iba o tamojší textil a reštaurácie, nie je vylúčené, že by v kraji mohol vzniknúť aj spoločný čínsko-slovenský podnik. Ako včera v Košiciach uviedol prezident Čínskeho centra hospodárskej spolupráce (CECC) Cao Baijun, tamojší podnikatelia majú veľký záujem investovať na Slovensku a platí to vraj aj naopak.
"Máme pocit, že podnikateľské prostredie vo vašom kraji veľmi vyhovuje našim podnikateľom. Medzi našou krajinou a Slovenskom sú veľmi dobré vzťahy, bol by som rád, keby takéto vzťahy sa začali rozvíjať aj medzi našimi podnikateľmi. Na základe tejto návštevy chceme na jeseň zorganizovať ďalšiu, v ktorej už bude 20-30 investorov a nadviažeme konkrétne kontakty. O tom, aké firmy tu budú pôsobiť, však už nebudeme rozhodovať my, ale konkrétny záujem našich podnikateľov," uviedol Cao Baijun.
O tom, že tieto slová myslia vážne, svedčí aj fakt, že tri štvrtiny z ich dvojdňového pobytu na Slovensku strávili v Košickom kraji. Spoločné stretnutie im pritom nedávno "dohodol" počas svojej návštevy Číny minister hospodárstva P. Rusko. "Prezentovali sme im možnosti investovania v Košickom kraji. Dohodli sme formu vzájomnej spolupráce a CECC vytypuje vhodnú provinciu, s ktorou by sme mohli nadviazať užšiu spoluprácu. Čína má záujem o dodávky zariadení pre energetický priemysel, ale aj o našu účasť na projekte zalesňovania," povedal R. Bauer.
Prekážkou by nemuselo byť ani to, že Čína buduje socializmus s trhovými princípmi. Podľa prezidenta CECC sa totiž obe krajiny snažia o rovnaké trhové hospodárstvo. "Po reformách sme za posledných 15 rokov tento problém vyriešili. Každý rok registrujeme okolo 30 miliárd dolárov zahraničných investícií zo všetkých krajín sveta. Čínska a slovenská ekonomika je rovnaká, všetci sa snažíme o trhové hospodárstvo."
Čínske firmy majú záujem vyrábať aj u nás, hoci čínska pracovná sila je najlacnejšia na svete. "V Európe je podľa niektorých ekonómov Slovensko budúcim Hongkongom alebo Írskom, a to je nás príjemné zistenie. Čiže, čínski investori budú mať záujem, ale nejaký čas to potrvá," myslí si R. Bauer.
Cao Baijun sa nám priznal, že v Košiciach ešte nemal čas stretnúť sa so "svojimi" podnikateľmi, ktorí tu pôsobia. Zo svojho tohtotýždňového jedálnička vynechal kung-pao aj chop-suey, pretože chcel spoznať naše špeciality. "Mám omnoho väčšie nutkanie ochutnať slovenskú kuchyňu ako sa ísť najesť po čínskych reštauráciách," skonštatoval prezident CECC, ktorý ešte do konca týždňa navštívi Belgicko a Nemecko. Ako však dodal, najdôležitejšie je pre nich pobyt na Slovensku, pretože najkonkrétnejšie majú rozbehnuté vzájomné projekty práve u nás.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári