Najprv sa pustil do prsta až potom do dreva
Placka: Jána Dolného priťahujú festivaly
Abovské folklórne slávnosti majú za sebou úspešný 36. ročník, na ktorý bolo zvedavých znovu veľa milovníkov folklóru. Minulú nedeľu sa stretli v amfiteátri obce Rozhanovce.
Medzi hosťami festivalu nechýbal starosta obce Viktor Gazdačko. Oslovili sme ho v detskej remeselnej dielni, v ktorej si deti mohli skúsiť svoju zručnosť pri práci s drevom, pri tkaní. Niečomu by sa mohli priučiť aj od V. Gazdačka. "Som vyučený inštalátor-kurenár a viem zvárať, vyrobiť kadečo. Po celý ten čas som pracoval so železom, no inklinujem k drevu a rád s ním pracujem. Nemám však na to veľa času," posťažoval si. Ešte pred časom sa však chytil dláta i nožíka a spod jeho rúk vyšla vareška či iná drobnosť do kuchyne. "Najprv som sa pustil do prsta, z toho sa pustila krv a až potom do dreva," spomenul si s úsmevom. Do náročnejšieho vyrezávania by sa nepustil, no píšťalku, ktorú si za mladi vyrezával z vŕbového prútia, by určite ešte zvládol.
Aj Eleonóra Kovalčíková, riaditeľka Košického osvetového strediska, patrí medzi zručných majstrov. Na slávnostiach si vyskúšala ručné vyrábanie šperkov - schytila do ruky ihlu a korálky. "Našťastie tá ihla bola dosť veľká, takže som na ňu poriadne videla. Ja som si šperky vyrábala ako malé dievčatko dosť často. Bola som celkom zručná a aj preto som šla na umeleckú školu," prezradila E. Kovalčíková. "Pred časom nebol taký veľký výber drobných šperkov a maličkostí. Vyrábala som si veci z moduritu, od mora som si priesla vždy kamienok, vyrobila z neho prívesok, použila kožu..." A keďže E. Kovalčíková nič nevyhadzuje, má ešte nejeden doma vyrobený šperk, ktorý jej pripomína mladosť.
Folklórne slávnosti - spevy, tance, kroje a dobrá nálada - prilákali do Rozhanoviec i predsedu Košického samosprávnejho kraja Jána Dolného. "Takéto festivaly ma veľmi priťahujú. Bol som kedysi sólistom i členom zboru folklórneho súboru a chodieval i súťažiť na Dargovskú ružu," prezradil J. Dolný, ktorý nám ochotne zapózoval s trojicou krásnych diev. Až mu bolo ľúto, keď bolo po fotení... "Pochádzam zo Spiša, keď mali dievčence vždy dlhšie sukne, no na Above i Zemplíne sú kratšie. A keď tieto devy tancujú, veru sa mužom naskytne pohľad aj pod sukienky. Ale aj to patrí k folklóru. Veď vidno len to, čo by muži mali vidieť," dodal.
Dáša KIRAĽVARGOVÁ
Autor: Poznáte svoje mesto?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári