predajcovia sú až pričasto ale anonymní, lebo nemajú žiadne označenie firmy, meno zodpovedného pracovníka, niekde dokonca chýba to najzákladnejšie - cena výrobku.
O to dôležitejšie je vyžiadať si pri prípadnej kúpe doklad. V podobe pokladničného bločku z pokladnice alebo vypísaním paragónu. Pokiaľ to zákazník podcení, sám sa zbaví možnosti reklamácie, lebo dnes ambulant na ulici môže byť, ale o týždeň už nie. A ak sa niečo na okuliaroch skazí, kde potom bude predávajúceho nešťastný zákazník hľadať?
Na pokladničnom bločku musí byť uvedený názor firmy alebo meno podnikateľa, jeho IČO či DIČO, dátum predaja i cena tovaru. Pokiaľ sa dostane zákazník do problémov alebo má pochybnosti o kvalite slnečných okuliarov, s pokladničným dokladom môže prísť kedykoľvek na Vrátnu ulicu, kde sídli Inšpektorát SOI, aby sa potvrdilo, že výrobca naozaj dodržal to, čo hovoria normy a čo deklaruje na výrobku.
Svetoznámym výrobcom slnečných okuliarov je Čína a známe je i Taliansko. Môže sa ale stať, že niektoré komponenty sa vyrábajú v tretích krajinách, a to by mohlo prípadne znížiť kvalitu výrobku. "Ak teda má zákazník pochybnosť práve o uvedení kategórie UV filtra, pokiaľ si kúpi okuliare v predajni optiky, pretože väčšinou sú vybavené rôznymi zariadeniami, môže si dať túto hodnotu premerať," vraví Z. Buranovská. Pri ambulantoch toto vybavenie väčšinou chýba. V optikách alebo špecializovaných predajniach sa tiež ľahšie uplatňuje prípadná reklamácia, pretože už aj na slnečné okuliare sa vzťahuje 2-ročná záručná lehota.
Autor: Poznáte svoje mesto?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári