Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 22. október, 2021 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Športové korene ságy Gajdošovcov sa preplietajú aj ďalším storočím

"Bol som stále tam, kde môžeš dať gól. Furt som chcel vyhrať!""Niekedy v štyridsiatomôsmom bola košická Jednota na zájazde v Maďarsku. Bývali pri

"Bol som stále tam, kde môžeš dať gól. Furt som chcel vyhrať!"

"Niekedy v štyridsiatomôsmom bola košická Jednota na zájazde v Maďarsku. Bývali pri Balatone a chodili hrávať zápasy turnaja na Megyeri út, chýrny štadión Újpestu, proti Ferencvárosu i Vasasu, za ktorý vtedy kopal aj slávny Kubala. Ja som bol ešte dorastenec a keďže som mal známych v Budapešti, využil som príležitosť, zobral kamaráta a vybrali sme sa ta, aby sme tie veľké mužstvá videli. Cez hranicu by sme sa ťažko dostali, tak sme to vzali naokolo, cez kukuričné pole a v Hidasnémeti sme nastúpili do vlaku. Keby nás chytili, určite by sme dostali poza uši, ale malé dobrodružstvo nám stálo zato. Ba, keď ma vedenie mužstva videlo, že chodím na ich zápasy, volali ma aby som išiel s nimi na Balaton..."

Skryť Vypnúť reklamu

To je iba malý úryvok z príbehu, ktorý sa pokojne dá nazvať "Sága rodu Gajdošovcov". Svoje rozprávanie ním začal prostredný z futbalovej rodiny, Ján, dnes už sedemdesiatdvaročný, stále aktívny tréner.

Ten príbeh sa začal oveľa skôr, ako jeho kukuričné dobrodružstvo. Otec Eugen Gajdoš sa narodil na prelome storočí, v roku 1900. "Hrať som ho nikdy nevidel, keď končil s aktívnou činnosťou, mal som iba tri roky, ale viem, že bol záložníkom a vraveli o ňom, že bol futbalista slušnej úrovne. Obliekal dres Törekvésu a KAC-u," drží v ruke zubom času trochu poznačenú fotografiu jeden z jeho dvoch synov. "Starší brat, tiež Eugen, už nežije. Ale toho otec k futbalu nedokázal pritiahnuť."

Jánovi však lopta rýchlo prirástla k malému srdiečku. "Nebola nedeľa, žeby sme s otcom nešli na zápas. Nie, nikdy ma nenútil do futbalu, ja som sa mal k nemu sám. Loptu, samozrejme vypchatú handrami, sme naháňali po ihrisku na Rozálii, kde sme mali rodinný domček. Kde bol voľný priestor, tam sme trénovali hlavičky, s teniskou. Väčšinou sme hrávali na malé bránky, mali sme pouličné družstvá a v škole som robil ich zostavy," spomína Ján Gajdoš na svoje futbalové začiatky.

Skryť Vypnúť reklamu

Otec bol maliar-natierač. "Dnes by sa tomu hovorilo - podnikateľ." Časy boli ťažké, ale vyžiť sa dalo. "Ba, aj k športu som mal všetko, čo som potreboval, rodičia mi i loptu kúpili," možno tušiac, čo by sa z neho mohlo vykľuť.

Na ihrisko Jednoty nebolo z Rozálie ďaleko. "Vtedy sa ulica na ktorej vyrástlo volala tuším Tompa Mihály utca, po vojne Solovjevova." Šikovné chlapčisko strieľalo góly jedna radosť, za žiakov i dorastencov, jeho talent dlho nezostal bez povšimnutia.

Košická Jednota si krátko po vojne získavala meno i v celoštátnej lige. Aj zásluhou maďarských repatriantov, ktorých radi prichýlili slovenské kluby. "Jedného dňa však z Košíc zmizli a vedenie potrebovalo hráčov do prvého mužstva, aby mohlo pokračovať v súťaži. Tak zavolali aj mňa."

Skryť Vypnúť reklamu

Písal sa rok 1948 a do Košíc prišla slávna Sparta. "Hneď som jej dal jeden gól, o týždeň Slavii dva a o miesto v zostave som mal postarané," usmieva sa Ján Gajdoš. Pravda, vtedy to bol iný futbal ako dnes. "Do módy prichádzal WM-systém (tri-dva-päť), hrával som pravú spojku, čosi medzi obranou a útokom, teraz by sa tomu hovorilo ofenzívny záložník. Podľa postov sme mali aj čísla na dresoch, ja som nosil osmičku, ľavá spojka desiatku, center deviatku, pravé krídlo sedmičku a ľavé jedenástku."

Malý štadión často záujmu fanúšikov nestačil. A keď tu prišli tímy ako Luton Town z Anglicka, či brazílska Bahia, temer praskol vo švíkoch. "Keď tu hrali Brazílčania, ľudia viseli aj na stromoch, na Angličanov bolo zvedavých sedemnásťtisíc divákov. Ešte na nich mám niekde spomienku, zapaľovač s vyrytým názvom klubu. Ale aj priateľské zápasy s maďarskými mužstvami, tých sme hrali ´iks´, plnili tribúny až po okraj."

Ale Ján Gajdoš veľmi rád hrával proti dobrým mužstvám aj na ich ihriskách, či v Prahe, alebo v Bratislave. "Lebo som si mimoriadne vážil veľkých futbalistov ako boli napríklad hráči bratislavského ŠK Reimann, Tegelhoff, Chodák, Marko či Malatinský. A proti nim sa mi zvyčajne darilo, neraz sme im dokázali vytrieť kocúra. Raz sa ŠK vrátil z veľkého zájazdu v Mexiku a my sme hrali u nich ako prví. Boli veľkí favoriti, veď mali najlepších hráčov zo Slovenska. Strelil som dva góly, vyhrali sme 3:1 a bolo po favoritovi."

A chýrny Dodo Reimann si poňho prišiel osobne. "Veď ma dobre poznal, pár gólov odo mňa inkasoval. Chceli ma do Bratislavy i v Bohemianse Praha." Ale počas šestnásťročnej kariéry bol jeho jedinou cudzou štáciou pražský Tankista. Musel byť, vojenčine sa nedalo vyhnúť. "A na desať mesiacov, v roku 1953, aj Tatran Prešov, len na čas, keď Košice nehrali prvú ligu."

Tankista, klub s čudným, nefutbalovým názvom (ale také boli povojnové časy), však patril do trojice silných armádnych celkov, spolu s ATK-ÚDA a Krídlami vlasti. A bolo o ne patrične postarané. "Na obdobie vojenčiny mám skvelé spomienky. Mali sme sa tam výborne, šesťstopäťdesiat korún mesačne plus stravná jednotka - štyridsaťdeväť korún, bol vtedy veľký peniaz. A stravovať sa s olympionikmi Skoblom, Mandlíkom, Zátopkovou či Bosákovou nebolo najhoršie. Po zápasoch sme sa zvykli zabaviť v pražskej Lucerne a za tridsať korún sme boli taxíkom späť na Strahove. Chodili sme hrávať tenis, veslovať, okrem kopačiek nám dali i tretry a maratónky, každý mal aj vlastnú loptu... Nechýbalo veľa a skoro ma zlákali. Dva mesiace pred koncom vojenčiny prišli za mnou, či by som nepodpísal, že by som hneď dostal nadporučíka a bol by som už hodnostne aj platený. Túžba po domove však bola silnejšia. Akurát ma aspoň stihli povýšiť z desiatnika na čatára. Už som bol prakticky v civile, keď sme hrali posledný zápas za Tankistu proti Sparte. Porazili sme ju 1:0 mojou hlavičkou. Do šatne prišiel generál Janko, ktorý mal v mimoriadnej obľube hráčov zo Slovenska. Za víťazstvo som dostal frčku navyše."

S manželkou Margitou, rodáčkou zo Spišskej Novej Vsi, sa občas prehrabú hŕbou starých fotografií, na ktorých je jej Janči zväčša s inou priateľkou - futbalovou loptou. "Vedela som koho si beriem, takže som si bola vedomá, že vždy ho doma pri sebe nebudem mať." Aj keď to pred ňou jej nápadník sprvu tajil. "Chodila na gymnázium na Šrobárke, dlho som sa nepriznal čo robím. Až som ju raz pozval na zápas s MTK Budapešť. A nerozišli sme sa po ňom..."

Tie fotky si radi prezerajú obaja. "Ale novinové výstrižky u nás nenájdete, nemám ani jeden článok. Viete, vtedy mi na tom akosi nezáležalo. Ani keď som svoje meno videl v titulku." A skvelý technický futbalista Ján Gajdoš z nich žiaril často. Trebárs keď dal štyri góly v jednom zápase. "Žiline. Chytal doktor Beluš," rekordný strelecký zápis navždy zostáva v pamäti.

Vždy bol taký, zbláznený do gólov: "Bol som stále tam, kde môžeš dať gól. Dostaneme dva? Chcem dať tri! Furt chcem zvíťaziť!" Vtĺka to aj do hláv svojich zverencov, zväčša v mládežníckom veku. Za tých štyridsať rokov, čo trénuje, ich prešlo jeho rukami na stovky. Dzúrik, Zabavník, Urban, Janočko, Kozák mladší, Oravec, Timko... "Mám relatívne dobré oči, viem vytypovať, kto má aké schopnosti. Málokedy som sa mýlil. A tak trošku robím aj psychológa medzi chlapcami. Ale je to nevďačná robota..."

Futbal miloval a miluje dodnes. Ale držal sa zásady - bez remesla ďaleko nezájdeš. "Som vyučený hodinár, chvalabohu. Dobre som si vybral, lebo aj tá robota ma bavila. Asi preto, že som mimoriadne pokojný, trpezlivý. A keď som nemal splnený plán, futbal išiel bokom." S remeslom sa vybral aj za oceán, len čo zavesil kopačky na klinec. "Jeden Stropkovčan mal v Košiciach veľkoobchod s hodinami a poskytol mi robotu v New Yorku. Býval som v Newarku a dochádzal za prácou na ôsmu ulicu. Dokonca mi ponúkol, aby som prevzal obchod s dielňou v Miami Beach. Po čase ho však nejaký dobrák dostal do problémov, tak som sa musel vrátiť."

Aj u detí dával Ján Gajdoš na prvé miesto prácu, vzdelanie, hoci by nedbal mať oboch synov tiež futbalistov. Mladší, Pavol, chorľavý na priedušky, výkonnostne športovať nemohol, no starší, Ján, sa predsa podal na otca. Ako žiak začal v Lokomotíve, prešiel do VSŽ a ligové ostrohy získal vo VSS (vtedy už ZŤS).

Keď dozrel čas, že budú aj vnúčatá, dedo sa potešil. "Mám tri, všetko chlapcov. Aj najstaršieho, Jančiho, som na záhrade učil s loptou narábať, ale keď som sa otočil, už ho nebolo. Pri futbale ukázal, aké má rýchle nohy, nik mu na ihrisku nestačil. Povyhrával stredoškolskú ligu v atletike, krajské kolo majstrovstiev republiky a futbalu dal zbohom. Robí šprint na veľmi dobrej úrovni. Dvanásťročný Gabi zas nerád behá, o to radšej papá, dobre sa učí a sedí pri počítači. Treba ho vziať do parády, chcel by som ho dať na hádzanú. A najmladší, päťročný Danko? Je štíhlejší, obratnejší, niečo z toho určite spravíme," mohli by sa športové korene ságy Gajdošovcov preplietať aj ďalším storočím.

Bohuš MATIA

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 2. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 3. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor
 4. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 5. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 6. Darujte úsmev dvakrát pre šťastie mnohých rodín
 7. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania
 8. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 9. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 10. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato
 1. Zánovné vozidlá na slovenskom trhu za rok zdraželi až o 15 %
 2. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania
 3. Darujte úsmev dvakrát pre šťastie mnohých rodín
 4. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 5. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 6. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 7. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 8. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 9. 5. ročník Trhu kože bude po prvý raz aj v Košiciach
 10. Stanovisko Asociácie moderných benefitov k TK RÚZ
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 16 084
 2. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 14 371
 3. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 6 018
 4. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 5 325
 5. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 4 646
 6. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 3 959
 7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 659
 8. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov 3 380
 9. Martinus vykupuje čítané knihy, spustil službu Knihovrátok 2 746
 10. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 2 632

Blogy SME

 1. Lucia Žárska: Nedostatok čipov si riešia firmy po svojom
 2. Jozo Peric: Nemecká Lufthansa sa zbavuje dlhov vydaním nových akcií, trhy jej zatiaľ veria
 3. Olívia Lacenová: Rok a pol od prvých lockdownov: Ako si vedie EU, UK a USA?
 4. Nicholas Wintzler: Séria Agnosia
 5. Soňa Kallová: Meditácia Vipassana: o čom to je
 6. Eva Gallova: Kytice voňavé a živé, ale aj iné
 7. Danica Chames: Ľahnem si so Soňou a spím
 8. Věra Tepličková: Zdá sa, že OĽaNO to s našimi maternicami myslí naozaj vážne
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 32 122
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 13 071
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 9 282
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 7 518
 5. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 4 896
 6. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 4 299
 7. Stanislav Martinčko: Prečo chudoba v R. Sobote mávala prázdnymi čapicami ??? 4 116
 8. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 3 818
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 4. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Infektológ Vladimír Krčméry je jednou z najznámejších tvarí očkovacej kampane na Slovensku

Na facebooku kolovala výzva na smrť mojich vnúčat, vraví Krčméry.


2 h
Týždeň Petra Schutza

Kde nič nie je, ani OĽaNO neberie.


21. okt
Za komunistického režimu sledovala štátna moc slobodných novinárov, ktorí aj na takýchto strojoch tlačili samizdaty.

Keď novinári pálili odkazy v popolníkoch.


21. okt
Kovalčuk by mal byť neoficiálnym kapitánom ruského tímu.

Rusi vymenili trénera olympijského výberu po pár dňoch. Bezdôvodne.


21. okt

Blogy SME

 1. Lucia Žárska: Nedostatok čipov si riešia firmy po svojom
 2. Jozo Peric: Nemecká Lufthansa sa zbavuje dlhov vydaním nových akcií, trhy jej zatiaľ veria
 3. Olívia Lacenová: Rok a pol od prvých lockdownov: Ako si vedie EU, UK a USA?
 4. Nicholas Wintzler: Séria Agnosia
 5. Soňa Kallová: Meditácia Vipassana: o čom to je
 6. Eva Gallova: Kytice voňavé a živé, ale aj iné
 7. Danica Chames: Ľahnem si so Soňou a spím
 8. Věra Tepličková: Zdá sa, že OĽaNO to s našimi maternicami myslí naozaj vážne
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 32 122
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 13 071
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 9 282
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 7 518
 5. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 4 896
 6. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 4 299
 7. Stanislav Martinčko: Prečo chudoba v R. Sobote mávala prázdnymi čapicami ??? 4 116
 8. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 3 818
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 4. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu