približne 680-tisíc domácností. Najväčší problém im však robí pirátstvo, čo môže mať za následok aj zrušenie niektorých programov.
"Veľa operátorov poskytuje rôzne služby, na rôznej úrovni a cítiť tu vplyv rôznych spôsobov financovania káblovej televízie. Nie všade je to vnímané ako podnikateľská činnosť, čo je veľký problém. Takmer na každom sídlisku v Košiciach je okrem UPC minimálne jeden ďalší operátor. Zaznamenávame však veľký vplyv pirátstva, pretože systém MMDS stále vysiela a je tu veľký podiel zákazníkov, ktorí kradnú signál," vysvetľuje prezident Asociácie prevádzkovateľov káblovej televízie SR Ing. Robert Ťavoda.
Ako dodal, nie je možné presne špecifikovať, kde sa signál najviac kradne.
"Podľa odhadov činí počet pirátskych účastníkov 3 až 7-násobok zákazníkov k tým, čo majú riadne uzatvorenú zmluvu. Väčšina ľudí teda odoberá signál načierno. To dokazujú aj údaje. Keď si zoberieme vývoj počtu zákazníkov MMDS, tak vykazujú neustále klesajúcu tendenciu napriek tomu, že boli udelené ďalšie pomerne silné licencie."
A čím si to prezident asociácie vysvetľuje?
"Je to zrejme v povahe národa, ak sa dá niečo dostať zadarmo, tak sa o to človek pokúsi."
Pirátstvo zrejme súvisí aj s nerovnomernosťou regiónov, čo sa týka počtu prijímaných kanálov v závislosti od ceny. Tie sú všade porovnateľné, ale napríklad v Bratislave človek za podobnú sumu dostane viac ako na východe...
"Tam je problém technologický. V Bratislave bola sieť budovaná na maximálny možný rozsah. Ostatné siete na Slovensku sú budované len do frekvenčného pásma 450 MHz, tým je daná aj možnosť nasadenia programov a ich počtu."
Cena by ale mala ísť logicky dole. Veď za menej programov by sa malo menej platiť...
"Problém je v tom, že cena je v podstate rovnaká, pretože najväčší podiel z nej tvorí káblovanie. Teda investície, ktoré sú vynaložené na to, aby človek mohol dostať do bytu zásuvku. Tie náklady sú pri oboch sieťach rovnaké."
Zrejme preto sa ľudia snažia napájať načierno, kábloví operátori však začínajú proti tomuto neduhu bojovať.
"Existuje len jediná možnosť - polícia. Je to totiž považované za trestný čin. Bol už aplikovaný trestný čin poškodzovanie všeobecne prospešného zariadenia. Je to východisko z núdze, pretože v každom vyspelom štáte je elektronická komunikačná sieť chránená viac, ako verejnoprospešné zariadenia. Jednoznačne však ide o poškodzovanie. Sú ľudia, ktorí dostali podmienku, či finančný trest do 10-tisíc korún," vysvetľuje R. Ťavoda a dodáva, že ľudia sú nepoučiteľní.
Mnohí sa vraj dostanú k pirátskemu signálu bez toho, aby o tom vedeli.
"Sú však aj takí, ktorí ho aktívne zavádzajú a vyberajú peniaze. Jednoducho podnikajú a ovplyvňujú kvalitu signálu. Zatiaľ sme sa rozhodli apelovať na svedomie ľudí. Mnohí sú v tom nevinne. Máme skúsenosti, že ak niekto v paneláku robí takýto zásah, tak aby nebol identifikovaný, zavedie signál aj iným ľuďom. Tí sa nasledne dostanú do pozície pirátov. Mnohí však zapierajú a nepovedal by som, že je to problém peňazí.
Neverili by ste, koľko je takých ľudí, ktorí majú tri tituly pred menom a ďalšie tri za ním."
Problém môže nastať v čase, keď vysielateľom dôjde trpezlivosť...
"Je tu už aj odozva programerov, ktorí programy dodávajú. Sú signály, že prestanú povoľovať vysielať kvalitné programy, pretože ich pirátstvo znepokojuje. Odhadli sme škody na 430 miliónov korún ročne. Problém je s pirátstvom HBO zvlášť na východnom Slovensku, niektoré spoločnosti ustupujú od vysielania tohto programu. Na druhej strane nás HBO tlačí k náprave. Môže sa stať, že HBO zmizne a veľmi ťažko sa potom odpovedá na otázku, kedy bude HBO2. Problémom je to aj pre Eurosport a táto spoločnosť chystá veľmi silné opatrenia."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári