charakteristickými znakmi žien, mužov a juniorov - účastníkov nultého ročníka súťaže v ryžovaní zlata. Novodobí prospektori si dali rande na futbalovom ihrisku obce Zlatá Idka, kam ich pozvali na celý víkend orgnizátori podujatia - Klub zlatokopov pri Východoslovenskom múzeu Košice a predstavitelia obce. Išlo o súťaž, a tak zlatokopovia netrčali po členky či po pás vo vode potoka Ida, kde sa údajne ryžovalo zlato už v dávnej minulosti, ale pri drevených kadiach označených číslami.
"Do kadí s vodou vsypeme každému prospektorovi presne stanovený objem piesku s obsahom zlatiniek, malých kúsočkov prírodného rýdzeho zlata," povedal nám RNDr. Pavel Bačo, civilným povolaním geológ a jeden z organizátorov novodobej "zlatej horúčky". "Aby mali súťažiaci rovnaké podmienky, pre každú kategóriu, amatérov i profesionálov, stanovujeme iný počet zlatiniek. Ich presný počet nepozná nikto okrem mňa, lebo ich do vedier dávam. Zlatinky musia spĺňať určitý štandard, získavame ich na rôznych výmenných burzách."
Aj keď odmenou zlatokopom bola predovšetkým dobrá pohoda v lone prírody podkreslená produkciou country kapely Tennessee a hudobnej skupiny Tiffany, najviac si považovali vlastnoručne vyryžované kúsky zlata, ktoré si mohli odniesť domov. Cena zlatinky síce nepresahuje 1 Sk, ale pre súťažiaceho má nevyčísliteľnú hodnotu.
V kategórii muži-profesionáli dominoval Pavol Diladi z Trebišova, ktorý vyryžoval všetky zlatinky z desiatich litrov štrku za štyri minúty. Päť minút navyše potrebovala víťazke kategórie ženská víťazka Mária Kuzlová zo Spišskej Novej Vsi. V piatich kategóriách súťažilo približne 50 zlatokopov z klubov po celom Slovensku.
Získať ďalší drahý kov môžu prospektori na akcii s názvom Spišská karbidka 2004. Uskutoční sa 17. júla v Hnilčíku. Lákadlom budú určite aj prvé majstrovstvá sveta v ryžovaní zlata na Slovensku (10. - 22. 8.) v Revištskom Podzámčí pri Žarnovici.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári