Korzár logo Korzár Košice
Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

V second handoch nakupujú ľudia s nízkymi prijmami, ale aj športovci, umelci či manželky top manažérov

Za bagateľ si kúpite aj Versaceho s ArmanimU mnohých ľudí sa slove second hand, znamenajúce čosi z druhej ruky, spája s nelichotivými prívlastkami.

Za bagateľ si kúpite aj Versaceho s Armanim

U mnohých ľudí sa slove second hand, znamenajúce čosi z druhej ruky, spája s nelichotivými prívlastkami. Dodávame, že nie vždy opodstatnenými. Pretože aj "sekáč", teda obchod s použitým tovarom, môže mať atmosféru, príjemné a ochotné predavačky, a hlavne príťažlivý tovar za skvelé ceny. Absolvovali sme okružnú cestu po niektorých košických ´second handoch´ a dojmy z nej vám teraz sprostredkujeme.

Jeden zo second handov v centre mesta na nás dýchol príjemnou atmosférou. Pani v "zrelých" rokoch nás oslovila prvá, a ochotne začala vysvetľovať. "Tovar odoberáme priamo z Nemecka, Holandska, či Švajčiarska. Majiteľom predajne je syn, o dva dni odchádza do Nemecka za ďalšou dodávkou. Zameriavame sa na kvalitnejšie odevy, aj keď ich cena je vyššia. No osvedčilo sa nám to." Vzorne vytriedené odevy, pekný interiér, výber pestrý, kvalita väčšinou výborná. "Máme pomerne veľa stálych, pravidelných klientiek. Už vedia, v ktorých termínoch dopĺňame ponuku a vtedy nás takmer vždy navštívia. Chceme si, samozrejme, udržať ich priazeň, veď nás vlastne živia..."

Skryť Vypnúť reklamu

Ledva to dopovie, do dverí predajne vojde elegantne odetá dáma. Má na sebe svetlozelený kostým, blúzka je s ním farebne zladená, rovnako ako doplnky. Ich nositeľka má bezpochybný vkus a nezdráha sa prezradiť, čo ju sem priviedlo: "Viackrát som tu nakúpila veci, z ktorých som mala radosť. Nezvyknem si obliecť hocičo, som pomerne náročná. Neraz tu natrafím na renomované módne značky, ktoré sú aj päťkrát lacnejšie, než u autorizovaných predajcov."

Majiteľ ´butiku´ Alexander Vaco odkrýva dôvody svojho obchodného úspechu: "My dopĺňame nový tovar dvakrát denne, o deviatej ráno a tretej popoludní. Vozíme ho z Nemecka, kde máme seriózneho, korektného dodávateľa. Je to starší pán, u ktorého vždy platí, na čom sme sa dohodli. Skúšali sme importovať aj odevy z Holanska, Švajčiarska, no Nemecko sa nám osvedčilo najviac."

Skryť Vypnúť reklamu

Ak sa niektorý kus do dvoch týždňov nepredá, presúva sa do menej vychyteného butiku. "Nemôžeme si dovoliť ležiaky," priznáva A. Vaco. "Predajňa si musí na seba zarobiť, veď iba mesačný prenájom platíme 28 tisíc. A to nehovorím o cene za elektrinu, teplo." Klientela je rozmanitá. "Chodia k nám mnohí verejne známi ľudia. Sú navyknutí na kvalitu, no nie sú ochotní ´vysoliť´ povedzme päť tisíc za originálnu košeľu vychytenej značky. Často sa stáva, že aj cudzinci nájdu exkluzívny kus. Na cenovke je na ich pomery taká nízka cena, že to spravidla považujú za omyl. Ak im predavačka vysvetlí, že tá cena sedí, ťažko to vedia pochopiť."

A na potvrdenie týchto slov nám predavačka ukazuje nádhernú hodvábnu blúzku: "Nová by mohla stáť okolo 3 - 4 tisíc korún, u nás tisícku..." Paradoxné je, že vyzerá úplne nová, pôvodná majiteľka ju určite mala na sebe iba párkrát. "Každý kus, ktorý ponúkame v predajni, je skontrolovaný. Nesmie mať vážnejší kaz, viditeľné poškodenie."

Skryť Vypnúť reklamu

SOI-ka bdie

Majitelia second handov majú niekoľko povinností, ktoré musia splniť pri každej novej dodávke. Nemôžu si dovoliť tovar jednoducho doviezť a obratom ho ponúknuť v predajni.

"Pri odevoch je základnou požiadavkou preukázanie zdravotnej nezávadnosti," objasňuje Ing. Mária Sobotová z krajskej pobočky Slovenskej obchodnej inšpekcie. "Predajca je povinný pri našej kontrole predložiť hodnoverný doklad o pôvode tovaru i jeho chemickom ošetrení. Inak povedané - odevy musia byť vyprané. Každý kus musí mať štítok s informáciami ako ho treba ošetrovať. Teda doporučený spôsob prania, žehlenia, údaje o materiáli, z ktorého je vyrobený. Samozrejmosťou je cenovka a po zakúpení pokladničný bloček."

V second handoch sa nesmie predávať spodná bielizeň a kojenecký tovar, pri ktorých je riziko ohrozenia zdravia zvýšené. Nie všetci predajcovia tento zákaz dodržiavajú, o tom sme sa presvedčili na vlastné oči. Či im risk vysokej pokuty stojí za prípadný zisk, to sme sa nedozvedeli. Ale SOI je oprávnená i pripravená takéto "prešľapy" tvrdo sankcionovať.

"Podobné prípady sú zriedkavé," konštatuje M. Sobotová. Predajcovia si jednoducho spočítajú, že dôsledky sa im finančne nevyplatia. "Naši pracovníci chodia pravidelne na kontroly do predajní. Reklamácie zákazníkov takmer neregistrujeme. Môžu namietať iba chyby materiálu, nekvalitnú výrobu. Ale iné chyby, ktoré preukázateľne vznikli opotrebovaním odevu, reklamovať nemôžu."

Na Slovensko sa vozí tovar do second handov z viacerých vyspelých krajín Európy, no nájde sa aj americký. Najčastejšie smerujú dodávky z Belgicka, Holandska, Nemecka, Anglicka i Talianska. Už vo veľkosklade je tovar vytriedený podľa kvality, značiek, módnosti i ceny. Nie je raritou, že v second hande natrafíte na košeľu alebo nohavice, vyrobené Armanim, či Versacem. A ak ste dáma, ktorá vsádza na originalitu, vôbec sa nemusíte obávať, že stretnete ženu, oblečenú rovnako. Pravdepodobnosť, že niekto iný má identický kus, je takmer nulová. A keďže móda starne najrýchlejšie, v kvalitnom second hande narazíte aj na veci, ktoré boli uvedené na trh ako novinky iba pred dvoma, troma mesiacmi...

"Aj pre takýto tovar platí záruka," uvádza veci na pravú mieru inšpektorka SOI M. Sabolová. "Samozrejme, zákazník má právo reklamácie. Potrebuje sa iba preukázať pokladničným bločkom."

Žiadne obavy z toho, že odev v "sekáči" si kupujeme naveky, nie sú opodstatnené. Môžeme ho reklamovať i vymeniť, predajca je povinný nás informovať o prípadných skrytých vadách.

Idú do rizika

Prevádzkovatelia second handov idú pri nákupe tovaru do určitého rizika. Objemné balíky rozbalia až doma, nevedia teda presne, čo všetko v nich je. Ale platí jednoduchá úmera - čím vyššia cena tovaru, tým je kvalitnejší. A "nenositeľných" kusov je minimum, alebo v balíku prosto nie sú. Pravda, nejeden slovenský obchodník vyznáva svojskú filozofiu: Nakúpim za babku, a potom sa uvidí. Lacné odevy pochybnej úrovne sa mu často hromadia v predajni. A šanca, že si nájdu svojho kupca, je mizivá.

Nejeden second hand robí aj komisionálny nákup. Postup je rovnaký ako v bazári s elektronikou, alebo športovým náradím. Posudzuje sa kvalita a vzhľad každého jednotlivého kusu, majitelia vedia s veľkou pravdepodobnosťou "utrafiť", či sa predá. "Niekedy sa k nám dostanú naozaj exkluzívne veci. Mali sme tu nádherné, ručne vyšívané šaty. Predali sa rýchlo, hoci stáli 1290 korún. Ale bol to originál, za aký by ste trebárs v Nemecku zaplatili cez 10 tisíc." Treba dodať, že pri komisionálnom predaji treba evidovať každý jednotlivý kus. Je to pre predajcov dosť pracná záležitosť.

Za 150 korún vrece šiat

Nedávno otvorený "Maegasekáč" na jednom zo sídlisk vsadil na inú "politiku". Veľká budova s predajnou plochou až 672 metrov štvorcových je doslova zavalená tovarom. Počas poslednej soboty tu mala premiéru originálna akcia - za "paušálnych" 150 korún si zákazník mohol do 110-litrového vreca napchať, čo sa mu páči.

"Vyvolali sme obrovský záujem Košičanov," prezrádza vedúci Tomáš Slebodník. "Prišli všetky vekové skupiny zákazníkov, veľa mamičiek s deťmi. Myslím si, že každý z nich si tu mohol nájsť niečo, čo sa mu páčilo."

Ceny sú fixné - 30, resp. 60 korún za kus. Hlavne pre rodičov s malými deťmi, ktoré rýchlo rastú, ponúka sekáč množstvo zaujímavých vecí. Aj počas našej návštevy sa po priestrannej hale prechádzalo niekoľko desiatok ľudí Všetci sa prehrabovali na pultoch s kopami odevov, alebo visicich na vešiakoch. I tu bolo vidieť mnohé svetové renomované značky.

"Naša materská pražská firma má v pláne otvoriť viacero ďalších veľkých predajní," načrtáva plány pre najbližšie mesiace T.Slebodník. "V Čechách sa osvedčili, veríme, že tak bude aj na Slovensku. Naše ceny sú vskutku ľudové aj preto, lebo kúpna sila je tu nižšia než v Čechách."

Saozrejme aj v megasekáči sme oslovili jednu zo zákazníčok. "Manžel berie minimálnu mzdu, ja som nezamestnaná a máme tri deti," povedala nám asi 35-ročná žena, okolo ktorej sa tmolil malý chlapec. "Ak by neexistovala táto forma predaja šiat, neviem, kde by sme nakupovali. Na Blšáku sú síce veci nové, ale dlho nevydržia. Tu sú nosené, ale kvalitné. Za pár korún viem obliect všetky svoje deti."

Kradne sa aj v ´sekáčoch´

Predavačky v secondhandoch však majú niekedy identické starosti ako v ktoromkoľvek bežnom obchode. Do predajne sa neraz "zatárajú" osoby s nie najčestnejšími úmyslami. "Preberajú desiatky kusov tovaru, skúšajú, ale nič si nekúpia," zverila sa nám predavačka z jedného obchodíka. "Prišli k nám s iným zámerom. Spravidla ich plány vytuším, ale občas sa aj ja seknem. Keď je v predajni viac zákazníkov, som z toho nervózna. Musíme s kolegyňou striehnuť na každého. Minule sme prichytili matku s dcérou. V kabínke pchali blúzky do kabelky. Nik by zrejme nepredpokladal, že elegantné, kultivované dámy sú schopné krádeže

Počet žien, ktoré objavili čaro secondhandov, stúpa. Pátranie po zaujímavých kúskoch je vzrušujúce, zákazníčka vopred nevie, čo skutočne objaví. A nejedna verejne známa osobnosť sa nerozpakuje priznať, že do secondhandov pravidelne chodí. "Chodia k nám športovci, manželky top manažérov, umelci. Ľudia, ktorí určite nemajú hlboko do peňaženky. Ale nechcite odo mňa konkrétne mená, je to obchodné tajomstvo..." odľahčene zakončí náš rozhovor A. Vaco.

Ak sa teda niektorá vaša priateľka medzi rečou pochváli "šaty si zvyknem nakupovať v tom istom obchode ako známa herečka XY", je dosť možné, že hovorí čistú pravdu...

Marián BETÍK

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 4. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 5. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 6. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 7. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 8. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 9. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 10. Pomáhajte čítaním
 1. UNIQA preberá na Slovensku aj dôchodkové fondy AXA
 2. Využite dovoz tovaru do 24 hodín a zadarmo
 3. Dopad krízy na firmu zmierni strednodobý prenájom vozidla
 4. V Košickom kraji máme more aj neviditeľnú izbu: Objavte ich!
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 6. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 7. Neodkladajte pre koronavírus vyšetrenie svojich očí
 8. BILLA podáva v kritickom období pomocnú ruku ľuďom z kultúry
 9. Vynovená predajňa v Smrdákoch
 10. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 32 942
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 24 043
 3. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 21 483
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 17 017
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 14 449
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 534
 7. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 658
 8. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 648
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 541
 10. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 10 087
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Palicou zaútočil na policajta, hrozí mu doživotie

Incident sa stal v Strážskom v okrese Michalovce.

Ilustračné.
Ilustračné foto.

Pozitívne testovaných pracovníkov má aj skupina VSE Holding

Zamestnanci sú izolovaní, ich kolegov pretestovali.

VSE v Košiciach.
Ilustračné foto.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zoroslav Kollár prichádza na výsluch.
Odberné miesto na nový koronavírus.
Na NAKA pokračoval aj v piatok výsluch bývalého sudcu Vladimíra Sklenku (na snímke). Nitra, 26. júna 2020.
Autorská strana Samuela Marca

Keď príde šialenec a všetko zmení (píše Samo Marec)

Čo všetko je možné, keď ľudia uveria, že možné je všetko.

Marcelo Bielsa.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop