klubu zdravotne postihnutých detí a mládeže v Košiciach. Cieľom projektu bolo, aby si obe strany osvojili tri základné životné zručnosti, akými sú priateľstvo, komunikácia a starostlivosť.
"Väčšina hendikepovaných mladých bola vychovávaná v rôznych ústavoch, je pre nich preto zložité zaradiť sa do prirodzeného prostredia. Nebojujú za svoje práva, sú pasívni, majú problémy pri hľadaní práce. Projekt bol cestou, ako im pomôcť dosiahnuť rovnocennosť so zdravými. Krok do cieľa pomohol otvoriť túto poblematiku i zdravým deťom, ktoré sa mohli na chvíľu zastaviť a zamyslieť nad situáciou telesne postihnutých, pričom participovali na tom, ako tento stav zmeniť," hovorí Mgr. Ľubica Fečková, koordinátorka projektu Krok do cieľa.
Názory si deti a mladí vzájomne konfrontovali po predchádzajúcej samostatnej príprave v skupinách. Skupiny sa stretávali od začiatku tohto roka raz za týždeň.
"Za toto obdobie sa nám podarilo pomôcť rozviť osobnosti handicapovanej mládeže prostredníctvom vybraných životných zručností, posilniť ich sebavedomie, odbúrať bariéry zdravej populácie voči postihnutým a vytvoriť vzájomnú starostlivosť v skupine, ktorá bude fungovať i poskončení nášho projektu," dodáva Ľubica Fečková.
Projekt vyvrcholil spoločným vysádzaním zelene v okolí ZŠ Valaliky, okrem toho si deti pripravili športový deň Pohodička 2004. Tejto akcie sa okrem školákov a mládeže s telesným postihnutím zúčastnili i osobní asistenti, dobrovoľníci z radov rodičov, priateľov, učiteľov. Zdravé deti si mohli vyskúšať jazdu v invalidných vozíčkoch, telesne postihnutí zas svoju zručnosť na prekážkovej dráhe.
"Naši telesne postihnutí mladí ľudia boli vo všeobecnosti veľmi utiahnutí a introvertní. Dnes sú už schopní vyjsť sami do mesta, osloviť a pozvať niekam zdravých študentov zo skupiny, začínajú byť aktívni, kreatívni, viac sa prejavujú. Vedia vyjadriť a obhájiť svoj názor, čo je pokrok," dodáva Ľubica Fečková.
"Keď zas prišli žiaci ZŠ po prvýkrát na spoločné stretnutie, nevedeli, ako sa správať, boli až prehnane úslužní, pozorní. Bariéry pomaly opadli, dnes sú omnoho prirodzenejší. Jedni začínajú chápať druhých a to je veľký krok k integrácii," uzavrela koordinátorka projektu Krok do cieľa, ktorý finančne podporila Nadácia pre deti Slovenska.
Autor: las
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári