov "osvedčenými hitovkami" na návštevu kultúrnych zariadení.
"Akosi sa však pozabudlo na umelca, z ktorého duševného vlastníctva všetci spomenutí profitujú. Umelci, moderátori i herci majú právo na to, aby dostali peniaze za každú reprízu svojho diela - teda v tomto prípade za každé verejné hranie ich pesničky," vysvetľuje ďalej Eva Bauerová.
Mnohí podnikatelia môžu oponovať, že tento systém výkladu autorského zákona môže nárasť až do absurdných rozmerov, postihovaní by mohli byť i taxikári, ktorí vo vozidle počúvajú rádio, majitelia mobilov s reprodukovanou hudbou vo forme zvonenia, slobodní umelci hrajúci prevzaté pesničky na uliciach...
"Slobodných umelcov sa to netýka, keďže nejde o reprodukovanú hudbu ale o 'živú' produkciu. Čo sa týka taxikárov, máme podpísanú rámcovú zmluvu s niektorými ich zväzmi, nie však so všetkými. Áno, aj v tomto prípade ide o verejný prenos, ktorý podlieha poplatkom. Vyzváňanie na mobiloch je spoplatňované na celom svete. Za verejný prenos môžme pokladať aj súkromné akcie, ako napríklad svadby, kde sa púšťa hudba. Aj takéto podujatia by sa nám mali ohlasovať a my máme právo vyberať za ne poplatky," hovorí riaditeľka.
Kde je však potom hranica únosnosti? To aj keď si človek usporiada hoci záhradný večierok pre priateľov za hudobného "podmazu", porušuje zákon?
"Áno. Zákon tak hovorí. Nie je problém ísť až do takýchto absurdných výkladov zákona, práve preto sa sústreďujeme na spomínané najschodnejšie riešenie ochrany autorských práv. Navyše nemáme na širokosiahlu kontrolu podmienky, veď momentálne pre nás pracuje desať inšpektorov, konkrétne na východe sú dvaja. Musím však povedať, že práve v Košiciach sú v tomto zmysle prevádzkovatelia veľmi svedomití, zmluvy s nimi uzatvárame bez problémov."
Existuje reálna spolupráca s prevádzkovateľmi?
"Samozrejme, máme pokrytých asi 20 percent územia, hoci inšpektorov je málo a stále nám veľa uniká. Najväčším problémom zostáva osveta, mnoho prevádzkovateľov o tejto povinnosti totiž stále nevie. Viac o našich podmienkach a sadzobníku sa dozvedia na stránke www.slovgram.sk," dodala Eva Bauerová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári