taký neznesiteľný, že si obyvatelia museli dávať pred nos vreckovku, aby sa nezadusili. Hoci sa pátralo, kto túto vzduchovú arómu zapríčinil, výsledok nebol veľmi potešiteľný. Oficiálny vinník sa totiž nenašiel.
Lepšia trefa do čierneho sa podarila začiatkom júna tohto roku, keď sa v katastri Krásnej uskutočnilo pracovné stretnutie. Úplne náhodou pri ňom padli do oka zástupcovi náčelníka Mestskej polície, prednostovi Obvodného úradu životného prostredia a pracovníkovi Obvodného pozemkového úradu dve skládky hnojiska v lokalitách Kanada a Bogol.
O pár dní neskôr sa spolu s pracovníkmi Obvodného úradu životného prostredia a Obvodného pozemkového úradu vybrali na miesto činu mestskí policajti vyzbrojení už i fotoaparátom. A tak majú čierne na bielom zaznamenané, že v ´Kanade´ je úplne čerstvá skládka z výkalov ošípaných veľká asi 50x10 metrov. Druhá kopa podobného "sajrajtu" v Bogoli je minimálne ešte raz taká mohutná a stará asi rok. Keďže najbližšie k týmto skládkam je tzv. Rešov dvor, zaklopali "pátrači" na dvere tamojších obyvateľov s otázkou, či si náhodou nevšimli, kto by mohol byť tvorcom skládok. Domáci síce nedali presnú odpoveď, ale potvrdili, že občas zazrú v diaľke nákladné auto s cisternou, ktoré sa na poli chvíľku zdrží, a keď odíde, vo vzduchu cítiť zápach po močovke.
"Výprava za nevoňavým zistením sa týmito informáciami neskončila, lebo práve keď odchádzali zo spomínaného Rešovho dvora, všimli si tatrovku so sklápacím kontajnerom, ktorá vyšla na pole. Čosi tam vysypala a potom si to vozidlo zamierilo do slepačej farmy Agrokombinátu Torysa, a. s.," opisoval pokračovanie akcie starosta Krásnej Marek Kažimír.
Potvrdilo sa, že auto patrí spomínanej farme a vodič prehlásil, že slepačí trus vyviezol na pole na pokyn svojej šéfky dopravy. "Výkaly po sliepkach vyvážame v lokalite Bogol legálne, územie máme prenajaté od súkromných vlastníkov a skládka tu môžu byť do konca tohto roku," vysvetľovala mestským policajtom príkaz podriadenému vedúca dopravy.
Skládka v Kanade sa ešte len začína, iba ju zavážajú, ale močovku z ošipárne po ploche hneď aj rozstriekavajú, nikdy ju nevypúšťajú na jedno miesto. Ak sa teda pri bývalom družstve čosi objavilo, nie je to ich, určite to vypustili vodiči cisterien z okolitých obcí.
Keďže okrem močovky mestskí policajti zaznamenali aj skládky stavebného a domového odpadu, bodku sa celou nepríjemnosťou neurobili. I keď sa podľa starostu Krásnej či už toto družstvo, alebo aj iné v prípade močovky hlavne vyhovárajú, jasné je, že hoci sa môže vyvážať, musí sa aj okamžite zaorávať do pôdy a nie vypustiť na jedno miesto.
"Obvodný úrad životného prostredia určite podnikne príslušné kroky. Aké, neviem dnes odhadnúť. Konať sa však musí, pretože podobná nezodpovednosť ohrozuje život obyvateľov Krásnej aj ďalších obcí, ako sú Vyšná Hutka, Nižná Hutka, Košická Polianka, kde je podľa rozborov voda už teraz značne znečistená. I ja sám budem tento prípad sledovať ďalej," prehlásil M. Kažimír, ktorý je spokojný, že i vďaka zdokumentovaniu mestskou políciou je na svete konečne aj rukolapný dôkaz.
A aká môže byť vysoká pokuta, ak sa dokáže porušenie predpisov o ochrane životného prostredia? Podľa prednostu obvodného úradu životného prostredia Mgr. Petra Petrivaldského od 1. júla platí nový vodný zákon. Isté však je, že sankcie v podobných prípadoch určite hrozia. Navyše, mestskí policajti sa rozhodli, že na podobných znečisťovateľov si aj oni zvlášť posvietia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári