skutočnosť, že školská jedáleň v priestoroch školy mala byť už rok v prevádzke. Avšak, nie je. Chýbajú peniaze na dovybavenie priestorov, a tak o stravu prichádzajú stovky detí.
"Iniciovali sme viacero stretnutí s predstaviteľmi vedenia školstva. Bolo nám sľúbené, že na začiatku
roka budú peniaze, nedostali sme ich. Následný termín bol stanovený na obdobie pred Veľkou nocou, potom nám tvrdili, že v máji. Opäť nič. V júni som sa zúčastnil na porade riaditeľov špeciálnych základných škôl, kde som sa dozvedel, že nám finančné prostriedky na dobudovanie jedálne neboli pridelené. My však máme v jedálni preinvestovaných 400-tisíc korún, potrebujeme však dovybavenie za 250-tisíc Sk, ktoré od nás žiadajú pracovníci hygieny. Ak by sa nám to podarilo, požiadali by sme Ministerstvo školstva o zaradenie do siete školských zariadení," vysvetľuje riaditeľ školy PhDr. Karol Fízeľ.
Ako dodáva, škola patrí počtom žiakov medzi najväčšie na Slovensku. V jedálni sa môžu navyše stravovať aj zamestnanci. Tí každý rok striedajú iné školy, odkiaľ ich však po čase posielajú preč.
"Paradoxom je, že my tu kuchyňu i jedáleň máme. Chodia sem rodičia žiakov, ktorí sú zo sociálne znevýhodneného prostredia. Dožadujú sa stravy, na ktorú majú v zmysle zákona právo. Legislatíva totiž hovorí, že títo žiaci majú nárok na stravu za jednu korunu. Týka sa to žiakov, ktorí k nám dochádzajú z Lunika IX, z Fialkovej ulice, ale aj žiakov z celých Košíc, ktorí nedostali umiestnenie v iných špeciiálnych školách. Ide o 260 žiakov. Ich rodičia nikde nerobia, sú chronickí nezamestnaní, niektorí sú vo výkone trestu."
Pritom rodičia takúto, lacnú, formu stravovania kvitujú. "Nie je výnimkou, že aj keď dieťa nepríde do školy, tak za neho dobehne rodič s obedárom a jedlo vyzdvihne. V mnohých prípadoch je to pre nich jediný zdroj obživy. Oni nemajú pravidelné stravovacie návyky. Ak by však konečne fungovala jedáleň, som presvedčený, že by sa znížilo aj zaškoláctvo, ktoré je dosť výrazné. V záujme toho, že tu bude strava, do školy prídu. Netvrdím, že všetci, ale oveľa väčší počet. Počítame aj s naplnením školských klubov, kde teraz bez stravy ísť nemôžu," vysvetlil K. Fízeľ.
Prednostka Krajského školského úradu Mgr. Helena Jeníková tvrdí, že škola svoje peniaze dostane.
"Dostali sme petíciu, považujem ju však za zbytočnú. Podľa môjho názoru nastal problém len v komunikácii. Na porade s vedúcimi oddelení sme riešili aj prerozdelenie normatívnych kapitalových finančných prostriedkov na jednotlivé školy v našej pôsobnosti. Každá škola, ktorá si dala požiadavku bude spokojná. Ostala aj rezerva na ďalšie obdobie. To znamená, že peniaze dostane aj Inžinierska. Mali by ich mať za na budúci týždeň," uviedla H. Jeníková.
Riaditeľ Fízeľ síce dúfa, že sa tak naozaj stane, no je skeptický... "Verím, že sa to konečne napraví. Pani prenostka sľúbila, že peniaze do dvoch týždňov dôjdu. Sľubov však už bolo neúrekom a my sme nevedli stravu pre deti zabezpečiť počas celého školského roka."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári