skládka tuhého komunálneho odpadu, rozprestierajúca sa na ploche 16 hektárov, označená najväčším výkričníkom. O probléme minulosti, ktorý je nutné riešiť, sa dlho vie, len prostriedky na jej rekultiváciu sa doteraz nenašli.
So zaujímavou ponukou predstúpili pred poslancov miestneho zastupiteľstva zástupcovia poradenskej spoločnosti ISF, ktorí chcú mestskej časti podať pomocnú ruku pri získaní prostriedkov z fondov Európskej únie. Od podania žiadosti cez vypracovanie projektu až po samotnú realizáciu a kontrolu použitia grantu na zhodnotenie územia zasypaného odpadom. Čas na spracovanie všetkých podkladov je veľmi krátky a táto firma s odbornými skúsenosťami chce pomôcť nielen poradenstvom, ale za svoje služby nepýta odmenu.
"Mestská časť má veľkú šancu získať peniaze zo štrukturálnych fondov. Má na to všetky predpoklady. Skládka je objemovo najväčšia na Slovensku. Taká veľká sa ešte neriešila, a preto by sme chceli vypracovať pilotný projekt. Máme skúsenosti v tejto oblasti a sme pripravení pustiť sa do toho. Môžete počítať s našou pomocou a nebude vás to nič stáť," predostrel svoje predstavy Ing. Miroslav Mackulín. Za sebou má už táto spoločnosť niekoľko úspešných projektov a chce sa podieľať aj na tomto.
Poslanec Juraj Solár privítal iniciatívu firmy, ktorá sa prihlásila bez toho, aby ju mestská časť oslovila. "Naše pozemky boli znehodnotené, skládka bola postavená načierno a bez toho, aby vyhovovala. Sypalo sa na zelenú lúku, odpad sa nahromadil na 16 hektároch ornej pôdy a lúk. Vedľa skládky je veľká plocha, ktorú môžeme využiť po rekultivácii na výstavbu domov. Nemáme o čom špekulovať, bolo by to nerozumné. Zvlášť, keď nás to nebude nič stáť. Môžme len získať," zareagoval na iniciatívu ISF.
Všetkých poslancov však zaujímalo, aké povinnosti vyplývajú pre obec v prípade, že sa projekt zrealizuje. Predovšetkým finančná stránka. Päťpercentné spolufinancovanie pri stomiliónovom grante je 5 miliónov korún a takou čiastkou Myslava nedisponuje. Tie bude treba zložiť vopred, až potom možno čakať zdroje z EÚ. Odkiaľ ich zoberú? Zvažovať museli aj to, že nemálo peňazí stojí vypracovanie projektu, bez ktorého si žiadosť ani nemusia podávať. Automaticky by bola vyradená. Toto bremeno sľubuje na svoje plecia prevziať poradenská firma. Na pilotný projekt má možnosť získať ďalšie zdroje. Znášať chce aj náklady spojené s činnosťou v prospech mestskej časti. Hľadať bude aj partnerov, ktorí finančne pomôžu pri realizáciu projektu, aby MČ nemusela zaplatiť 5 miliónov. Otázne je, ako to chce zrealizovať, keď až následne bude vypísaná verejná súťaž.
Opatrnejší je starosta Michal Müller. I keď túto iniciatívu víta, ako štatutár a jediný zodpovedný za nakladenie s financiami chce mať dopredu jasné a zmluvne ošetrené všetky detaily. "Myšlienka je pekná, peniaze treba brať, keď ich dávajú, ale dobré zmluvy robia dobrých priateľov. Od začiatku musí byť zrejmé, čo bude ISF od nás chcieť a čo nás to bude stáť," vyjadril svoje stanovisko starosta.
Rekultivovať skládku je povinnosťou toho, kto ju vytvoril. V tomto prípade mesto. Keďže sa k tomu nemá, pravdepodobne sa tejto úlohy zhostí MČ. I keď v prípade, že sa podarí získať prostriedky z eurofondov, ju to teoreticky nebude nič stáť, bude s tým mať len starosti. Mandátna zmluva ešte podpísaná nebola. So spoločnosťou ISF sa nedohodli na právnom zástupcovi, ktorému by starosta dôveroval, ale odmeňovať by ho mala poradenská spoločnosť. Poslancom sa nepozdávajú vysoké nároky. Aj preto rozhodli, že sú ochotní akceptovať odmenu, ale nie každý mesiac, ale len za odvedenú prácu. Rekultivácii sú naklonení a žiadosť mienia poslať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári