Korzár logo Korzár Košice

Asfalt je v jednej z Keni zriedkavosť. Cesta sú len utlačené pieskové brázdy

V tábore Masajov býval v dome z kravského trusuS Máriom Beztercim sme sa už na týchto stránkach stretli. Z času na čas si dopraje oddych a vyberie

V tábore Masajov býval v dome z kravského trusu

S Máriom Beztercim sme sa už na týchto stránkach stretli. Z času na čas si dopraje oddych a vyberie sa do sveta. Kým minule nám porozprával o návšteve Havany, tentoraz nám priblíži jednu z najchudobnejších krajín sveta - africkú Keňu. O safari, zebrách a žirafách, ktoré k nej patria, už každý počul, preto ich v tomto rozprávaní nechceme spomínať. Zato bude bohaté na iné zážitky a postrehy.

Ako je u M. Bezterciho pravidlom, na cestu sa vybral sám. Klasickej davovej turistike sa vyhýba. Z viedenského letiska priletel priamo do Mombasy, druhého najväčšieho mesta krajiny. Prvou starosťou bolo dostať sa k hotelu, kde si naplánoval bývanie.

SkryťVypnúť reklamu

"Letisko leží za mestom a ako som veľmi rýchlo zistil, jedinou dostupnou formou dopravy sú taxíky. Sú veľmi drahé a tak, aby som ušetril, odviezol som sa len do najbližšej okrajovej štvrte mesta." Vodič zastal a obidvaja ostali sedieť v aute. "Ešte doma som počul, že Keňa je jedna z najnebezpečnejších krajín," spomína M. Bezterci. "Domyslel som si, že vodič ma tu nechce nechať samého a bol som mu za to vďačný. Ale keď ho cez vysielačku odvolali k ďalšiemu zákazníkovi, ostal som na prašnej ceste sám. Našťastie sa nič sa nestalo a ja som nastúpil do matatu smerujúceho do mesta."

Matatu je miestny variant MHD. Sú to malé mikrobusy pre 8 - 10 ľudí, ktoré premávajú po meste. Nemajú žiadne čísla alebo určené linky. Vodiči nemajú ani licenciu. Väčšinou sú to 20-roční mladíci a premávajú tadiaľ, kde si myslia, že budú ľudia. V otvorených dverách stojí chlapík a vykrikuje, kam práve idú. Komu sa taký smer hodí, kývne a autobus mu zastane. Keď chce vystúpiť, takisto zakričí. Cestovné je paušálne - 10 šilingov, bez ohľadu na cieľ cesty. Ku koloritu patrí strašný hluk, ktorý produkuje naplno pustené rádio.

SkryťVypnúť reklamu

"Mal som adresu lacného hotela, kde som sa chcel ubytovať," pokračuje M. Bezterci. "Ukázal som ju vodičovi, aby mi povedal, kde bude dobré vystúpiť, ale nepochodil som. Vraj to nepozná. Tak som len tak sedel a sledoval mesto z okna. Podľa charakteru zástavby sa mi už aj zdalo, že sme v centre. Po chvíli už aj cestujúcich začalo ubúdať. A keď už som mal ostať sám, radšej som vystúpil. Strašiak kriminality bol prisilný. Základné, všetkými akceptované pravidlo je, že v matatu nikdy nesmiete ostať sám."

Kam s peniazmi?

Po blúdení mestom sa M. Bezterci podvečer konečne dopracoval k hotelu. "Na smolu som si nevybral práve najvhodnejšie obdobie na návštevu," konštatuje košický cestovateľ. "Bol ramadán a Mombasa je centrom moslimskej časti Kene. Zo širokého okolia sa zišli tisíce moslimov a obsadili všetky lacné hotely. Keďže som nenašiel voľné miesto, musel som ísť do drahého."

SkryťVypnúť reklamu

Z pôvodnej ceny, ktorá bola okolo 1500 šilingov, sa M. Beztercimu podarilo vyjednávaním klesnúť až na prijateľných 500. To je v prepočte 250 korún a za neporovnateľne lepší komfort, ako pôvodne plánoval, je to veľmi slušný výsledok. Neskôr zistil, prečo bolo vyjednávanie také úspešné. Kapacity ubytovacích zariadení v Mombase boli dimenzované na určitý turistický ruch. Ten už ale niekoľko rokov rapídne upadá. Kapacity sú nevyužité a preto sú ´hoteliéri´ ochotní zjednať cenu, aby si udržali zákazníka.

Na druhý deň hotelové prekvapenia pokračovali. "Pretože som vedel o vysokej kriminalite, chcel som svoje peniaze a dokumenty odložiť do hotelového trezora. Zašiel som za recepčným a vysvetlil, čo by som chcel. Odpovedal, že v poriadku a zobral kôpku mojich peňazí. Samozrejme, očakával som nejaké potvrdenie o prijatej sume, ale nič. Keď som ho na to upozornil, vytrhol z notesa kus papiera a napísal naň čosi. Večer som išiel do mesta a chcel som si peniaze vybrať. Na moje počudovanie mi povedali, že to nie je možné. Vraj ich vzal do úschovy recepčný, čo slúžil predchádzajúcu zmenu."

Čudný prístup, ale čo už. Iný kraj, iný mrav. "Na moju opakovanú žiadosť aby mu zavolali, mi recepčný povedal, že príde o šiestej. Dobre, tak som čakal. A čakal som do siedmej. Neprišiel ani potom a ja som celú noc tŕpol, či ešte vôbec niekedy svoje peniaze uvidím. Nesmierne mi odľahlo, keď mi ich ráno na recepcii vydali. Keď som už odchádzal z hotela a prezeral si potvrdenie z pokladne, na samom spodku ma zaujalo upozornenie. Nenechávajte peniaze v úschove u personálu, v hoteli nemáme sejf."

Sedel takmer na hladine

Jedným z výletov, ktoré M. Bezterci z Mombasy podnikol, bola cesta na ostrov Lamu. Autobus na pobrežie odchádzal ráno o šiestej. Keď prišiel na miesto, kde mal nastúpiť, zdesil sa. Na ulici stálo vari tisíc najrôznejších autobusov bez smerových tabúľ. Ten správny našiel M. Bezterci v poslednej chvíli úplnou náhodou. Natlačil sa do preplneného vozidla, kde okrem ľudí mali svoje miesto všelijaké batožiny, tašky, kufre i vrecia a 350 km dlhá cesta sa mohla začať.

"Asfalt je v tejto časti sveta zriedkavosť," spomína Košičan. "Celá cesta je len utlačená vyjazdená piesková brázda. Aby to nebolo dosť, každých niekoľko sto metrov je retardér. Pieskový val krížom cez cestu. Vodič v žiadnom prípade nemal v úmysle spomaľovať, a tak nás vždy poriadne nadhodilo. Až vtedy som pochopil, prečo nikto nechcel sedieť vzadu."

Oveľa príjemnejšie boli občerstvovacie zastávky. Vtedy sa vyrojili desiatky predavačov všetkého možného. Ponúkali kukuricu, varené vajíčka, koláče a ďalšie dobroty. Celá Keňa je v podstate jeden veľký vidiek. Malé dedinky s chatrčami, miestami zdanlivá prázdnota. Ale všade sa zbiehali k autobusu ľudia.

Ďalšia etapa cesty na ostrov viedla, pochopiteľne, po vode. "Na prepravu slúžia malé drevené lode, určené pre 30-40 ľudí. Sú jednoduché, len také ´koryto´ s motorom v strede. Všimol som si, že každá loď odrážala od brehu neuveriteľne preťažená. Na palube sa tlačilo okolo 150 ľudí. Bok klesal takmer na úroveň hladiny. Neodvážil som sa nastúpiť a čakal som, kým sa nábrežie trochu vyprázdni. Konečne nás bolo len zo dvadsať, a tak som nastúpil. Žiaľ, loď neodrazila, ale čakala na ďalších a nakoniec sme boli takisto plní ako tie ostatné."

Celý nesvoj sedel M. Bezterci na bočnici a čakal, kedy ho obleje najbližšia vlna. Obava, že by mohol spadnúť dozadu do mora, sa ukázala neopodstatnená. "Boli sme tak natlačení plece pri pleci, že som sa nemohol ani pohnúť. Hlavou sa mi preháňali spomienky na správy o potopených, preťažených lodiach. Ľudia sedeli a stáli všade, kde sa len trochu dalo. Aj na motore v strede lode. Kým sme za pol hodiny doplávali na ostrov, naše veci nahádzané na dne, plávali vo vode."

Zaujímavý bol spôsob vyberania cestovného. Počas plavby sa pomedzi ľudí predieral chlapík, ktorý vyberal peniaze. Bankovky rôznej hodnoty si zastrkoval medzi prsty jednej ruky. Vôbec ale nevydával. Zobral toľko, koľko mu kto dal. Až pri vystupovaní každému vrátil preplatok. Ťažko odhadnúť, či si pamätal, kto mu koľko dal, alebo vydáva len tak ´od oka´.

Lamu je moslimský ostrov a je na ňom jediné miesto, kde sa predáva alkohol. Je zaujímavý množstvom reštaurácií ponúkajúcich špeciality z morských potvor.

Žena má hodnotu piatich kráv

´Naj´ zážitkom M. Bezterciiho z celej cesty bol pobyt v tábore Masajov. Stavajú typické usadlosti obohnané plotom z prútia. "Domy majú jednotný štýl. Sú postavené z konárov a vyschnutých exkrementov dobytka. Majú tri miestnosti. Jedna miestnosť je detská, ďalšia je spoločná. Tu žijú a spia dospelí. Zároveň je tu ohnisko, kde sa varí. Celá stavba nemá ani jedno okno. Len maličký otvor, asi päťcentimetrový, na odvod dymu. Tretia miestnosť je pre mlaďatá zvierat."

Najzaujímavejšia je však ich organizácia práce. Žena sa stará o deti, varí, perie a robí všetky typické práce, čo, mimochodom, nie je jednoduché. Veď najbližší zdroj vody je dva kilometre ďaleko a pri každom varení a praní sa treba poriadne prejsť. Okrem toho žena stavia aj ohrady pre dobytok i samotný dom. Musí to robiť fakticky dvakrát do roka, pretože dažde ho zakaždým tak rozmočia, že sa musí postaviť nanovo. Cena takejto všestrannej manželky je presne definovaná. Ženu možno kúpiť za päť kráv.

"Jedinou mužskou prácou je pasenie dobytka. Ako to však vyzerá v praxi, som mal možnosť presvedčiť sa na vlastné oči," s úsmevom spomína M. Bezterci. "Ráno, keď sme vstali, muž zvolal deti, prísnym hlasom im porozdeľoval jednotlivé stáda a tým pre neho na dnešný deň padla..."

M. Bezterci si v Keni užil aj luxus hodný kráľov. Na linke Mombasa - Nairobi premáva jediný vlak v celej oblasti. Trať postavili Briti počas kolonizácie a vedie až do Ugandy. Dobe vzniku zodpovedá aj charakter vlaku. Historické vagóny sú maximálne luxusné. Kožené kreslá, umývadlo v každom kupé, množstvo skriniek a priehradiek, ventilátory. Personál v parádnych uniformách zvoláva cestujúcich zvončekom k večeri do reštauračného vozňa. Jednotlivé chody, od predjedla až po zákusok, sú podávané na porceláne so striebornými príbormi. Je charakteristické pre fungovanie tohto sveta, že na konci vlaku sú vagóny pre miestnych, ktorí sedia na drevených laviciach.

Po tomto zážitku sa komfortné sedadlá Boeingu pri lete domov stali pre M. Bezterciho fádnymi...

Róbert BEJDA

Autor: ela

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 706
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 608
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 536
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 817
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 013
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 981
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 644
  8. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 6 324
  1. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  2. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  3. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  4. Miroslav Ferkl: Kampaň či agresia
  5. Juraj Kumičák: Kolaborant
  6. Marek Strapko: Pellegrini svojimi pytačkami ohrozuje suverenitu Slovenska
  7. Peter Homola: Nájdený papyrus v slovenčine!
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Sabinov
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 780
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 534
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 387
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 091
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 378
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 350
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 146
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 426
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

U.S. Steel Košice.

Odborári vyjednali zvýšenie mesačnej tarifnej mzdy.


TASR

Prípad už rieši enviropolícia.


SITA
Ilustračné foto.

Páchateľovi hrozí basa až na desať rokov.


Exprezident Rudolf Schuster.

Bez členstva v NATO by sme podľa neho neboli ani v EÚ.


TASR
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  2. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  3. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  4. Miroslav Ferkl: Kampaň či agresia
  5. Juraj Kumičák: Kolaborant
  6. Marek Strapko: Pellegrini svojimi pytačkami ohrozuje suverenitu Slovenska
  7. Peter Homola: Nájdený papyrus v slovenčine!
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Sabinov
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 780
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 534
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 387
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 091
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 378
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 350
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 146
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 426
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu